Yıkılacak ve güçlendirilecek binalar tespit edilmeli

banner37

Kıbrıs’ta 1974’te yaşanan savaşın ardından sivil halkın girişi ve yerleşimi yasaklanan Maraş’ın yeniden bir yaşam alanına dönüştürülmesi uzun ve ciddi çalışmalar gerektiriyor. KIBRIS Gazetesi’ne konuşan uzmanlar bu konuda yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi

banner87
Yıkılacak ve güçlendirilecek  binalar tespit edilmeli
banner90
banner99

45 YILDIR İNSAN ELİ DEĞMEDİ… Neredeyse yarım asırdır sivil halkın girişine ve yerleşimine yasak olan Maraş’ta bulunan birçok bina yıkılmaya yüz tutup, içlerinden ağaçlar ve otlar çıktı. Bu kentin yeniden sivile ve yerleşime açılmasının gündeme gelmesi bazı endişelere de yol açtı. Halk, 45 yıldır insan eli değmeyen Maraş için nasıl bir çalışma yapılacağını merak ediyor.

“TEK TEK İNCELENMELİ”… İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, kapalı Maraş’ın açılması durumunda inşaat mühendisleri olarak yetkililere gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi ve yıkılacak ya da güçlendirecek binaları tespit etmekte kendilerine büyük görev düştüğünü belirtti. Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Güncel ise normal florada hastalık saçan bir bitki olmadığını, ancak kendi halinde bırakılan bitkilerin bölgeye egemen bir hale gelmesinin büyük sıkıntı olduğunu söyledi.

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs’ta 1974’te yaşanan savaşın ardından sivil halkın girişine ve yerleşimine yasaklanan “hayalet kent” olarak anılan kapalı Maraş’ın açılması yeniden gündeme geldi.

   Maraş’ın açılmasının gündeme gelmesiyle birlikte yıllardır tadilat yüzü göremeyen ve yıkılmaya yüz tutmuş binaları düzenlemek ya da yıkmak için nasıl bir çalışma yapılabileceği merak konusu oldu.

   Ayrıca her ne kadar bölge 45 yıldır sivil halkın girişine yasak olsa da, içeriden çekilen bazı fotoğraflar bir şekilde internette yayıldı. 

   Fotoğraflara yansıyan görüntülerde evlerin ortasından çıkan ağaçlar, harabe şeklindeki binalar dikkat çekti.

   Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Güncel ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirme yaptı.

   İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu kapalı Maraş’ın açılması durumunda inşaat mühendisleri olarak yetkililere gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi ve yıkılacak ya da güçlendirecek binaları tespit etmekte kendilerine büyük görev düştüğünü belirtti.

   Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Güncel ise normal florada hastalık saçan bir bitki olmadığını söyledi ancak Kapalı Maraş’taki sıkıntının bitkilerin kendi hallerine kalıp, bölgeye egemen bir hale gelmesinden kaynaklı olduğunu anlattı.

Dağlı: 2014’te de gündeme gelmişti

   Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Okan Dağlı, inisiyatif olarak kapalı Maraş konusunda yıllardır çalışma yapıp öneriler sunduklarını hatırlattı ve şu anda yapılan açıklamalara sıcak baktıkları ve sıcak bakmadıkları noktalar olduğunu belirtti.

   Kapalı Maraş konusunun 2014’te Amerika Başkan Yardımcısı John Biden’ın adaya gerçekleştirdiği ziyarette liderlerle yaptığı görüşmede de gündeme geldiğini ifade eden Dağlı, ancak o dönemde Türk tarafının tutumu nedeniyle bir adım atılamadığını söyledi. 

“Askersiz ve BM kontrolünde açılmalı”

   Dağlı, kapalı Maraş’ın açılması konusunda iki gündür çok farklı açıklamaların yapıldığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

   “Başbakan Ersin Tatar’ın açıklamaları ile Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın açıklamaları birbirini tutmuyor. Başbakan “Türk kontrolünde açılacak” diyor, Başbakan Yardımcısı “uluslararası hukuk çerçevesinde açılacak” diyor. Zaten BM belgelerinde durum nettir. Bu belgelerde Türk kontrolünde açılamayacağı açıkça belirtiliyor. Biz de tavrımızı belirlemek için net bir açıklama yapılmasını bekliyoruz. Bize göre Maraş, askersiz ve BM kontrolünde açılmalıdır.”

