Yıldırım: Türkiye'nin etkin garantisi ve güvenlik konusu tartışma dışında

banner37

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Kıbrıs'ta 60-70'li yıllardaki duruma dönülmemesi için Türkiye'nin etkin garantisi ve güvenlik konusu tartışma dışında olduğunu söyledi. Yıldırım, çözümün ardından 4 özgürlüğün (mal, hizmet, sermaye ve bireylerin AB içerisinde serbest dolaşımı) Türkiye vatandaşları için de geçerli olması gerektiğini ifade etti.

Yıldırım: Türkiye'nin etkin garantisi ve güvenlik konusu tartışma dışında
banner99

Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmeleri yapılırken, makam odasında basın kuruluşlarının Ankara temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

banner134

Kıbrıs ile ilgili son durumun sorulması üzerine Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in Cenevre'de olduğu hatırlatan Yıldırım, "İşin ekonomik boyutunda bir şey olursa farklılık nasıl giderilir, detayları olacak. Şu anda görüşmelerde birbirlerini yokluyorlar. Kim ne kadar isteyecek? Olgunlaşma olursa, görüşmeler daha üst düzeye taşınır. Sorun görmüyoruz, bizim görüşümüz çok net. Kıbrıs'ta 60-70'li yıllardaki duruma dönülmemesi için Türkiye'nin etkin garantisi ve güvenlik konusu tartışma dışındadır. Yönetimin adil olması, topluluklarının haklarının teminat altına alınması, dörtlü özgürlüğün sağlanması. Bütünleşik Kıbrıs'tan bahsediyoruz. Bu anlaşma sağlandığı zaman Türkiye, Kıbrıs bakımından AB'ye girmiş gibi muamele görmeli." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88