banner6

Yine Kahrolduk!

banner37

Yine Kahrolduk!
banner151 banner143

Özmen YILANCILAR – Ahmet UÇAR – Güren TİLKİ

   Ülkemiz yeşili dün yine alevlere teslim oldu, ciğerimiz yandı kavruldu…

   Geçitköy’de dün saat 13.00’te Geçitköy Barajı’nın karşı tarafındaki bir arazi içerisinde trafo merkezinin bulunduğu bölgedeki elektrik tellerinin birbirine çarpması sonucu atılan kıvılcımlar nedeniyle, 3 farklı noktada yangın çıktı. Yangın, Çamlıbel, Tepebaşı ve Koruçam’a kadar yayıldı.

   Rüzgârın etkisiyle ormanlık alana yayılan yangın, yeşilimizi siyaha bürüdü, doğal yaşamı katletti.

   Yerleşim yerlerine kadar giren alevler, evleri sardı, 3 ev yangından hasar gördü.

   Tedbir amacıyla tehlike altında olan evlerdeki insanlar ise tahliye edildi.

   Yangına müdahale eden bir vatandaşımız yaralandı, dumandan çok sayıda kişi etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

   Beş saatlik mücadele sonucu güçlükle kontrol altına alınan yangında, ilk belirlemelere göre, 1000 dönüm civarında kuru ot, makilik ve ormanlık alan zarar gördü.

   Yangın söndürme çalışmalarına İngiliz Üsleri’nden ve Türkiye’den gelen yangın söndürme helikopterleri ve uçağı havadan; Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Orman Dairesi, itfaiye, askeri personel, belediyeler ve halk da karadan müdahale etti.

   Ayrıca yangına inşaat müteahhitleri ve üreticiler gibi birçok özel sektör temsilcisi iş araçlarıyla ve su tankerleriyle destek verdi.

   Ancak ormanlık alana yayılan yangının engebeli bir alanda olması, bazı iş araçlarının müdahalesini zorlaştırdı.      Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, yangın bölgesine “Mobil Kriz Koordinasyon Merkezi” aracı getirerek kriz masası oluşturdu.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz başta olmak üzere birçok bakan, bazı üst düzey yetkililer ile siyasi parti temsilcileri de bölgeye giderek inceleme yaptı.

Türkiye’den ve BM’den

hava aracı geldi

   Geçitköy bölgesinde çıkan yangının ormanlık alana yayılmasıyla kabus dolu anlar yaşandı.

   Yangın nedeniyle oluşan yoğun duman ve engebeli arazi işi zorlaştırdı. İş makinelerinin yangına müdahale edebilmesi amacıyla Girne-Güzelyurt anayolunun Geçitköy ile Karşıyaka arasında kalan bölümü bir süreliğine trafik akışına kapatıldı.

   Dışişleri Bakanlığı’nın girişimiyle itfaiye araçlarının giremeyeceği bölgeye yayılan yangına etkili müdahale için Türkiye’den ve BM Barış Gücü’nden yardım talep edildi.

   Geçitköy’deki yangına müdahale için Türkiye’den 2 helikopter, 1 uçak; BM Barış Gücü’nden de 1 yangın helikopteri geldi.

Yangın Mavi Köşk’e kadar ulaştı

   Geçitköy Barajı’nın karşı tarafında başlayan yangın, “Mavi Köşk” diye bilinen bölgenin bulunduğu çok sert ve sık ormanlık yamaca kadar yayıldı.

   Yangın rüzgârın etkisiyle Tepebaşı’nda bulunan Santos Villaları olarak bilinen bölgeye de ulaştı. Alevlerin etkili olduğu yerlerdeki bazı evler tahliye edildi, bazı evler de yangından zarar gördü.

   Yangın Çamlıbel’deki yerleşim yerlerinin yakınına da yayıldı.

   Birçoğu yazlık amacıyla kullanılan ve yangın sırasında boş olan bazı evler, alevlere teslim oldu, dumandan etkilenerek mahsur kalan bazı insanlar da ekipler tarafından kurtarıldı.

