banner6

“Yıkılan iskelenin projesi çıktı ama bütçesi 2022’ye kaldı”

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Canaltay, 5 yıl sonra açık artırma usulüyle satılan kuru yük gemisi M/V Chrisdul’u hurdaya çevirmek için başlatılan çalışmaları yerinde inceledi; Gazimağusa Limanı’ndaki balıkçıların ve yat sahiplerinin sıkıntılarını dinledi

“Yıkılan iskelenin projesi çıktı ama bütçesi 2022’ye kaldı”
banner8

Sedef BOŞNAK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, dün kentin kalbi Gazimağusa Limanı’nı ziyaret etti, balıkçı ve yat sahiplerinin sıkıntılarını dinledi.


Canaltay, yüz yılı aşkın bir süre önce İngilizler tarafından yapılan ve bakımsızlıktan 3 yıl önce dibe çöken iskelenin yıkılmayan kısmında yürüdü. Canaltay, yıkılan iskelenin yapımı için projenin çıktığını, bütçenin 2022’ye kaldığını belirterek, iskelenin inşasının yapılacağını belirtti.


İskelenin tek parça halinde olması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Canaltay, “İskele’nin maliyeti çıktı. Şubat ayında yapılması bekleniyor. Bir proje daha çıkartılıp, ikinci etap olarak geri kalan kısmı da yapılabilir. İskele miadını doldurdu. Gerekeni yapmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.

banner134


Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgürel, tarihi ahşap iskelenin deniz dibindeki moloz yığınını bir süre önce kaldırdıklarını anımsatarak tarihi iskelenin yıkılmayan kısmını taşıyan demir ayakların çürüdüğünü anlattı. Akgürel, ayakların yüzde 60’ının çürüdüğüne vurgu yaptıktan sonra, iskelenin geri kalan kısmının da her an çökebileceğini ileri sürdü ve gerekenin yapılmasını rica etti.

Canaltay: Kirlilik kaldırılacak


Öte yandan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, dün, 2016’da Gazimağusa‘da Oxo Adası’nın güneydoğusunda bulunan kayalığa oturan ve açık artırma usulüyle satılan kuru yük gemisi M/V Chrisdul’u hurdaya çevirmek için başlatılan çalışmaları yerinde inceledi.

Canaltay, kıyı emniyetinin tüm çabalarına rağmen yüzdürülemeyen geminin, alıcısı tarafından yerinde parçalanıp hurdaya çevrildikten sonra, İzmir’deki Aliağa’ya gönderileceğini belirtti. KKTC Limanlar Dairesi girişimiyle satışı yapılan geminin, 2016’dan beridir, tam 5 yıldır, bölgede yarattığı çevre kirliliğinin ortadan kaldırılacağına vurgu yapan bakan Resmiye Canaltay, “Yük gemisi yerinde parçalanıyor, kirlilik kaldırılacak” şeklinde konuştu.
  Canaltay, Gülseren Bölgesi’nde karaya oturduğu yerden yüzdürülerek kurtarılan 1995 yapımı Tanzanya bayraklı M/T Rawan isimli tanker geminin ise, Gazimağusa Tersanesi’nde ayrılan parçalarını hurdaya çevirmek için yürütülen çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Canaltay, bölgede karaya oturan her iki gemiyi de satın alan Efekan Gemi Söküm Nakliyat Sanayi Ticaret Ltd. Sahibi Fırat Yurtdaş’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

KKTC’deki limanlara büyük önem verdiğine vurgu yapan Resmiye Canaltay, limanları daha çağdaş bir yapıya kavuşturmak için çaba sarf ettiklerinden söz etti.

Yüzdürülerek kurtarılması risk taşıyan geminin parçalama işlemlerinin usulüne uygun bir şekilde yürütüldüğünü anlatan Resmiye Canaltay, “Parçalanması için gerekli tüm izinler alındı. Tüm işlemler kurallara uygun, çevreye kirlilik yaratmadan yürütülüyor” şeklinde konuştu.

Canaltay, iki hafta sonra, gemiye ait tüm kalıntıların bölgeden kaldırılacağını belirttikten sonra, geminin parçalarına ayrıldıktan sonra, parçalarının tersanede bertaraf edilerek hurda halinde İzmir’e gönderileceğini söyledi.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104