YİTİRDİKLERİMİZ: Arda Erkan

banner37

HAYAT DOLUYDU… Çevresinde sevilen, hayat dolu bir genç olan Arda Erkan’ın erken ölümü, toplumu derinden yaralarken, ardında birçok soru işareti de bıraktı.

YİTİRDİKLERİMİZ: Arda Erkan
banner90
banner99

Serkan SOYALAN

Hayatının baharında, en verimli çağında yaşamını yitiren, çevresi tarafından sevilen, hayat dolu olan Arda Erkan’ın genç yaşta vedası başta ailesi olmak üzere, sevenlerini yasa boğdu.

Mustafa ve Gülseren Erkan çiftinin tek çocukları olan Arda, 2 Mart 1989’da Lefkoşa’da dünyaya geldi.

İbretlik bir yaşam sürecek olan ve vefatıyla, toplumun bir kez daha düşünmesini sağlayan Arda’nın çocukluğu çok kişinin zorlandığı matematik hesaplarını bir çırpıda çözerek geçti.

Çok zeki ve geleceği parlak bir çocuk olarak gösterilen Arda Erkan, hareketli, yerinde duramayan biryapıya sahipti. Daha okula başlamadan okumayı, yazmayı ve matematik hesaplarını yapmayı başaran Arda’nın öğrencilik yılları da başarılarla doluydu. İlkokulu Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda okuyan Arda, ortaokula Girne Amerikan Future Kolej’de başladı, ardından Yakın Doğu Koleji’ne giderek, bu okuldan lise diplomasını aldı.

 

İngiltere’den dönünce okula devam etmek istemedi

Lise öğrenimini tamamlamasının ardından İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde bulunan University of Hull’a kayıt yaptıran Arda, burada bilgisayar üzerine eğitim aldı. Hazırlık sonrasında, 1 yıl bölümünde eğitim gören Arda, okuduğu bölümü sevemeyince, bölümünü değiştirerek “Bilgisayar Mühendisliği”ne kayıt yaptırdı ve tatil sürecinde adaya döndü.

Bu tatil sürecinde, birçok arkadaşının adaya döndüğünü öğrenen Arda, ailesine İngiltere’ye dönmek ve okula devam etmek istemediğini söyledi.

 

Madde kullanımıyla tavırları değişti

Ardından Kıbrıs’ın güneyinde bulunan European University Cyprus’a kayıt yaptıran Arda, 3 yıl süreyle de bu okulda eğitim aldı. Bu okulda öğrenciliği devam ederken, toplumu derinden zehirleyen madde kullanımı ile tanışan Arda’nın değişen tavırları, git gide ailesini de tedirgin etmeye başladı. Defalarca ailesinin ve yakın çevresinin uyarılarda bulunduğu Arda Erkan, zaman zaman bu illetten kurtulmak istese de, başarılı olamadı, bağımlı boyutuna ulaştı.

2010 yılında okula devamlılığı da aksamaya başlayan Arda’nın değişimini gözlemleyen anne ve babası, biricik oğullarını bu bağımlılıktan kurtarmak adına, Arda’nın da rızası ile İstanbul’da bulunan ve bağımlılıklarla mücadele veren Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ne gitti ve tedaviye başladı.

Çok verimli geçen ve farklı zaman dilimlerinde iki kez süren tedavi sürecinin ardından, yine İstanbul’da bulunan Humanite Tıp Merkezi’nde tedaviye giden Arda Erkan, bu tedavileri tamamlanıp adaya döndüğünde, kendini yine madde bağımlılarının ortasında buldu.

 

Gülseren Erkan: Vazgeçirmeye çalıştık, olmadı…

Arda Erkan’ın annesi Gülseren Erkan oğlunun bu değişim sürecini şöyle anlattı:

"Tedavi sürecini kendisi istemişti. Bizler de bütün imkanlarımızı zorlayıp, İstanbul’da çok iyi sonuçlar alabileceğimiz tedavi merkezlerine başvurduk. Orada iyi geçen tedavi sürecimizin ardından yeniden adaya geldiğimizde, Arda’yı yine madde kullanmış halde buluyorduk. Her geçen gün şişmanlıyor. Şekerli şeyleri sevmeyen oğlum, eve geldiğinde tatlılara saldırıyordu. Arda’nın iki tip arkadaş grubu vardı. Bir grup arkadaşı, ta çocukluktan beri yanında olan, gerçek arkadaşlarıydı. Ki bu süreçte çok yanımızda oldular, her zaman Arda’nın yanında bulunmaya çalıştılar. Bir grup da sonradan edindiği ve kendisini zehirleyen arkadaş grubuydu. Bunlar rahat bırakmıyorlar ve sürekli Arda’yı dürtüyorlardı”.

Çok iyi bir yüreğe sahip olan Arda Erkan’ın, kimseye “hayır” diyemeyen yapısı bu ortamlardan kopmasını zorlaştırdı.

 

Okulunu dondurarak askere gider

2012 yılının son günlerinde narkotik ekiplerinin düzenlediği operasyonla, üzerinde uyuşturucu madde bulunan Arda Erkan, 3 gün poliste gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkeme tarafından teminata bağlanarak, serbest kaldı. Bu olayın ardından ailesine artık uyuşturucu madde kullanmayacağını söyleyen Arda, Güney Kıbrıs’taki okulunu dondurarak, askere girdi.

2013’ün nisan ayında Gülseren Kışlası’na giren Arda Erkan’ın, bir yandan da mahkeme süreci devam ediyordu. Gülseren’in ardından Gemikonağı’na düşen Arda, askerlik yaptığı 15 ay boyunca uyuşturucu maddelerden uzak durdu. O dönemde kafasındaki tek şey, askerliğinin tamamlanmasıyla birlikte okuluna dönüp mezun olmaktı.

 

Askerden, cezaevine…

Askerliğin 2014 Temmuz ayında bitirmesiyle birlikte yeniden yargıç huzuruna çıkan Arda Erkan aleyhine açıklanan karar, kendisinin beklediği karar değildi. 9 ay hapis cezasına çarptırılan Arda için, askerliğin ardından bu kez de cezaevi günleri başldı. Gözyaşları içinde mahkemeden çıkarak, cezaevine giden Arda, cezaevinde kaldığı günlerde de uyuşturucudan uzak durur.

banner134
Cezaevinde moral açısından kötü günler geçirse de, kitaplar okuyarak ve spor yaparak günlerini geçirdi.

Şartlı Tahliye Kurulu kararıyla 5 ay mahkumiyetin ardından özgürlüğüne kavuşan Arda’nın önünde artık yeni bir hayat vardır. Cezaevinden çıktıktan sonra okuluna bir daha dönemeyen Arda, biraz soluklandıktan sonra, iş aramaya başladı ve iş görüşmelerine gitti. Bu süreçte eski arkadaşlarıyla yeniden görüşmeye başlayan Arda, 10-15 gün sonra yeniden uyuşturucu madde kullanmaya başladı.

6 Temmuz 2015’i, 7 Temmuz’a bağlayan gece Arda yine arkadaşları ile dışarı çıktı, zaman geçiriyordu. Akşam saat 20.00 sıralarında eve giden Arda, kısa süre durduktan sonra yeniden çıkıp arkadaşlarının yanına gitti. Bu ailesinin onu son görüşü oldu.

 

Annesi ile son telefon konuşması

Saat 22.00 sıralarında annesini telefonla arayan Arda, annesi ile son kez telefonda konuştu.

Anne Gülseren Erkan o anları şu sözlerle anlattı:

“Gece saat 22.00’de telefonum çaldı. Arayan Arda’ydı. Açtım. Bana yeğeninin motorunu satıp satmadığını sordu. Bir bilgim olmadığını söyledim. Çocuğum kendindeydi, yine sesi dinç ve güzel çıkardı. Ne bir sarhoşluğu ne de kendinde olmayan bir belirtisi vardı. Arkadan gürültüler geliyordu ve Arda’yı çağırıyorlardı. O da telefonu güzel konuşarak kapattı ve arkadaşlarının yanına gitti. Bu onun sesini son duyuşum olmuştu. Gece saat 01.00 sularında, içime bir huzursuzluk çöktü ve Arda’yı aradım. Telefonunu açmadı. Sonra biraz zaman geçtikten sonra yine aradım, yine cevap alamadım. Bir yerde uyuyakaldığını düşündüm. Sabah saat 06.00’ya kadar aradım. Cevap yoktu”.

7 Temmuz sabahında, saat 07.30’ta polisten gelen telefonla uyanan Arda Erkan’ın babası Mustafa Erkan, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne çağrıldı.

Polis Müdürlüğü’ne giden Mustafa Erkan, oğlunun ölüm haberini aldı ve 26 yaşındaki oğlunu yitirmenin acısıyla yıkıldı.

 

“Üzerinde darp izleri vardı”

Arda Erkan, Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde bulunan Yüzbaşı Tekin Yurdabak Caddesi üzerinde park halindeki aracı içerisinde ölü olarak bulunmuş, olayı fark eden arkadaşları tarafından da Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Acil Servisi’ne yetiştirilmeye çalışılmıştı. Hastaneye varıldığında çoktan yaşamını yitirmiş olan Arda Erkan’ın ölümü beraberinde birçok tartışmayı da getirmiş, ailesinin iddiaları gündem oluşturmuştu.

Arda Erkan’ın babası Mustafa Erkan, “Oğlum, uyuşturucu madde kullanımından ölmedi. İhmaller dizini ile yaşamını yitirdi. Ben Arda’yı hastanede gördüğümde, üzerinde darp izleri ve boynunda da boğulma izleri vardı. Bu olayın çok derin soruşturulması lazım. Kimin ihmali ve suçu varsa yargı huzurunda hesabını vermesi gerekli” dedi.

 

Ölümü şüpheli bulundu

28 Haziran 2018’de konuyla ilgili görüşülen davada okunan adli ölüm soruşturması kararında, Arda Erkan’ın ölümü şüpheli bulundu.

Eski Kıdemli Yargıç Tacan Reynar tarafından okunan kararda Arda Erkan’ın kanında bulunan 50 miligram alkol oranının ölüme neden olacak seviyede olmadığına, uyuşturucu miktarının tespit edilemediğine ve boyun kısmındaki travmatik lezyonların açıklanan şehadet olmadığına bulgu yaptı.

Reynar, ayrıca Erkan’ın cansız bedenin bulunduğu aracın kapılarının dıştan kilitli oluşuna da dikkat çekti.

Reynar, ölümün tek başına Erkan’ın uyuşturucudan da gerçekleşebileceği gibi. Türkiye’den gelen rapor ışığında boğazındaki lezyonların da sebep olabileceği ihtimali olduğunu kaydetti. Reynar, “Ölümün başkalarının sebebiyet verme ihtimali yüksektir” dedi.

 

Alkan: Boynu sıkıldı

Adli Ölüm Soruşturması’nda 2017 yılında tanık olarak dinlenen Prof. Dr. Nevzat Alkan, kanında uyuşturucu ve alkol bulunan Erkan’ın şiddet gördüğünü ve boynunun sıkıldığını iddia etmişti. Arda Erkan’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, dört ayrı uyuşturucu suçlamasıyla tutukladığı 5 sanık aleyhine, hapis cezası vermişti.  Konu ile ilgili yargı süreci devam ediyor.    

 

Etkinliklerle yaşatılıyor

Okul yıllarında sporla da ilgilenen Arda, kısa süre rüzgar sörfü de yapmış ve bu spor dalında başarılı olmuştu. Ölümüyle her yıl düzenlenen sörf müsabakaları ile adı anılmaya devam ediyor.

Arda Erkan’ın yaşadıklarını konu alan ve yönetmenliğini Elvan Levent'in yaptığı “Cinnet Mevsimi” isimli belgesel de 2016 yılında gösterime girdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75