Üreticiler hayvanlarını

kurtarmaya çalıştı

   Yangın, bölgedeki üreticilerin mandıralarının yakınına da sirayet etti. Mandırasını alevlerin sardığı bir üretici hayvanlarını dışarı çıkararak telef olmaktan kurtardı.

   Yangında bazı üreticilerin balyaları da zarar gördü.

Tüm ülke seferber oldu

   Geçitköy’de ciğerlerimizi yakan yangının söndürülebilmesi için tüm ülke seferber oldu.

   Yangına karadan müdahale eden birçok insan, ellerine geçen kova, kap, çanak, saksı ve peynir tenekeleri gibi çeşitli araç ve gereçlere su doldurdu, alevleri söndürmeye çalıştı.

Yangında 1000 dönüm yandı, üç

ev hasar gördü, bir kişi yaralandı

   Geçitköy’de başlayan yangını söndürmek için yangın söndürme çalışmalarına katılan bir kişi yaralandı; Tepebaşı’ndaki üç ev de hasar gördü.

   Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, yangında ilk tespitlere göre yaklaşık bin dönümlük alandaki ağaçlar ve makilik alan yandı. Yangının Tepebaşı’nda bulunan bir siteye sirayet etmesi sonucu ise 3 ev yangından hasar gördü.

   Yangın söndürme çalışmalarına katılan bir vatandaş ise dengesini kaybedip düşerek, karın bölgesine demir saplanması sonucu yaralandı.

   Yaralı vatandaş, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tatar: Ciğerimiz yandı, çok üzgünüm

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Geçitköy bölgesindeki yangında ciğerlerimiz yandı, çok üzgünüz” dedi.

   Yangının söndürülmesi için kurum ve kuruluşların koordinasyon içinde büyük bir çalışma yaptığını kaydeden Tatar, ekiplere teşekkür etti ve herkese geçmiş olsun dileğini iletti.

   Tatar, yaz aylarında yangınlara karşı daha dikkatli olunması çağrısı da yaptı.

   Geçitköy’deki yangın bölgesinde incelemeler yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kolordu Komutanı’ndan aldığı telefon üzerine bölgeye gittiğini, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’yla helikopterle keşif yaptıklarını, “Mavi Köşk”ün bulunduğu bölgede büyük tehlike yaşandığını söyledi.

   Yoğun dumana karşı İHA’larla da keşif yapıldığını bildiren Tatar, yangının söndürülmesi için tüm kurum ve kuruluşların seferber olduğunu; olağanüstü bir çalışma izlediklerini kaydetti.

   “Türkiye’den 2 helikopter 1 uçak; İngiliz Üsleri’nden de 2 helikopter gönderildi” diyen Tatar, bu araçların Geçitköy Barajı’ndan alınan suyla söndürme çalışmalarının yapıldığını anlattı.

   Tatar, “Yangının nedeni araştırılacak. İki yıl önce Kalkanlı’daki yangın daha büyüktü ama bu da az değil, çok üzgünüm” dedi.

   Tatar, yangın söndürme çalışmaları için bulunabilecek tüm yardımların alınması gerektiğini belirterek “Benim başbakan olduğum dönemde Türkiye buraya bir helikopter gönderdi ama zaman zaman servise Türkiye’ye gidiyordu. Bir helikopterin tekrar burada konuşlanması için düzenlenme yapılması gerek. Yazda çok daha dikkatli ve hazırlıklı olmak lazım” dedi.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a, Orman Dairesi ve KIB-TEK’in ortak bir çalışma yapması gerektiğini söylediğini bildirerek, kritik bölgelerde elektrik telleriyle ilgili riskin ortadan kaldırılması gerektiğini; çöplük gibi risk arz eden yerlerde de riskin minimuma indirilmesine kendilerinin de yardımcı olabileceğini anlattı.

