YİM, geçici ara emri kararı verdi

banner37

Bakanlar Kurulu’nun 5 yıl önce aldığı kararla, Karaoğlanoğlu sahilindeki 15 dönümlük arazinin, turizm amaçlı kullanılması için Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verilmesi ve akabinde özel bir şirkete kiralanması, mahkemeye taşındı

YİM, geçici ara emri kararı verdi

Emine UYSAL ÇALUDA

Bakanlar Kurulu’nun, 5 yıl önce, Karaoğlanoğlu sahilinde, yeşil alan kapsamındaki 15 dönümlük arazinin, turizm amaçlı kullanılması için Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verilmesi sonrasında yatırım amaçlı özel bir şirkete kiralanması kararının iptali için, dün, Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) açılan davada, “geçici ara emri” kararı verildi.

Konuyla ilgili dün sabah hem Turizm ve Çevre Bakanlığı, hem de Bakanlar Kurulu aleyhine, Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) dava dosyalandı.

Aynı gün YİM’de, Yargıç Beril Çağdal’ın huzurunda görüşülen davada, davacılar Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ile Ali Bağlarbaşı ve avukat Emre Efendi hazır bulundu.

Sahir: Karar usulsüzdür

Davada tanık olarak dinlenen Doğan Sahir, kiralanan bölgenin yeşil alan olduğuna vurgu yapıp, bu kararın usulsüz olduğunu savundu.

Sahir, “Bu yetkisiz bir karardır. Betonlaşmayı öngören bir çalışmadır. Birçok yasa ve Anayasa’ya aykırı olarak bu alan betonlaşacak. Bölgedeki sahil kıyısı göz önünde bulundurulursa, denize ulaşım hiç kalmadı. Bu kıyı da betonlaşırsa, bölgenin denizle ilişkisi kesilecek. Deniz kıyısındaki yaşam da olumsuz etkilenecektir. Yatırıma başlanması halinde, geriye dönüşü ve telafi imkansız zarar oluşacaktır” dedi.

Bağlarbaşı: Karar, İmar Yasası’na aykırıdır

Davada tanık olarak dinlenen Ali Bağlarbaşı da Karaoğlanoğlu’nda ikamet ettiğini ve kiralanan yeşil alanın sınırında taşınmaz malı olduğunu anlattı.

Yeşil alanda yürüyüş yapan vatandaşlardan biri olduğunu belirten Bağlarbaşı, şunları kaydetti:

“Bakanlar Kurulu’nda yanlış kararlar üretildi. Protestolar gerçekleştirdik. Karar, İmar Yasası’na aykırıdır. Şehir büyüyor ancak sadece turistik otellere ihtiyaç yoktur. Bu oteller nedeniyle sahillere tel ve duvar örülüp, halkın sahillere erişimi engelleniyor. Bölgeliler için sosyal alanlar korunmalıdır. Ara emri verilmesini talep ediyorum”.

Efendi: Bakanlar Kurulu yetki aşımı yaptı

Avukat Emre Efendi ise yürütmenin durdurulmasını talep ettikleri kararın yetkisiz olduğunu savundu.

Efendi, Bakanlar Kurulu’nun yetki aşımı ile bu kararı aldığını ileri sürdü.

Avukat Emre Efendi, “İlgili bakanlık, konu kararı, 41/1977 sayılı İskan, Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası’nın 4. Maddesinin 1. Fıkrası ve yine Anayasa’nın 159’uncu maddesinin 3. Fıkrası’na dayandırmıştır. Karar, bu maddelere dayandırılarak üretilmiştir ancak, bu maddeler Bakanlar Kurulu’na, bu kararı alma yetkisi vermez ve aksine sınırlandırma getirir” şeklinde konuştu.

Efendi, yatırıma başlanmadan, kararın yürütmesinin durdurulmasını talep etti.

Geçici ara emri kararı çıktı

Yüksek Mahkeme Yargıcı Beril Çağdal, 22 Mayıs 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin tamamıyla, geçici olarak, 13 Ağustos’a kadar durdurulmasına ve davanın, davalılara tebliğ edilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER