'Yetkililer sorunlara çözüm üretmiyor'

banner37

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, sağlık, eğitim, trafik kazaları, iş kazaları ve çevre gibi sorunların çözümü için hükümetin halkı dinlemesini istiyor.

'Yetkililer sorunlara çözüm üretmiyor'
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI – Himmet KAZAN

Ülkemizde, sağlık, eğitim, trafik kazaları, iş kazaları ve çevre sorunları bir türlü çözülemiyor. Adeta kangrenleşen bu sorunların çözümü için yetkililerin bir adım atmadığına inanç belirten vatandaşlar, hükümetin halkı dinleyerek sorunlara çözüm üretmesini istiyor.

Vatandaşlar, sorunların giderilmemesini; hükümetin çözüm üretmemesi, altyapı eksikliği, sistemin olmayışı, eksikliklerin giderilmemesi, caydırıcı cezaların uygulanmaması gibi, farklı nedenlere bağlıyor.

Vatandaşlar, hükümetin bir an önce diğer ülkelerde olduğu gibi, bir komisyon kurarak, halkı da dinleyerek sorunlara kalıcı bir çözüm bulmasını öneriyor.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, kangrenleşen sorunlara yetkililerin nasıl çözüm bulmasını istediğini anlattı.

Vatandaşlar ne dedi?

Ahmet Orhan Ramiz:

“Öncelikle hükümetin ve bu konularda yetkili kişilerin önlem alması gerekir. Okullar açılmadan tamiri yapılmalı. Yapılması gereken her türlü önlemi almalılar. Trafik kazalarının yaşanmasının nedeni sürücülerin sürat ve dikkatsizce sürmelerinden kaynaklanıyor. İş kazaları da genellikle işçilerin canlarını hiçe sayarak çalışmalarından meydana geliyor. Bunun önlemi de, denetleme ve caydırıcı cezalar uygulanarak alınabilir. İnşallah ülkenin durumu yavaş yavaş iyiye doğru gider.”

Hasan Okur:

“Ülkemizde toplu taşımacılık olmadığı için biz de halkımızda büyük sıkıntılar çekiyoruz. Yollarımız arabalarla dolu. Hastalandığımızda korkudan hastaneye gidemiyoruz. KKTC’nin ekonomisi göz önünde, insanlar sıkıntı çekiyor. Bugün trafikte araç kullananlara baktığınızda bir elinde sigara, bir elinde telefon, bunların önüne geçilmesi için, ağır cezalar verilmeli. Bizi idare edenler iyi düşünsünler. Bu ülkede hiçbir şeyin değişeceğini düşünmüyorum. Böyle gelmiş böyle gidecek. İnsanlar sokakta 40-50 liraya bu sıcaklarda çalışırken, işverenler ile hükümet edenler klimaların altında, döner koltuklarında her ay gelsin 15 bin lira maaş deyip keyif çatıyor.”

banner134
Hasan Yılmaz:

“Bu yıl yaşanan trafik kazalarından dolayı hiçbir yere çıkamadım. Yollar berbat, trafik yoğun, yolda gitmeye korkuyoruz. İngiliz döneminden kalma bir sürücüyüm. Yolda giderken 60-70 km ile giderken, yanımdan geçen bir başka araç 140 km ile gidiyor. Hastanelerde sistem olmadığından, herkes sırasıyla doktorun yanına girmesi gerekirken, koridorlar dolu. Kapıcı yok. Kim kimin sırasını kaparsa devri var. Daha önce işte çalışacaklar doktor raporu olmadan çalıştırılmazdı. İnşaatta çalışanlar bugün elini sallayarak, güvenlik önlemi olmadan çalışıyor. Çevre konusu başlı başına bir sorun. Sorumsuz kişiler arabalarının arkasını çöplerle doldurup götürüp çevreye atıyor. Bunların yetkililer tarafından tespit edilip en ağır cezalar verilmeli. Devletin umursanmaz ve laçkalaşmış bu durumdan kurtulması gerekir. Marketlerden meyve-sebze almaya korkuyoruz. İlaçlama konusunda hükümet denetim yapmıyor.”

