Yılda 700 ton bal üretiyoruz

banner37

Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği Başkanı ve Arıcılık Kooperatifi Asbaşkanı Kırata Kasapoğlu, kooperatifleşmeyle birlikte iç piyasada tüketmekte zorlanılan narenciye balının paketlenerek otellere satılabileceğini söyledi

Yılda 700 ton  bal üretiyoruz
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde her yıl yaklaşık 650 ile 700 ton arasında bal üretiliyor… Bunun yaklaşık 300 tonu narenciye balı. Ancak, vatandaşın narenciye balını tercih etmemesi nedeniyle iç piyasada tüketilmesi oldukça zor.

Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği Başkanı ve Arıcılık Kooperatifi Asbaşkanı Kırata Kasapoğlu, kooperatifleşmenin verdiği kazançla, elde kalan narenciye balını, piknik balına çevirip otellere satmayı amaçladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl ülkemize 100 gramlık ambalajlarla yaklaşık 140 ton bal geldiğini ifade eden Kasapoğlu, balı işleyemedikleri için ithal bal getirildiğini belirtti. Kasapoğlu, otellerin talep ettiği boyutta paketleme yapabilecek makineyi Arıcılık Kooperatifi olarak aldıklarına dikkat çekerek bu girişimle, iç piyasada tüketilmesinde zorlanılan narenciye balının işlenip otellere satılmasının bundan sonra yapılabileceğini vurguladı.

Kasapoğlu, maliyeti azaltacak ve üretimi artıracak bu girişimin kooperatifleşme sayesinde olduğunun altını çiziyor. Kasapoğlu, Arıcılık Kooperatifi’nin 2010 yılında üreticinin elinde kalan balı tek çatı altında toplayıp, paketlemek ve otellere pazarlayabilmek amacıyla kurulduğunu belirterek kooperatifçiliğin her alanda üretim yapan üreticiler için önemli olduğunu ifade etti.

“Bal soğuk hava depolarında muhafaza edilmeli”

Kasapoğlu, balın hasat edildikten sonra bozulmaması için soğuk hava depolarında muhafaza edilmesi gerektiğini belirterek baldaki şekerin yanma oranı olan HMF (Hidroksimetil Furfural) miktarının üretildiği sırada 12’yse, soğuk hava deposu olmadığında 40’a yükselebileceğini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre HMF miktarı 40 olan balın satışının yasak olduğunu söyleyen Kasapoğlu, balın satılabilmesi için HMF oranının 20 olması gerektiğine dikkat çekti.

Kasapoğlu, üretilen balın bozulmaması için soğuk hava depolarında muhafaza edilmesi gerektiğini yineleyerek her üreticinin soğuk hava deposuna sahip olmadığını ifade etti.

Kooperatifçilikle birlikte üretilen balın kooperatifin soğuk hava deposunda saklanabileceğini kaydeden Kasapoğlu, kooperatifçiliğin her anlamda önemli bir olgu olduğunun altını çizdi.

banner134
Kasapoğlu, ülkemizde her yıl yaklaşık 650 ile 700 ton arasında bal üretildiğini belirterek bunun yaklaşık 300tonunun narenciye balı olduğunu ifade etti.

“Narenciye balını otellere satmak istiyoruz”

Narenciye balının her yıl mayıs ayında hasatının yapıldığını, ancak bu yıl kuraklık olduğundan dolayı çok az üretildiğini belirten Kasapoğlu, halkımızın narenciye balını pek fazla tüketmediğini ve genellikle dağ balını tercih ettiğini dile getirdi.

Her yıl üretilen yaklaşık 300 ton narenciye balının iç piyasada tüketilmesinde zorlandıklarını belirten Kasapoğlu, üretilen narenciye balının kooperatif olarak piknik balına çevirip otellere satışını yapmak istediklerini vurguladı.

Kasapoğlu, ülkemize dışarıdan paketlenmiş olarak 100 gramın altında bal getirilmesinin serbest olduğunu belirterek, geçtiğimiz yıl ülkemize 100 gramlık ambalajlarla yaklaşık 140 ton balın geldiğini ifade etti.

Bu balın ülkemize dışarıdan getirilmesinin nedeninin kendilerinin balı işleyemediğinden dolayı olduğunu söyleyen Kasapoğlu, otellerin talep ettiği boyutta paketleme yapabilecek makinenin değerinin 500 TL olduğunu ve bu makinenin küçük işletmeler tarafından satın alınmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Kasapoğlu, Arıcılık Kooperatifi olarak söz konusu makineyi almayı başardıklarını kaydederek, kooperatifle birlikte balın işlenmesinin yapılabileceğini ve iç piyasada tüketilmesinde zorlanılan narenciye balının işlenip otellere satılmasının yapılabileceğini, böylelikle de dışarıdan paketlenmiş olarak bal getirilmesine gerek kalmayacağını dile getirdi.

“Devletin teşvikleri kooperatif üzerinden vermesiyle üretim artacak”

Kasapoğlu, Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği’ne kayıtlı 350 üretici olduğunu belirterek bunların 100 tanesinin büyük ölçekli üretici olduğunu ve ürettikleri balı kooperatife vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Devletin teşvikleri kooperatif üzerinden vermesiyle birlikte üretimin daha da fazla artacağına dikkat çeken Kasapoğlu, “Arıcılık Kooperatifi’ne üye olmayan üreticiler devletten teşvik parası alamayacağı için kooperatife üye olmak zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu. Kasapoğlu, Arıcılık Kooperatifi’nin binasının tamamlandığını ancak henüz soğuk hava depolarının olmadığını belirterek hedefleri arasında kooperatife soğuk hava deposu kazandırmak olduğunu ifade etti.

Şu an üretilen balın özelden kiralanan soğuk hava deposunda stoklandığını belirten Kasapoğlu, “Biz bu ülkede üretim yapmak istiyoruz. Ürettiğimiz balın hem satışını hem de pazarlanmasını kooperatif üzerinden yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75