YİM, 174 kişiye vatandaşlıklarını iade etti

banner37

Yüksek İdare Mahkemesi, dörtlü koalisyon döneminde Bakanlar Kurulu tarafından vatandaşlıkları iptal edilen 174 kişinin vatandaşlıklarının devam ettiğine karar verdi

YİM, 174 kişiye vatandaşlıklarını iade etti
banner99

“KARAR EMSAL TEŞKİL EDECEK”… Dörtlü koalisyon döneminde vatandaşlığı iptal edilen 174 kişi arasında bulunan Ahmet Usta’nın açtığı davayı dün karara bağlayan Yüksek İdare Mahkemesi, Usta’yı haklı buldu ve vatandaşlığının devam ettiğine karar verdi. Kararı değerlendiren Usta’nın Erdaş Erbilen, kararın sadece bir davacı için değil, vatandaşlığı iptal edilen 174 kişiyi de kapsadığını belirterek, “karar, diğer benzer davalar için de emsal teşkil edecek” dedi.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), 2017 yılında Ulusal Birlik Partisi’nin Bakanlar Kurulu kararıyla verdiği ve ve 4’lü koalisyon hükümeti döneminde Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilen ‘174 istisnai vatandaşlık’ ile ilgili açılan bir davayı dün karara bağladı ve 174 kişinin vatandaşlıklarının devam ettiğine karar verdi.

   YİM heyetinin oyçokluğu ile aldığı kararda, 4’lü koalisyon hükümeti döneminde alınan iptal kararının ‘haksız ve gayri yasal’ olduğuna hükmetti.

   YİM heyetinin karara bağladığı davanın dünkü celsesinde davacı Ahmet Usta’yı temsilen avukat Erdaş Erbilen, İçişleri Bakanlığı’nı temsilen ise avukat Uğur Çulhaoğlu hazır bulundu.

   YİM, ‘174 istisnai vatandaşlık iptali’ kararını iptal etti, vatandaşlıkların halen yürürlükte olduğuna karar verdi.

   YİM, ayrıca mahkeme masraflarının davalılar tarafından ödenmesine emir verdi. 

“Karar emsal teşkil edecek”

   İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’na dava açan Ahmet Usta’nın davasını yürüten avukat Erdaş Erbilen, YİM kararının sadece bir davacı için değil, kamuoyunda ‘istisnai vatandaşlık’ olarak bilinen meseledeki vatandaşlığı iptal edilen 174 kişiyi de kapsadığını belirtti.

   Erbilen, “karar diğer benzer davalar için de emsal teşkil edecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75