Yine plansızlık yine kaos

banner37

Koronavirüs aşı programı kapsamı genişletilmeye başladı, aşı merkezlerindeki yoğunluk arttı. Ayaktan Tanı Merkezi önünde dün saatlerce güneşin altında beklemek zorunda kalan vatandaşlar, isyan etti

Yine plansızlık yine kaos
banner99

SICAĞIN ALTINDA EZİYET… KKTC’ye, Türkiye’den 50 bin doz Sinovac aşısı, AB’den de 24 bin 700 doz AstraZeneca, 21 bin tek doz Johnson&Johnson, 10 bin 350 doz Pfizer/BioNTech olmak üzere toplam 56 bin 50 doz aşı geldi. Aşı sayısı arttıkça Koronavirüs’le mücadele kapsamında aşı programına dahil olan gruplar genişletildi, öğretmenlere Johnson&Johnson aşısı yapılmaya başladı. Aşı olmak için dün Lefkoşa’da Ayaktan Tanı Merkezi’ne giden onlarca kişi, sıra numarası alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kaldı. Plansızlıktan ve sistemsizlikten dert yanan vatandaşlar, “Bu eziyet çekilmez” dedi.

“HEDEFİMİZ GÜNDE 6 BİN İLE 7 BİN AŞILAMA”… Sağlık Bakanı Ünal Üstel, ülkedeki vatandaşların 20 yaşa kadar aşılanması için çalışma yaptıklarını belirterek, “Hedefimiz günde 6 bin ile 7 bin, haftada 40 bin ile 50 bin arasında aşılama yapmak” dedi. Üstel, bundan sonraki süreçte cumartesi ve pazar günleri de aşılamanın devam edeceğini kaydetti. Üstel, Türkiye’den gelen 50 bin doz ve her hafta gelecek aşılarla toplumun büyük bir kısmının aşılanacağını dile getirdi.

“AŞI KARTLARI BARKODSUZ”… Tek dozluk Johnson&Johnson aşısı yaptırmak için aşı merkezlerine giden öğretmenler, dün başka bir sorunla daha karşılaştı. KIBRIS’a ulaşan bazı öğretmenler, aşı kartlarının üzerinde barkod olmadığını belirtti. KTÖS de, Koronavirüs aşısı olan öğretmenlere verilen aşı kartlarına barkod yapıştırılmadığını ifade ederek barkodsuz aşı kartlarının geçerliliği bulunup bulunmadığını sorguladı, Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama istedi.

Doğan SAMER


Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında ülkede başlatılan aşı seferberliği devam ediyor. Aşı programının kapsamı genişletildikçe, aşı merkezlerindeki yoğunluk da arttı.


Aşı programına dahil edilen öğretmenler de dün aşılarını yaptırmak için merkezlere gitti.


Sağlık Bakanlığı, Türkiye’den 50 bin doz daha Covid-19 aşısının gelmesiyle, aşılamayı hızlandırdı. Bu kapsamda,

Avrupa Birliği’nden gönderilen ve tek doz uygulanacak Johnson&Johnson aşılarının kullanımı da dün itibariyle öğretmenlerde başladı.


Sağlık Bakanlığı, ülkenin her bölgesinde belirlediği aşı merkezi yerlerinde öğretmenlere Johnson&Johnson aşısı uygulanmaya başlandığını duyurarak, aşı bilgi sistemine kaydı olan öğretmenlere randevu SMS’i iletileceğini, SMS ulaşmayan öğretmenlerin ise öğretmen olduklarına dair belgeyi ve kimlik kartlarını ibraz ederek, belirtilen bölgelerine bağlı hastanelerde aşı yaptırabileceği belirtildi.


Bu duyuru üzerine Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Merkezi’ne giden onlarca öğretmen, sıra numarası alabilmek için kavurucu sıcağın altında saatlerce bekledi.


Aşı olmaya giden öğretmenler, aşı uygulanan merkezde sistemli bir çalışma olmamasından dert yandı.


KIBRIS’a şikayette bulunan öğretmenler, hastanede öğretmenlerin aşı sırası beklediği esnada 13 kişinin başhekimden özel izinli olarak aşı olduklarını da ileri sürdü.


Öğretmenler, bu 13 kişinin aşı bölümüne alındığında içerde bulunan öğretmenlerin dışarıya çıkarıldığını aktardı.


Öncelikli olarak aşılanan 13 kişinin vatandaş dahi olmadığını iddia eden öğretmenler, “Öğretmenlerin kaç aydır yüz yüze eğitim verememesinin nedeni aşılanmamalarından kaynaklıydı. Bu ülkede öğretmene verilen değeri de görmüş olduk” dedi.

