Yıldırım: Çözümün mutlaka sağlanması lazım

banner37

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Malta'da gerçekleştirdiği temaslar sırasında Kıbrıs sorunu ile ilgili açıklama yaparak "Çözümün mutlaka sağlanması lazım" dedi.

Yıldırım: Çözümün mutlaka sağlanması lazım
banner90
banner99

Kıbrıs görüşmelerine ilişkin konuşan Yıldırım, "Evelsi gün Anastasias biraz herhalde sinirlenmiş. Kapıyı vurup dışarı çıkmış. Kriz oldu diye haber yayıldı. Daha sonra 'Ben sigara içmeye çıktım, kriz falan yok' diye geri geldi" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Kıbrıs'la ilgili iki taraf arasında BM koordinasyonunda devam ediyor. Türkiye daha doğrusu KKTC çözümde bir adım önde. Hiçbir zaman kesintiye uğratacak bir davranış içerisinde olmuyorlar. Çözümün mutlaka sağlanması lazım. Çözümsüzlüğün bedelini Kuzey Kıbrıs Türk tarafı ödüyor" şeklinde konuştu.

banner134
Kıbrıs Rum tarafının Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen 2004'de AB'ye tam üye yapıldığını hatırlatan Yıldırım, "Dolayısıyla o gün çok daha kolay olan çözüm gerçekleşmedi. Bugün daha zor olanı başarmakla karşı karşıyayız. Eminim ki, burada alınacak çözüm adada güvenliği sağlayacak. Türkiye'nin etkin garantisini sürekli olarak temin edecek.

Her iki tarafın adil, eşit yönetişim hakkını da beraberinde getirecektir. Bu konuda AB'nin de üstüne düşen görevi var. Türkiye'nin dört özgürlük dediği hususların AB tarafından teminat altına alınması icap ediyor" şeklinde konuştu.

 

.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75