banner6

Yine Teknecik, Yine kara duman, Yine zehir!

banner37

Yine Teknecik, Yine kara duman, Yine zehir!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Elektrik kabusu ülkemizde çeşitli aşamalarla sürüyor. Üretim yetersizliği ya da yakıtın olmaması nedeniyle günler ve geceler boyunca karanlığa gömülen ülkemiz, ihalesiz yakıt alımındaki ısrar sonucu, deyim yerindeyse zehirleniyor.

   Kısa süre önce alınan ihalesiz yakıtın sisteme girmesiyle dün Teknecik Elektrik Santrali’nden gün boyu kara dumanlar yükseldi. Gökyüzünde kara dumanları gören vatandaşlar ve çevreciler, bu duruma büyük tepki gösterdi.

   Elektrik  Santrali’nden yayılan kara dumanlar kilometrelerce uzaktan dahi görüldü.

   İsyanlarını sosyal medyada dile getiren vatandaşlar, sağlıklarından endişe ederken, KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit, yakıtın temiz olduğunu, sorunun,  makinenin arızalanması nedeniyle yanma odasına oksijen gitmemesinden kaynaklandığını belirtti. Akyiğit, yanma odasına hava girmediği için kara dumanın ortaya çıktığını ancak arızanın giderildiği bilgisinin kendisine ulaştığını kaydetti.

   Biyologlar Derneği (BİO-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten ise Teknecik Elektrik Santrali’ndeki duman sorununun uzun bir süredir yaşandığını, bu dumanın insanlarda kanser başta olmak üzere çeşitli solunum hastalıklarına yol açtığını dile getirerek, ağaçlara ve genel olarak ekosisteme de zarar verdiğini vurguladı.

   Sarpten, yetkililerin sürekli “Sorunu çözdük”, “Yakıt temiz” gibi sözler sarf ettiğini ancak bu sorunun hiçbir zaman düzelmediğini anlatarak, kirli yakıtın bu tür kara duman saçtığının bilindiğini açıkladı.

Akyiğit: Kara duman yanma odasına  oksijen gitmediği için ortaya çıktı, arıza giderildi

   KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit,  Teknecik Santrali’ndeki bir arızadan dolayı yanma odasına yeterince oksijen gitmediğini belirterek, bu nedenle kara dumanların çıktığını kaydetti.

   Akyiğit, iyi bir yakım olabilmesi için yanma odasına yakıtla birlikte havanın da girmesi gerektiğini dile getirerek, az hava girmesi sonucu tam bir yanma olamayacağından bir kısım yakıtın yanmadan kara duman şeklinde dışarı çıkabildiğini ifade etti.

   Santraldeki makinede bir arıza oluştuğunu ve yeterince oksijenin gitmediğini yineleyen Akyiğit, yapılan çalışmalar sonucu arızanın giderildiği yönünde bilgi aldığını vurguladı.

   Akyiğit, kara dumanın yakıtla bir ilgisinin olmadığına işaret ederek, yakıtın her zaman kullanılan yakıt olduğunu, sorunun oksijensizlikten kaynaklandığını anlattı.

   Akyiğit, makinenin her zaman arızalanabileceğini, önemli olanın, ekibin bu arızaları en kısa sürede düzeltmesi olduğunu anlattı.

Sarpten: Kara duman hem insan sağlığına, hem ekosisteme büyük zarar veriyor

   Biyologlar Derneği (BİO-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten,  Teknecik Elektrik Santrali’nden çıkan kara dumanın uzun süredir insan sağlığını tehdit eden bir noktada olduğunu belirterek, termik santrallerin artık tüm dünyada çağdışı kaldığını, ülkemizde ise kullanıldığını kaydetti.

   Sarpten, özellikle ihalesiz yakıt alma dönemlerinde kükürt oranı yüksek kötü yakıt şeklinde geldiğini dile getirerek, böylelikle dumanların etrafa daha kötü şekilde yayıldığını ifade etti.

   Bu kara dumanların insanların yıllarca hastalıklarla boğuşmasına neden olduğuna işaret eden Sarpten, özellikle Esentepe, Tatlısu gibi kuzey sahili bölgesindeki yerleşim yerlerinde çok fazla sayıda insandan şikayet geldiğini vurguladı.

   Sarpten, bu dumana maruz kalan insanlarda başta kanser olmak üzere solunum yolu hastalıkları ve alerjik problemler gibi bir sürü sağlık sorunu meydana geldiğine dikkat çekerek, elektrik enerjisi üretiminin sağlıksız, çağ dışı ve pahalı bir şekilde yapıldığı bir ülkede yaşandığını açıkladı.

   Söz konusu kara dumanın atık yağmurlarına neden olabileceğini belirten Sarpten, deniz suyunda da soğutma suyundan kaynaklanan sıkıntılar yarattığını kaydetti.

   Sarpten, ekonomik kaygılarla atık çamurun da daha çok kullanılmakta olduğunu dile getirerek, özellikle kara dumanın bu dönemlerde çıktığını ifade etti.

   Kara dumanların ağaçlar ve genel olarak tüm ekosistem üzerinde olumsuzluklara yol açabildiğine işaret eden Sarpten, zincirleme bir olumsuz etkiye sahip olduğunun altını çizdi.

   Sarpten, kara duman sorununun ne ilk ne de son olduğuna dikkat çekerek, kontrolsüzlük ve denetimsizlik sürdüğü sürece bu sorunların da devam edeceğini söyledi.

   Bu sorunla ilgili şikayetlerin kendilerine üç gündür gelmekte olduğunu belirten Sarpten, yönetenler kaç kez bu sorunun çözüldüğünü, kaliteli yakıt kullanıldığını söylediklerini ancak özellikle bu son dönemde elektrik kesintililerinin had safhaya ulaştığı, ihalesiz, içeriği ne olduğu bilinmeyen ve kalitesi düşük yakıtların bu sorunu artırdığını bildiklerini kaydetti.

   Sarpten, bu kirlilik etmeninin önümüzdeki günlerde de artarak devam etmesinden endişe duyduklarını dile getirerek, yetkililerin sorunun çözüldüğüne yönelik açıklamalarının inandırıcı olmadığını vurguladı.  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104