KTÖS: Öğretmenlere verilen aşı kartları barkodsuz


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, öğretmenlere aşı yapılmaya başlanmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Öğretmenlere Johnson&Johnson aşılarının yapılmaya başlanması ile aşı kartlarının barkodsuz olduğu gözlemlenmiştir” dedi.

Barkodsuz aşı kartlarının geçerliliği bulunup bulunmadığı konusunda açıklama yapılması gerektiğini ifade eden Elcil, “Eğer Barkodlar varsa ve yapıştırılması unutulmuşsa bu karmaşa içinde nasıl doğru seri numaraları ile kaydedilecektir?” diye sordu.

Sağlık Bakanlığı’ndan aşılar hakkında spekülatif duyumları önleyecek bir açıklama yapılmasının önemli olduğunu da ifade eden Elcil, “Şeffaflık açısından bir an önce kamuoyunu aydınlatmanızı dileriz” dedi.

Şener Elcil, yüz yüze eğitimin başlamasında aşının yanında sosyal mesafe, hijyen kurallarının okullarda uygulanabilmesi için Eğitim Bakanlığı’nın okulları ek bütçe ile desteklemesi ve Talim Terbiye Dairesi’nin telafi, destek ve yeni dönemi içeren seyrekleştirilmiş bir eğitim programı hazırlaması gerektiğini kaydetti.

 

Üstel: Hedefimiz günde 6 bin ile 7 bin arasında aşılama yapmak
 


banner134
Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in, Ankara temaslarını tamamlayarak adaya dönmesinin ardından, TC Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans uçakla ilk etapta 26 bin doz, ardından ikinci bir ambulans uçakla 24 bin doz Sinovac aşısı KKTC’ye geldi.

Son sevkiyatla birlikte Türkiye'den gelen Koronavirüs aşı sayısı 240 bin doza ulaştı.

KKTC’ye AB’den de 24 bin 700 doz AstraZeneca, 21 bin tek doz Johnson&Johnson, 10 bin 350 doz Pfizer/BioNTech olmak üzere toplam 56 bin 50 doz aşı gelmiş durumda.

Son gelen aşıların yapılmasıyla birlikte KKTC’de toplam aşılanan kişi sayısı 170 bin 525'e ulaşabilecek.

Açıklamada, ileriki günlerde TC'den aşı sevkiyatının devam edeceği belirtildi.


Sağlık Bakanı Ünal Üstel, ülkedeki vatandaşların 20 yaşa kadar aşılanması için çalışma yaptıklarını belirterek, “Hedefimiz günde 6 bin ile 7 bin, haftada 40 bin ile 50 bin arasında aşılama yapmak” dedi.


Üstel, bundan sonraki süreçte cumartesi ve pazar günleri de aşılamanın devam edeceğini kaydetti.

Gelen 50 bin doz ve her hafta gelecek aşılarla toplumun büyük bir kısmının aşılanacağını dile getiren Üstel, Sinovac aşısının dünyada kendini ispat etmiş bir aşı olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Üstel, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Üstel, Ankara ziyaretinde TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile aşı ve KKTC’ye giriş çıkışların daha süratli şekilde gerçekleştirilmesi konusundaki çalışmaları ele aldıklarını söyledi. Üstel, bu konuda Türkiye’deki HES kodu uygulaması ve ülkedeki ADAKOD ile nasıl birleştirilebileceğini ele aldıklarını belirterek, “İnşallah temmuzun ilk haftası bunu yürürlüğe koyacağız” dedi. Üstel, bunu, KKTC’de hava, deniz ve kara kapılarında uygulamaya koymak istediklerini belirtti.

 


Temmuz sonuna kadar 20 yaşın üzerinde kişilerin aşılanmasının amaçlandığını ifade eden Üstel, yüzde 70’i temmuz sonuna kadar yakalamak istediklerini dile getirdi.

“Bu ülke bir daha kapanmayı kaldırmaz” vurgusu yapan Üstel, vatandaşların, maske, sosyal mesafe, hijyen kurallarına uyması çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gul kurt
Gul kurt - 2 ay Önce

Saglik bakanliginin asi randevusu sayfasi calismiyor. Surekli hata veriyor. Bu yigilmalarin olmasi normal. Once sistemi isler hale getirmek lazim. Bu durumda nasil sira alacagiz

Ali Akçaylı
Ali Akçaylı - 2 ay Önce

Plansızlık Her Yerde Bu gün de Girnede

Ck
Ck - 2 ay Önce

Neyinizde hayir var be kardesim!!!! Gidip Turkiyede asi olacagiz beceriksizler!!!!

Kral king
Kral king - 2 ay Önce

Sistemi önceden hesaplamak gerekmez miydi.farklı aşılar aynı görevi mi yapıyor

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75