YİTİRDİKLERİMİZ: Ahmet Klermo

banner37

Gerek futbolda, gerekse iş hayatındaki başarılarıyla Lefkoşalı’nın sevgisini kazanan bir değerimiz…

YİTİRDİKLERİMİZ: Ahmet Klermo

Serkan SOYALAN

Ülkemiz spor tarihine adını başarılarıyla yazdıran Çetin Spor, Sönmez Spor ve Çetinkaya’nın efsane kadroları içerisinde yer alan Ahmet Klermo, şehrine duyduğu sevdadan dolayı, doğup büyüdüğü Lefkoşa’dan hiç ayrılmadı.

Klermo’nun iki tane doğum tarihi var… Klermo’nun Kuzey Kıbrıs’taki doğum kaydı 6 Aralık 1943; Güney Kıbrıs’taki kayıtlarda ise 11 Mart 1944 olarak geçiyor. Aslında doğum tarihiyle birlikte başlayan bu olumsuzluk, 2 yaşında da yakasını bırakmıyor.

Mehmet Emin Halkın ve Nermin Mustafa’nın çocukları olarak Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde dünyaya gelen Klermo’nun hayatı, 2 yaşındayken anne ve babasının kendisini evlatlık vermesiyle değişir. Hüseyin ve Emine Klermo çiftine evlatlık verilen Ahmet Klermo, ailenin bir anda neşesi olur.

Maddi imkânsızlar, okuyamamasına neden oldu

Lefkoşa’da bir kahvehane işleten Hüseyin Klermo, boş zamanlarında da seyyar arabasıyla manavlık yapıyordu. Manav arabasıyla Lefkoşa sokaklarında dolaşan Klermo, sabah erkenden evden çıkarken yanına Ahmet’i de alırdı. Sabah uykusunu manav arabasının altında bulunan cepte yapan Ahmet, uyanır uyanmaz da baba sevgisini gördüğü Hüseyin Klermo’nun yanında bulunuyordu.

Lefkoşa’yı sokak sokak gezerken, Şeher’i tanıyan, yeni insanlarla tanışan Ahmet, ilkokulu bitirdikten sonra, güneyde çok iyi bir ortaokulun sınavını başarıyla geçmiş olmasına rağmen maddi olanaksızlıklardan dolayı okuluna devam edemedi ve iş hayatına atıldı.

Çocuk yaşında iş hayatında kendine yer bulan ve para kazanmak adına hiçbir işten kaçmadan çalışan Ahmet için 1958’de mücahitlik yılları başlar.

Yıllar sonra evlatlarına ilk mücahitlik yıllarını “askere gittiğimde boyum piyade tüfeği kadardı” şeklinde anımsar ve anlatır.

Kıbrıs’ta toplumlararası ilk çatışmaların başladığı tarihlerde 15 yaşında asker olan Ahmet Klermo’nun ilk görev yeri Lefkoşa’nın Lokmacı bölgesi olur. 1964 yılına kadar burada görev yapan Klermo, 1974 çatışmalarında da St. Hilarion bölgesinde komandolarla beraber görev alır.

1964 yılında Tülay Hanım’la hayatını birleştiren Ahmet Klermo’nun bu evlilikten Zekiye, Aytül ve Türkay isminde üç çocuğu olur.

Futbol aşkı

Futbola büyük ilgi duyan Ahmet Klermo, Lefkoşa’da oynanan hiçbir müsabakayı kaçırmadan, takip ederken Çetin Spor, Sönmez Spor’da başarıyla formasını terletirken, 1960-63 yılları arasında da Kıbrıs’ın efsane kulübü Çetinkaya’nın sarı kırmızılı formasını giydi.

Futbolda sağ bek olarak görev yapan Ahmet Klermo, sert oyun stili ile hatıralardaki yerini alır. Rakip hücum oyuncularının korkulu rüyası haline gelen Klermo’ya sert oyunundan dolayı “Beton Klermo” lakabı takılır.

1979 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışmaya başlayan Ahmet Klermo, 1990 yılında emekliye ayrılmasının ardından, başladığı mesleğine geri döner ve bakkal dükkânını işletmeye yeniden başlar.

13 Ağustos 2008 tarihinde yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayan Ahmet Klermo, 65 yaşında tedavi görmekte olduğu Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yaşama gözlerini yumar.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER