banner6

Yıldırım: Rum tarafı için net irade koyma zamanı

banner37

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile heyetler arası görüşmenin ardından Kıbrıs Rum tarafına seslenerek, müzakerelerin zamana yayılamayacağını söyledi ve "Net bir irade koyma zamanı gelmiştir" dedi. 

Yıldırım: Rum tarafı için net irade koyma zamanı
banner99

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Başbakan Yıldırım, görüşme sırasında müzakerelerdeki tıkanıklığı ve gelecekteki muhtemek gelişmeleri ele alırken Kıbrıs Rum tarafına, 1950 enosis plebisitinin okullarda anılmasıyla ilgili kararın düzeltilmesi için bir kez daha çağrıda bulundu.

Başbakan Yıldırım, görüşmeden sonra düzenlene ortak basın toplantısında, Cenevre'deki Kıbrıs Konferansı'nda kritik bir noktaya gelindiğini, konferansın yeniden toplanmasına imkan verecek zeminin adadaki görüşmelerde tesis edilmesi beklentisinde olduklarını ancak Türk tarafının kararlı tutumuna Kıbrıs Rum tarafınca karşılık gelmediğini belirtti. 

Sürecin en hassas noktasında enosis plebisitinin okullarda anılması kararı alındığına işaret eden Binali Yıldırım, bunun büyük bir talihsizlik olduğunu sözlerine ekledi.  

Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerini görmezden gelen saldırgan tutumunu sürdürdüğünü kaydeden Yıldırım, "Bu durumda müzakere süreci daha ileriye taşınamaz" şeklinde konuştu.  Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıslı Türkleri eşit görmeyen tutumunu değiştirmesi ile çözüm bulunabileceğinin altını çizen Yıldırım, "Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki KKTC'nin çabalarını desteklemeye devam edeceğiz. Müzakerelerin zamana yayılması kabul edilemez bir durumdur. Rum tarafının net bir irade ortaya koyma zamanı gelmiştir ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Türkiye'nin her alanda KKTC'ye desteğinin süreceğini de dile getirdi. Yıldırım bu arada geçtiğimiz gün hayatını kaybeden besteci Kamran Aziz'e başsağlığı diledi.

Akıncı: Hatadan dönülmesini bekliyoruz

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, en büyük beklentilerinin, Kıbrıs Rum tarafının bir an önce  "enosis kararı" hatasından dönmesi olduğunu söyledi. 

"Kıbrıs'ta bize gerekli olan barış kültürüdür" diyen Akıncı, hatadan dönüldüğünün gösterilmesinin Kıbrıslı Türkler açısından önemli olduğunu ve erozyona uğrayan güvenin yeniden tesis edilmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 4 özgürlük olarak tanımlanan Türk-Yunan dengesinin adada tesis edilmesi konusu Kıbrıs Rum tarafınca istismar edildiğini, konunun 1960'lara dayanan, Talat-Hristofyas görüşmelerinin bir parçası olan bir konu olduğunu belirterek, "(4 özgürlüğün) Bugün yeni bir şeymiş gibi takdim edilmesini anlamak zor. Makul çözümler olduğu halde Anastasiadis'in gidip AB'yi kışkırtmasını anlamak mümkün değil" dedi.

Tüm olumsuzluklara rağmen Kıbrıs Türk tarafının çözüm iradesinin sürdüğünü anlatan Akıncı, ancak bunun her ne pahasına olursa olsun bir çözüm değil, Kıbrıslı Türklerin özgürlük, güvenlik ve eşitliğini güvence altına alacak bir çözüm olması gerektiğinin altını çizdi.

Akıncı, çözümün sadece iki topluma değil, Türkiye, Yunanistan ve bölge ülkelerine de yarar sağlayacağını belirterek "çözüm bölgede enerji işbirliğini sağlayacak aksi halde yeni gerginlikler söz konusu olabilir. Bu bir tehdit değil gerçekliktir" dedi.

Akıncı, çözüm bulunamaması herkesin ki devletli çözüme hazırlıklı olması gerektiğini bir kez daha ifade etti.

banner134

Akıncı, çözüm olsun olmasın Türkiye ile ilişkilerin artarak devam edeceğini belirterek "evimizin içini düzene koymamız lazım. Bunu yaptıkça çözüme daha hazır bir hale geleceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104