banner6

Yıkım kararı askıya alındı

banner37

Girne Kaza Mahkemesi’nin şubat ayında ’31 Mart’a kadar yıkılsın’ diye emir verdiği Kaya Grup’a ait oteldeki izinsiz katın yıkımı, Şehir Planlama Dairesi’nin başlattığı yeni İmar Planı Yasası çalışması nedeniyle dün ileri bir tarihe ertelendi

Yıkım kararı askıya alındı
banner99

İsmail VOLKAN

Karaoğlanoğlu’nda Kaya Grup’a ait otel inşaatındaki izinsiz katın yıkılması için Girne Kaza Mahkemesi tarafından verilen emir askıya alındı.

Mahkeme, fazla katın yıkım emri için son olarak 31 Mart tarihini belirtmişti ancak, yıkım, Şehir Planlama Dairesi’nin Girne’de başlattığı yeni İmar Planı Yasası çalışması nedeniyle askıya alındı.

Kamuoyunda tartışmalara ve bölge halkının tepkisine neden olan otel inşaatındaki izinsiz yapının yıkılması için 15 Şubat tarihinde karar alınmış ancak, kat yaklaşık iki aydır yıkılmamıştı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu huzurunda dava dün bir kez daha görüşüldü. Öğleden sonra görüşülen davanın dünkü celsesinde, Şehir Planlama Dairesi’nin Girne için başlattığı yeni imar planı çalışması nedeniyle yıkım emri askıya alındı ancak dava duruşması yapılmak üzere 14 Nisan Cuma gününe ertelendi.

Girne Belediyesi’nin davayı geri çekmediği ancak, yeni imar planında fazla kat izni verilebileceği göz önünde bulundurularak, imar planı çalışmaları tamamlanana kadar yıkım emrinin askıya alındığı açıklandı.

Yıkım emri, yeni imar planı açıklanana kadar ertelendi

Yeni imar planında kat artırımının gündeme gelebileceğini göz önünde bulunduran Girne Belediyesi, bu nedenle şirketle yeni bir protokol imzalayarak, yıkım emrini Haziran- Temmuz ayı sonuna kadar askıya aldı.

Girne Belediyesi, Kaya Grup’a karşı, yeni otel inşaatında yasal sınırları aşarak izinsiz olarak kat yaptığı için dava açmış, Girne Kaza Mahkemesi de 15 Şubat 2017 tarihinde davayı karara bağlayarak ‘izinsiz katların yıkılarak, Şehir Planlama Dairesi’nin öngördüğü 50 ayak yasal sınıra getirilmesine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104