Leyla Oğuz:

“Yaşananlara baştakiler çok duyarlı değiller. Başka şeylere verdikleri değer, bu yaşanan sorunlara verilseydi, kısa zamanda çözeceklerdi. Bence sorunlara devletin el atması gerekir. Halk ne kadar yaparsa yapsın devlet olmadan bu sorunlar çözüme kavuşturulamaz. Halkın ve devletin güç birliği olmadan sorunlar ortadan kalkmaz. Sorunların çözüme kavuşturulması için, halka kulak vermeleri gerekir. Verilmediği sürece bu sorunlar bitmez. Halkın fikirlerine de önem verilmeli, öyle kendi bildiklerini okumakla olmaz bu işler. İnşallah bizim ve çocuklarımız güzel şeyler olur.”

Hatice Özerlat Yorgozlu:

“Bu sorunların giderilmesi için, tamamen sil baştan ve köklü bir programın yapılması gerekir. Düzen gerekir, hepsinde de hata var. Hiçbirini doğru bulmuyorum. Sağlık konusunda şu an hangi hastaneye gideceğimizi bilmiyoruz. Hastaneden korkar olduk. Haberlerde okuduğumuz gibi birçok şey eksik. Doktor yok. Kalp uzmanı yok. Hasta olanlar zamanı ve parası varsa ya özel hastanelere ya da yurt dışına gidip tedavilerini olacaklar. Olmayanlar peki, nereye gidecekler? Artık kendi devlet hastanelerimize güvenmiyoruz. Çevre ve iş kazalarında tedbirsizlikten dolayı çok acı olaylar yaşanıyor. Özellikle işverenlerin bunu düşünmesi gerekir. Trafik kazalarının son zamanda yaşanmasının nedeni, yolların dar, bakımsız ve kalabalık olmasının yanında süratli sürüşler. Çevre konusunda çok büyük çarpıklıklar var, isteyen istediği yere binalar dikiyor. Buna hükümetin önlem alması gerekiyor.”

Mehmet Deveci:

“Sağlıktaki sorunlara, trafik kazalarına, iş kazalarına, çevre sorunlarına çözüm bulunamıyor. Nedeni ise kamuoyunun bu sorunları çok fazla dile getirememesinden kaynaklanıyor. Devletin, hükümetin acilen bir komisyon kurarak, bu sorunları nasıl ortadan kaldırırız, nasıl çözüm buluruz diye bir çalışma yapması gerekir. Diğer ülkelerde sorunlara nasıl çözüm bulunuyorsa; bizde de aynen çözüm bulunsun. Bu konuda hükümet çok aciz yaklaşıyor. Altyapı yok. Eğitim yetersiz. Sağlık yetersiz. Karayollarında eksiklik var. Hükümetin eksikliği var. Geçmişten gelen bir süreç, bu eksiklikler. Hastanelerimizde normal bir hasta acile gidiyor. Neyin var denilmeden, bir iğne yapılıp yollanıyor. Bunlar yaşandığı için, hasta olarak doktorlara pek güven kalmadı. Bizleri özele teşvik ediyorlar.”

Bülent Atan:

“Sorunlara çözüm bulunmamasının asıl nedeni sistem ve ihmalkârlıktır. Vatandaş da duyarsız davranıyor. Adam yere ya da sokağa çöpünü döküyorsa, cezasını kesip uyaracaksın. Sağlıkta ülkemizde büyük bir sistem bozukluğu yaşanıyor. Biz sağlık konusunda 30 yıl önce Türkiye’den önceyken, bugün ise 30 yıl gerisine düştük. Bu kadar aciz ve sistemsiz bir devlet olmaz. Hükümet ne iş yapar, yetkililer neden sorunlara kalıcı çözüm bulmaz anlamış değilim. Buların amacı özelleştirmeyi özendiriyor. Trafikte sorunların en büyük sorumlusu burada yaşayan öğrenciler ile çalışmaya gelenlerdir. Kazaların çoğuna bunlar neden oluyor. İş kazalarının önüne geçilmesi için kurallara uymayanlara en ağır caydırıcı cezaları keseceksin ki, bir daha yapmasınlar.”

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75