banner6

Yıl içinde cezaevini yeni binaya taşıma hedefi var

banner37

Yıl içinde cezaevini yeni binaya taşıma hedefi var
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede yılan hikâyesine dönen yeni Merkezi Cezaevi binası yapımında sona gelindi. İçerisinde bulunduğumuz 2022’de cezaevinin bu yeni binaya taşınması hedefleniyor.

   İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, yeni binayla ilgili fizibilite çalışması yapıldı. Şu anda Merkezi Cezaevi Teşkilat Yasası’nda yapılması gereken değişiklikler ve binanın imar yapısındaki bazı eksikliklerin giderilmesi için çalışılıyor. Ayrıca Kamu Hizmeti Komisyonu’nun da buraya alınacak personel için sınav tarihlerini açıklaması bekleniyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf, hedefin en kısa sürede cezaevini yeni binaya taşımak olduğunu ifade etti.

Yulaf: Fizibilite çalışması yapıldı, eksikler tespit edildi

   İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf, yeni cezaeviyle ilgili Cezaevi Müdürü başkanlığında kurulan teknik ekiple bir fizibilite çalışmasının yapıldığını söyledi.

   İnşaat işlerini yapan firmanın binayı teslim ettiğini kaydeden Yulaf, bunun ardından ne gibi eksiklikler olduğuyla ilgili doküman çıkarıldığını belirtti.

   Yulaf, hedeflerinin bir an önce oraya taşınmak olduğunu ifade etti.

“Yasa neredeyse hazır”

   Mehmet Yulaf, orada iç ve dış güvenlik diye iki farklı bölüm ayrıldığını belirterek, şöyle konuştu:

   “Gerekli yasal düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili de bakanlıkta çalışma başlattık.

   Ayrıca bir süre önce, cezaevinde örgütlü iki sendikanın başkanları ile görüştük. Onlar da daha önce çalışılan yasa tasarısının kendilerinin de onay verdiği bir tasarı olduğunu söyledi. Ancak meclise giden bu yasa tasarısı kadük olmuştu. Yani tasarı tekrar geri geldi. Ufak tefek düzeltmeler yapmamız gerekiyor.”

“2 kadın, 20 erkek personel alınacak”

   Mehmet Yulaf, yeni cezaevi için personele de ihtiyaç olduğunu kaydetti ve 2 kadın, 20 de erkek gardiyan alınacağını belirtti.

   Bunun için sınav yapılacağını söyleyen Yulaf, “Personel dışında da peyzajla ilgili bazı sıkıntılar var. Onları düzenlemeye çalışıyoruz. Hedefimiz en kısa sürede bu binaya taşınmaktır.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110