YİM, iptal edilen vatandaşlıkları görüşüyor

banner37

Yurttaşlık iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma ve ara emri talebiyle YİM’e yapılan başvurulardan bir tanesi daha dün görüşülmeye başlandı

YİM, iptal edilen vatandaşlıkları görüşüyor

Mustafa ÖZYAĞCI

Yurttaşlık iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma ve ara emri talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) yapılan başvurulardan Ö. A.’nın davası da dün görüşülmeye başlandı. Emsal teşkil edecek ana davalardan biri olan davanın dünkü celsesinde, yurttaşlığı iptal edilen işadamı Ö. A., tanık kürsüsüne çıkarak avukatının soruları eşliğinde şahadet verdi ve davalı taraf olan İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’nun avukatları tarafından sorgulanmaya başlandı. Mesai saatinin bitimi nedeniyle, kaldığı yerden devam edilmek üzere dava bugün saat 10.00’a tehir edildi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Gülden Çiftçioğlu’nun huzurundaki davada, davalı taraf olan İçişleri Bakanlığı’nı temsilen Avukat Uğur Çulhaoğlu ve davacı Ö. A. adına Avukat Enver Öztürk, Ferruh Öztürk ve İnanç Sakallılar mahkemede hazır bulundu.

Davayla ilgili olarak Avukat Enver Öztürk, dava gerekçeleri ve sunacakları emareler hakkında mahkemeye ön bilgi verdi.

Avukat Öztürk, dünkü duruşma boyunca mahkemeye milyonlarca sterlinlik şirket onaylı belgeleri, bir kısmı şahsi kimlik, pasaport ve vatandaşlık belgeleri, Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararlarını gösteren Resmi Gazeteler olmak üzere toplam 20 adet emare sundu.

İki oturum şeklinde gerçekleşen davanın dünkü celsesinin ilk bölümünde Avukat Öztürk, dava gerekçelerini sunup müvekkili Ö. A.’yı tanık kürsüsüne çıkardı ve sorularıyla yönlendirerek şahadet verdirtti. Öğleden sonraki celsede ise tanık kürsüsündeki davacı Ö. A.’nın davalı tarafın avukatları tarafından sorgulanmasına geçildi ancak mesai saatinin dolması nedeniyle istintak tamamlanamadı ve dava kaldığı yerden devam edilmek üzere bugüne tehir edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER