YİTİRDİKLERİMİZ: Ali Rıza Esendağlı

banner37

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluş sürecinde aktif görevler almış bir isim;

YİTİRDİKLERİMİZ: Ali Rıza Esendağlı
banner90
banner99

Serkan SOYALAN

Kıbrıs’ta toplumlararası çatışmaların alevlenmesiyle birlikte kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluş çalışmalarında yer alan ve önemli görevler üstlenen Ali Rıza Esendağlı, teşkilat içinde takım komutanı görevinde bulundu.

Yetkisi dahilinde Kıbrıslı Türklerin kullandığı silahları kendi evinde hazırladığı gizli bir bölümde saklayan Esendağlı, 24 Aralık 1932 tarihinde Petrafon’da (Esendağ) dünyaya gelir.

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kurucularından olan Esendağlı, 1954’ten 1974’e kadar aralıksız TMT’de ve mücahitlik görevlerinde bulundu.

1955 yılında evlendi

Askerlik görevinin yanında geçimini çiftçilik ve hayvancılıktan sağlayan Esendağlı, 1955 yılında Rağbe Esendağlı’yla evlendi. Bu evlilikten üç kızı, bir oğlu, dokuz torunu ve yedi torun çocuğu oldu.

Esendağlı, TMT yeminine sadık kalarak devlet sırlarını silah arkadaşları dışında eşine dahi anlatmadı ve ölümüyle birçok sır mezara gitti.

Toplumlar arası çatışmaların başlamasıyla birlikte Ali Rıza Esendağlı da komutanlık görevini yerine getirdi. Tüm köyün silahlarını kendi evinde sakladı. Geceleyin mevzilere nöbete gidecek olan mücahitler silahları onun evinden alırdı. Eşi Rağbe Hanım da silahları korumak için evden çıkmayarak kendisine destekte bulundu.

Akıncılar’a göç etti

1963 yılında Arpalık köyünde çarpışma çıkması sonucunda ve Petrafon’da köyü savunacak yeterli kişi olmadığından sancaktarlıktan gelen emirle tüm Petrafonlular, Akıncılar köyüne kaçmak zorunda kaldı. Bu kaçış Petrafonluların ilk göçüydü. Yaklaşık iki ay sonra köylülerle birlikte Petrafon’a geri döndü.

banner134
1974 yılının Temmuz ayında yeniden çatışmaların başlaması ve Petrafon köyüne yeniden saldırılmasıyla, arabasını, biçerdöverini ve birçok zirai ilacını köyünde bırakarak bir kez daha Akıncılar’a göç etmek zorunda kalır. Akıncılar’a giderken yanına ailesini, köyün silahlarını ve mühimmatlarını da alan Esendağlı’nın ardından yaşlılıktan dolayı köyünden ayrılmayan sadece sekiz Petrafonlu kalır. Çatışmaların ardından bu sekiz kişiden sadece biri hayatta kalır. Hayatını kaybedenler arasında Esendağlı’nın 100 yaşındaki ninesi Şerif Ali de vardı. O dönemde köyde gerçekleştirilen saldırılarda, öldürülenler bir kuyuya atılmıştı. Petrafon’da gerçekleşen bu katliamın acı izleri, yıllar sonra Kayıp Şahıslar Komitesi’nin girişimleriyle ortaya çıkar ve hayatını kaybedenlerin kemiklerine ulaşılır.

Her zaman köyüne dönmenin umudu vardı

Yaşamı boyunca her zaman köyüne dönmenin umudu ile yaşayan Ali Rıza Esendağlı, bu emeline ulaşamadan bu dünyadan göçüp gitti.

İkinci Harekat’ın ardından Akıncılar ile Piroi (Gaziler) köyünden yol açılmasıyla Esendağlı ailesi, oradan ayrıldı ve güneyde kalan Goşşi (Üçşehitler) köylüleriyle birlikte Petrafonlulara verilen Düzova köyüne yerleşti.

Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştı

Ali Rıza Esendağlı, 1960 yılı öncesinde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştı, Lefkoşa Asmaaltı bölgesindeki bir dükkanda araba ve bisiklet lastiği satışı yaptı. Eskiden herkeste biçerdöver olmadığından Kıbrıs’ın birçok köyünde hem Kıbrıslı Türklerin hem de Kıbrıslı Rumların ekinlerini biçme işiyle uğraşan Esendağlı, 1974 savaşından sonra bir kamyon satın alarak hem devlete hem de birçok köylüye hizmet vermeye başladı.

Bu sırada hayvancılığa da devam etti. Önce Mağusa’da, daha sonra da Düzova köyünde benzin istasyonu alarak benzincilik de yapmaya başladı. ,

Çalışmayı hiç bırakmadı

Emekli olduktan sonra çalışmayı hiçbir zaman bırakmayan Esendağlı, ölümünden öncesine kadar elinden ne kadar gelirse çalışmaya devam etti.

Esendağlı, karakter itibarıyla boş duran hiç kimseyi sevmezdi.

Fakire, ihtiyaçlı olan herkese yardım etmekten çok hoşlanırdı.

Topluma birçok hizmetleri olan Esendağlı, 3 Mart 2018 tarihinde 86 yaşında hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75