YİTİRDİKLERİMİZ: Aziz Damdelen

banner37

Kıbrıs kültürüne sevdalı, çok yönlü ve üretken bir isim…

YİTİRDİKLERİMİZ: Aziz Damdelen

Serkan SOYALAN

Gönyeli’nin bir dönemine damga vurmuş isimlerden biridir Aziz Damdelen. Kurmuş olduğu Kıbrıs Aşevi ile birçok ünlü ismi restoranında ağırlamış ve vatandaşlara Kıbrıs kültürünü yansıttığı mekanında enfes lezzetler sunmuştu.

17 Şubat 1953 tarihinde Gönyeli’de, Fatma Hanım ve çiftçilikle uğraşan Hasan Bey’in sekiz çocuğundan beşincisi olarak dünyaya gelen Damdelen, ilkokul bittikten sonra kendisini çiftçilik yapması için zorlayan, katı ve tutucu olan babasının baskılarına dayanamayarak ortaokulu ikinci sınıfta bırakmak zorunda kaldı.

Damdelen, Lefkoşa Arasta’da bir mağazaya tezgâhtar olarak girdi, uzun yıllar çalıştıktan sonra mağazanın halı bölümünün sorumlusu oldu.

13 yaşında evden çıkıp, iş hayatına atılan Damdelen, çocuk denecek yaşlarda hayatın zorlukları karşısında kendini geliştirerek, kendi ayakları üzerinde durmaya başlar.

Evlere halı döşemeye başlayan Damdelen, işinden arta kalan zamanlar

da zamanını boşa harcamıyor, sosyal ve kültürel faaliyetlerde yer alıyordu.

Askerlik çağının gelmesiyle birlikte, komando olarak askere yazılan ve 30 ay askerlik yapan Damdelen, terhis olacağı zaman 1974 Harekatı’nın başlamasıyla 6 ay da fazladan askerlik yapar ve 36 ay sonunda terhis belgesini alır.

Gönyeli Kültür Derneği’ni kurdu

Kültüre ve sanata meraklı arkadaşlarıyla birlikte Gönyeli Kültür Derneği’ni kuran Damdelen, bu dernek çatısı altında birçok organizasyona imza atarken, “Bu Oyun Oynanmamalı” isimli bir de tiyatro oyunu sahneler.

Her zaman doğrudan yana, haksızlığa tahammülü olmayan ve dürüst bir kişiliğe sahip olan Aziz Damdelen, devrimci düşünceleriyle de tanınır.

Çocukla çocuk, büyükle büyük olan tipik bir Gönyeli insanıdır.

Kıbrıs folklörüne, sanata ve antikaya olan merakı daha çocuk yaşlarda başlayan Damdelen, büyüklerinden kalan eski eşyaları gözü gibi korumuş, onların bakımlarını yapmış ve gezip gördüğü yerlerde bulunan antikaları da bedellerini ödeyerek satın almıştır.

Tarım araçları, mutfak gereçleri, giyim kuşam, fotoğraf ve yemek kültürüyle her zaman yakından ilgilendi.

1982 yılında görücü usulüyle tanıştığı Canev Hanım ile 6 Ağustos 1984 tarihinde evlenen Aziz Damdelen’in, 1985 yılında Melis, 1988 yılında Merih isminde iki çocukları olur.

Kıbrıs Aşevi açılıyor

Eşi Canev Hanım’ın da her işte kendisine destek olması ve sanata olan merakı sayesinde yaşadıkları evin alt katını, topladığı eşyalarla dekore etmiş ve Mart 1990’da restoran olarak işletmeye açtı.

Damdelen’in Kıbrıs Aşevi ismini verdiği ve dönemin Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hakkı Atun’un açılışını yaptığı restoranı, her zaman hayallerini süsleyen mekândı. Yerli ve yabancı birçok ünlü ismi ağırlayan Kıbrıs Aşevi’nin konukları arasında dönemin toplum liderleri, politikacılar ve sanatçılar vardı.

Kıbrıs Aşevi, Kıbrıs kültüründe o derece yer etmişti ki Turizm Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu turların, yemek mekanı oluyordu.

Halıcılık mesleğini bıraktıktan sonra kendisini tamamen restoran ve yemek kültürüne adamış ve antika koleksiyonunu her geçen gün daha da genişletmiştir. Bu merakını ve yeteneğini fark eden devlet büyükleri, kendisini birçok yarışmaya ve konferansa davet etmiştir.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinliğe katılan, zaman zaman seçici kurul koltuğunda oturan Damdelen, 1995 yılında Mersin Uluslararası Akdeniz Mutfağı Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı.

2002 yılında rahatsızlanan ve mide kanseri teşhisi konan Aziz Damdelen, hastalığının ilerlemesiyle çok sevdiği Kıbrıs Aşevi’ni kapatmak zorunda kalır.

Üretken kişiliği ve temiz kalbiyle tanınan Aziz Damdelen, 20 Mart 2003 tarihinde 50 yaşında yaşama veda eder.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER