Yiğitler’de yanan alan ağaçlandırılacak

banner37

Yiğitler Köyü’nde dün yaşanan orman yangını sonrası Orman Dairesi Müdürü görüşlerini KIBRIS gazetesine aktardı

Yiğitler’de yanan alan ağaçlandırılacak
banner90
banner99

Ahmet TİLKİ

Yiğitler- Erdemli köyleri arasında çıkan orman yangınını KIBRIS’a değerlendiren Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz, yanan bölgeye gerekli ağaçlandırma ve fidan ekme çalışmalarının yapılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili görüşleri aktaran Poyraz, 250 dönüm arazinin yandığını, bunların sadece 10 dönümünün orman arazisi, kalan 240 dönüm arazinin ise özel olduğunu kaydetti. Yaklaşık olarak 160 fidan yandığını belirten Poyraz, bölgede gerekli ağaçlandırma çalışmalarının başlayacağını ifade etti.

“Yıl içerisinde çıkan 14’üncü yangın”

KKTC toprakları içerisinde yıl içinde çıkan 14’üncü yangın olduğunu aktaran Poyraz, bunların 7’sinin orman, 7’sinin ise özel arazi yangını olduğunu söyledi. Öte yandan bu tür yaşananlara karşın, büyük çaplı bir yangın yaşanmadığının da altını çizdi. Dün bu yaşanan gelişmelerin ardından, bugün küçük çaplı 15’inci bir yangın daha meydana geldi.

“Bütün kurum ve vatandaşlar çevrede gerekli tedbirleri almalı”

Bütün kurum ve vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Poyraz, özellikle yol kenarlarında, elektrik hatlarında biriken otların temizliği konusunda dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Poyraz, doğaya bırakılan cam maddelerin ve motorlu taşıtlardan atılan sigara izmaritlerinin çevreye zarar verdiğini ve bunlara karşı önlem alınması gerektiğini öne sürdü. Özellikle Mayıs-Ekim ayları arasında ateş yakılmasının yasak olduğu alanlarda ateş yakmanın tehlikeli olduğunu belirten Poyraz, vatandaşları bu konuda uyardı.

Köylerde yaşayan insanların çevreye karşı ne tür önlem almaları gerektiğiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Orman Dairesi Müdürü Poyraz, köylerde yaşayan insanların bahçelerini ve tarlalarında bulunan atılmış dal parçalarının temizlenmesi gerektiği görüşünü kaydetti.

“Belediyelerin bu konuda önlem alması gerekiyor”

Belediyelerin, adanın her köşesinde yaktığı çöplerin yangın riski oluşturduğunu dile getiren Poyraz, bu çöplerin doğaya yaydığı zehirli ve kimyasal atıklar konusunda önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75