banner6

Yine dağyolu yine dehşet

banner37

Ülkemizin en tehlikeli ve cana doymayan yolu olarak bilinen Değirmenlik-Dağyolu’nda dün ikisi ağır vasıta dört aracın karıştığı kazada, hurdaya dönen bir arabada bulunan iki kişi mucize eseri kurtuldu

Yine dağyolu yine dehşet
banner150 banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Ülkemizin en tehlikeli ve cana doymayan yolu olarak bilinen Değirmenlik-Dağyolu’nda dün bir kez daha ağır vasıta dehşeti yaşandı.

İki TIR’ın arasına sıkışarak dere yatağına yuvarlanan salon araç, hurdaya döndü. Görenleri dehşete düşüren kazada, ezim ezim olan salon araçta bulunan iki kişinin mucize kurtuluşu herkesi sevindirdi.

Değirmenlik-Girne Dağyolu’nda, ikisi ağır vasıta 4 aracın karıştığı feci trafik kazasının görüntüsü ürkütücüydü.

İki TIR’ın arasında sıkışan aracın içerisindeki Feride Halvacıoğlu ve Kerem Çavdaş ile TIR şoförlerinden Muhammet Tip, ambulansla kaldırıldıkları Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde müşahede altına alındı.

Yaralıların durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, kazaya sebebiyet veren söz konusu aracın tespit edildiğini ve araç sürücüsü hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı. Atakan, “Gerekirse bu yolu trafiğe kapatacağız, gerekirse belirli saatlerde geçişlere izin vereceğiz. Bu konuda oldukça hassasız ve gereken neyse onu yapacağız” dedi.

Kazaya tanık eden, yoldan geçerken görev vatandaşların isyanı ise büyüktü. “Bu yola artık bir çare bulun” diyen vatandaşlar, cana doymayan, onlarca kazaya neden olan Dağyolu’ndaki sorunların ortadan kaldırılmasını hatta yolun kapatılmasını istedi.

Halvacıoğlu’nun kaburga kemiği kırıldı

Kazada, LZ 571 plakalı salon araç iki TIR arasında sıkışarak hurdaya dönerken, salon araç sürücüsü Feride Halvacıoğlu ve aynı araçta yolcu olarak bulunan 43 yaşındaki Kerem Çavdaş ile THZ 426 plakalı TIR sürücüsü Muhammet Tip, şans eseri kazayı hafif yaralı olarak atlattı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcılarından Dr. Erol Uçaner, kazanın ucuz atlatıldığını ifade ederek Feride Halvacıoğlu’nun kaburgasında kırık tespit edildiğini ancak yaralıların hiçbirinin hayati tehlikesi olmadığını ifade etti.

Yola dökülen tahtalar kazaya sebebiyet verdi

Değirmenlik-Girne Dağyolu’nda dün saat 11.10’da meydana gelen kazanın, hatalı yükleme yapılan bir ağır vasıtadan yola saçılan tahta parçaları nedeniyle olduğu belirtildi.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre kaza, şu şekilde meydana geldi

“Girne’den Değirmenlik istikametine doğru, yönetimindeki THZ 426 plakalı kum yüklü TIR ile dikkatsizce seyreden 24 yaşındaki Muhammet Tip, aynı istikamete doğru önünde seyreden 43 yaşındaki Feride Halvacıoğlu yönetimindeki LZ 571 plakalı araca arkadan çarparak aracın sürüklenmesine neden oldu.

Çarpmanın etkisiyle sürüklenen LZ 571 plakalı araç ise aynı istikamete doğru önünde seyreden 43 yaşındaki Mehmet Güloğlan yönetimindeki SF 55 AVL plakalı çift dorseli TIR’ın arkasına çarptı.

Güloğlan yönetimindeki TIR’sa önünde duran 28 yaşındaki Erdi Ertuğrul yönetimindeki PF 137 Z plakalı kiralık araca arkadan çarptı.

Birbirlerine çarparak sürüklenen THZ 426 plakalı TIR, LZ 571 plakalı salon araç ve SF 55 AVL plakalı TIR’ın dorsesi yolun solundan dışarıya çıkarak dere yatağına doğru yuvarlandı”.

Hurdaya dönen LZ 571 plakalı araçtan çıkan valiz ise, araçta bulunan kişilerin yurt dışına çıkış yapmak üzere Ercan Havaalanı’na doğru gitmekte olduğu ihtimalini güçlendirdi.

Atakan: Gerekirse Dağyolu’nu trafiğe kapatacağız

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, kaza yerine giderek incelemelerde bulundu.

Lefkoşa Polis Müdürü Yüksel Öğmen, PGM Trafik Bölüm Müdürü Hüseyin Kadir Çete, Lefkoşa Bölge Karakolları Amiri Rüstem Tunçtaşlı,  Lefkoşa Trafik Şube Amiri Şevket Derindağ ve Trafik Tahkikat Amiri Mehmet Özatılgan, Bakan Atakan’a olayla ilgili bilgi verdi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Bakan Atakan, kazaya hatalı yükleme yapan bir kamyondan yola dökülen tahta parçalarının neden olduğunu söyledi. Söz konusu aracın tespit edildiğini belirten Atakan, araç sürücüsü hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını vurguladı.

Kazada şans eseri can kaybı olmadığını ve korkunç kazanın ucuz atlatıldığını belirten Atakan, artık bu tür kazaların yaşanmaması için gereken neyse yapılacağının altını çizdi. Atakan, “Gerekirse bu yolu trafiğe kapatacağız, gerekirse belirli saatlerde geçişlere izin vereceğiz. Bu konuda oldukça hassasız ve gereken neyse onu yapacağız” dedi.

Bakan Atakan, Değirmenlik-Girne Dağyolu’ndaki çalışmaların Acapulco kavşağı olarak bilinen bölgede devam ettiğini söyledi.

Dağyolu’nun güzergâhının değişeceğini ifade eden Atakan, mevcut yolun iyileştirilmesi için de yeni bir proje başlattıklarını belirtti. Yağışlı havanın geçmesinin ardından yolun içerisinde çöken ve adeta oluklaşan asfaltın kazınarak yeni asfalt serimi yapılması gerekeceğini söyleyen Atakan, “Bu yol hem ağır vasıtalar için hem de salon araçlar için uygun bir yol olmaktan çıkmıştır” dedi.

“Ağır vasıtalar için iki tane elektronik kantar alınıyor”

Bakan Atakan, ağır vasıta araçların yüklerini kontrol etmek amacıyla önümüzdeki günlerde 2 adet elektronik kantarın da ülkemize getirileceğini açıkladı.

Atakan, kantarlardan birinin Dağyolu’na kurulacağını belirterek bu elektronik kantarların anında aşırı yük tespiti yaparak hem polise hem de Ulaştırma Bakanlığı’na uyarı göndereceğini ifade etti.

Trafik Dairesi tarafından ağır vasıtalara yük taşımayla ilgili yeni kurallar getirileceğini ve bu yönde çalışma başlatıldığını belirten Atakan, takometre projesinin de gündemde olduğunu söyledi. Atakan, takometre projesi hayata geçtiği zaman ağır vasıta araçların daha sıkı denetleneceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 07:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110