“Tehlike arz eden bir hal aldı”

   Maraş’ın kapalı olan kısmının 45 yıldır kapalı olması nedeniyle bölge için de tehlike saçan bir hal aldığını belirten Dağlı, bir süre önce bir belediye çalışanının orada çürük bir betona basıp düştüğünü ve öldüğünü hatırlattı.

   Dağlı ayrıca oradaki binaların yıkılma tehlikesi arz ettiğini ve bitkilerde de hastalıklar oluştuğunu söyleyerek, bu konuda uluslararası hukuk çerçevesinde bir adım atılmasının gerekliliğini anlattı. 

Gücel: Bitkiler bölgede kontrolsüz büyüdü

   Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Güncel, normal florada hastalık saçan bir bitki olmadığını söyledi ancak Kapalı Maraş’taki sıkıntının bitkilerin kendi hallerine kalıp, bölgeye egemen bir hale gelmesinden kaynaklı olduğunu anlattı.

   Kapalı olmayan bölgelerde bitkilerin gerek hayvanların otlatılmasıyla, gerekse de hayvanların normal tüketimleriyle kontrol altına alındığından söz eden Güncel, “Kapalı Maraş’taki bitkiler kendi başlarına büyüdü. Bu nedenle evlerin, yolların içerisinde yetişti. Bu şekilde büyümelerini engelleyici bir şey yoktu” dedi.

“Canlılara zarar gelmemesi için dikkatli davranılmalı”

   Gücel, kapalı Maraş’taki bazı evlerin içine yarasaların yuva yapıp, tavşanların yerleştiğine dikkati çekti ve eğer açılacaksa bunlar da göz önünde bulundurularak çalışılması gerektiğini anlattı.

   Salih Gücel, ancak oradaki sorunun sadece bitkilerle alakalı olmadığını ifade ederek, uzun yıllar kapalı olması nedeniyle zaten orada bulunan bina ve evlerin yıprandığını belirtti.

Yağcıoğlu: Gereken desteği vermeye hazırız

   İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, kapalı Maraş’ın açılması durumunda inşaat mühendislerine büyük görev düşeceğini söyledi.

   Orada yıkılması kararı alınacak binalar için de, güçlendirilmesi kararı alınacak binalar için de inşaat mühendislerine önemli görevler düşeceğini kaydeden Yağcıoğlu, devlete bu konuda gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

“Tespit ve yeniden inşa için ciddi bir süreye ihtiyaç var”

   Yağcıoğlu, kapalı Maraş içerisindeki binaların durumunu tespit etmek için ciddi çalışmalara ihtiyaç duyulacağını söyledi ve şu şekilde konuştu:

   “Geçmişte deprem yönetmelikleri yoktu. Sadece yapının binayı kaldırıp, kaldırmayacağı kontrol ediliyordu. O binalar yapılırken bunlar göz önünde bulunduruldu mu diye tek tek incelenmesi gerekiyor. Hangi binaların güçlendirmeye ihtiyacı olduğunun, hangi binaların yıkılması gerektiğinin tespit edilmesi gerekiyor. Performans değerlendirmeleri yapılmalı… Bunların tümü bilimsel çalışma gerektiren konular…”

“Mevcut yapısı ile Mağusa açısından tehlike arz etmiyor”

   Yağcıoğlu, her ne kadar bölge içerisindeki bazı binaların yıkılma tehlikesi arz ettiği tahmin edilse de bölgede yaşam olmadığı için çok ciddi bir tehlike oluşturacağını düşünmediğini söyledi.

   Gürkan Yağcıoğlu sadece tele yakın yerlerde bulunan binaların halk için tehlikeli olabileceğini ancak onlarda da tehlikeli bir durum gözlemlemediğini belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Giray
Halil Giray - 1 yıl Önce

Öncelikle, Kapalı Maraş'ın tamamının temizlenmesi, binaların durumlarının liyakatı kanıtlanmış mühendislerce tespiti yapılması gerekiyor. Bu arada, sırası ile yerleşime açılması öngörülen, uygun genişlikte bölgelerin tespitinin yapılması elzemdir. Daha önceki çalışmalarda, tüm parsellerin eski sahipleri, öncelikle vakfiyeler, ki çoğunluğu bu durumdadır ve diğer sahipleri ile, kanunlara aykırı olarak İngilizler, daha sonra da Makarios yönetimince Rum kişilere devredilen ve tapu defterlerinr işlenen tüm parseller tespit edilip tarafımızdan kayıt altına alınmıştı, bunlardan da yaralanılabilir.

SIRADAKİ HABER

banner75