“Riskler minimize edilmeli”

   “Ciğerlerimiz yandı” diyen Tatar, “Halka mesajım şudur: Yanan ormanlar hepimizindir. Kimseyi suçlayamıyoruz. Bir takım eksiklikler var, imkan sıkıntıları vardır. Bütün bunları güçlendirmemiz lazım. Risklerin nerede olduğu belli o riskleri minimize etmek için bir çalışma lazım. O çalışma için de koordinasyon lazım. Bu ders alındı. Kalkanlı’daki yangından sonra da zaten alınmıştı. Bütün kurum ve kuruluşların imkanlar kabiliyetinde, helikopter uçak ve İHA’ların desteğiyle, devletin, iş insanlarının ve halkın olağanüstü gayretlerini gördük. Birlikte, koordinasyon içinde büyük bir çalışma yapıldı. Yangın söndürme çalışmalarına katılanlara teşekkür ederim. Hepimize geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Üstel: Ercan’a yangın söndürme

helikopteri konuşlandırılacak

   Başbakan Ünal Üstel, ilgili tüm birimlerin ve duyarlı vatandaşların bölgede yangın söndürme çalışmalarına katıldığını belirterek, “Yangın söndürme çalışması kapsamında Anavatan’dan yardım istedik” diye konuştu.

   Üstel, 1 Haziran’dan itibaren Ercan Havalimanı’nda yangın söndürme helikopteri konuşlanacağını da açıkladı.

Arıklı: Üzülmek yetmez, önlem almak gerekiyor

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC’de yangın helikopteri bulunması konusunun muhakkak halledilmesi gerektiğini belirtti.

   Geçitköy bölgesinde yangın söndürme çalışmalarını yerinde izleyen Arıklı, BRT’ye yaptığı açıklamada,

“Anlaşılmıştır ki bizim bu yangın söndürme helikopteri sorununu çözmemiz gerekiyor” dedi.

   Arıklı, “Üzülmek yetmez, önlem almak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Altuğra: Felaketin eşiğinden döndük

   Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Geçitköy ve Tepebaşı’nda meydana gelen yangının herkesin yüreğini sızlattığını belirtti.

   Altuğra, “Dört bir yandan yapılan müdahaleler ve üstün çabalar sonucunda büyük bir felaket yaşanmadan yangının kontrol altına alınmasıyla felaketin eşiğinden dönmüş bulunmaktayız” dedi.

Karzaoğlu: Yanan sahayı

yeniden ağaçlandıracağız

   Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, üç ayrı noktada çıkan yangında ilk iki yangını söndürdüklerini, ancak üçüncünün, iş makinelerinin giremediği bölgeye yayıldığını söyledi.

   Yangının verdiği hasarı telafi etmenin en büyük borçları olduğunu kaydeden Karzaoğlu, “Yanan sahayı şubat marta kadar ağaçlandıracağız. Tüm halkımıza geçmiş olsun” dedi.

   Karzaoğlu, Orman Dairesi’nin işbirliğine hazır olduğunu kaydederek “Orman hepimizindir. Herkes sahip çıkacak işbirliği güç birliği lazım. Biz üzerimize düşeni imkanlar dahilinde yapıyoruz” diye konuştu.

Gürpınar: Sigara izmaritlerini yola atmayın

   İtfaiye Müdürü Ramadan Gürpınar, Geçitköy bölgesindeki yangında ilk belirlemelere göre, bin dönüm civarında kuru ot, makilik ve ormanlık alanın zarar gördüğünü açıkladı.

   Gürpınar, yangının çöplük alanda başladığını, tüm ekiplerin bölgeye yönlendirilmesiyle müdahaleye başladıklarını belirtti. Gürpınar, daha sonra havadan keşif yapıldığını, hava araçlarının da katkısıyla söndürme çalışmalarının yürütüldüğünü anlattı.

   Gürpınar, yaklaşık 700 ile 1000 dönüm arazinin yandığını bildirerek “Halkımız her zaman dikkatli olsun. Sigara izmaritlerini yollara atmasınlar. Özellikle trafoların, elektrik tellerinin çevresine dikkat edilsin” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104