YİTİRDİKLERİMİZ: Aziz Fedai

banner37

Lefke’ye gönül vermiş bir yurt sevdalısı, mücahit komutanı ve öğretmen

YİTİRDİKLERİMİZ: Aziz Fedai

Serkan SOYALAN

Yaşamını neredeyse Kıbrıs Türk toplumuna adayan, mücadele yıllarında Türk Mukavemet Teşkilatı’nda (TMT) önemli görevler üstlenen Aziz Fedai, Lefke Sancağı’nda da serdar olarak hizmet veren önemli bir değer.

Aziz Fedai, Lefke Avrupa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Lefke Gazi Lisesi’nin müdürlüğünü ve Lefke Türk Spor Kulübü’nün başkanlığını yaptı. Fedai, çalışmalarıyla toplumun büyük takdirini kazandı.

Dolu dolu geçen yıllar

Lefkeli Lütfiye Hanım ile Hasan Fedai Efendi’nin üç çocuğundan biri olarak 1933 yılında Lefke’de doğan Fedai, ilköğrenimini Lefke’de, ortaöğrenimini ise Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı. Öğretmen Eğitim Koleji’nden mezun olduktan sonra çeşitli ilkokullarda yedi yıl görev yapan Fedai, 1960-1961 öğretim yılında Lefke Gazi Lisesi’ne İngilizce öğretmeni olarak atandı.

Burslu olarak gönderildiği Edinburgh Üniversitesi’nden eğitim yönetimi üzerinde lisansüstü diploma alan Fedai, Lefke Gazi Lisesi’nde önce müdür muavini,1979–1980 öğretim yılında ise müdür olarak görevine devam etti.

Lefke Sancağı’nın ilk ve son serdarı

Harid ve Özbek Fedai’nin kardeşi olan Aziz Fedai, meslekte 37 fiili hizmet yılından sonra 22 Şubat 1990 tarihinde emekliye ayrıldı.

Aziz Fedai, öğretmenlik mesleğinin yanı sıra Lefke Sancağı’nın ilk ve son serdarı olarak 1 Ağustos 1958’den 31 Ağustos 1971 tarihine kadar uzun yıllar Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ön saflarında etkin görevlerde bulundu.

Bu arada, doğup büyüdüğü Lefke kasabasının sportif, sosyal ve kültürel etkinliklerine katılmaktan da geri kalmayan Fedai, uzun yıllar Lefke Türk Spor Kulübü, Lefke Mücahitler Derneği ve Lefke Türk Kulübü yönetim kurulu başkanlıklarını da yürüttü.

Mesleğinden emekliye ayrıldıktan sonra bir dönem Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı, bir dönem de Lefke Avrupa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı görevlerinde bulunan Aziz Fedai, Gemikonağı’ndaki Lefke Merkez Mücahitler Derneği’nin onursal başkanlığını ve Lefke Vakfı’nın da kurucu başkanlığını yaptı.

2012’de vefat etti

Aziz Fedai, 8 Mayıs 2012 tarihinde sabah saat 06.00’da Cengiz Topel Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Vefatından sonra her yıl adına düzenlenen spor müsabakalarıyla da anılan Fedai, her ölüm yıldönümünde kabri başında düzenlenen törenlerle de anılıyor.

“Ölümden öteye köy mü var?”

Araştırmacı-Yazar- Doktor Nazım Beratlı, Fedai’nin yaşamını kaybetmesi üzerine kaleme aldığı köşe yazısında, Fedai için şunları yazdı:

“Aziz Fedai’yi kaybettik…

Yalnız Lefkeliler değil, Kıbrıs Türk Halkı, kahraman bir evlâdını yitirdi. TMT’nin altı serdar’ından biriydi… Peristerona’dan, Poli’ye kadar olan alanın TMT lideri, kendisinden işittiğim 1 sıra numaralı TMT üyesi idi!

…………..

21 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa Tahtakala’da Rum polislerin iki Türk’ü vurup öldürmesi üzerine iki halk arasında durumun gerileceği ortaya çıkmıştı. 22 Aralık sabahı, Aziz Fedai yanına bir başka TMT mensubunu alarak, başında bir Rum subayın bulunduğu Lefke polis karakolunu bastı! Polis müdürünü, silah zoruyla enterne etti… Urumoğlu, cephanelikteki silahları bir land rover’e yükleyip, kaçmaya kalışınca da peşine düşüp, hem silahları, hem de aracı elinden aldı, kendisinin de canını bağışladı! Geri dönüp, karakoldaki Kıbrıs bayrağını indirdi! Yerine Türk bayrağını çekti! O gün bu gündür, bayrak yerinde… Oysa, daha henüz hiçbir şey belli değildi. Lefkoşa’daki asıl çatışmalar, ertesi günü başladı. 23 Aralık’ta… Makarios ile Dr. Küçük bir gün sonra görüşüp, çatışmaları durdurma çağrısı yaptılar… Yani, olabilir; iki taraf anlaşabilir, çatışmaları anavatanlar müdahale edip durdurabilirdi! Öyle bir durumda, karakolu silahla basmış, polis cephaneliğine el koymuş, devletin bayrağını indirip, kendi egemenliğini ilan etmiş birinin durumu, ne olurdu? Açıkça, isyan! Cezasının ne olduğu da malûm: İdam…

Bir gün bir başka büyüğüm, Hüseyin Uskuri’nin dükkânında kahve eşliğinde muhabbet ediyorduk! Son zamanlarda, orada otururdu… Bilen bilir, ağzından lâf dirhem ile çıkar, sesini hiç yükseltmez, babası rahmetli Hasan Fedai’nin Osmanlı beyefendiliği kendisine de tevarüs etmiş, hep gülümseyen bir adamdı! Ona bu eski olayı hatırlatıp, ‘O günün koşullarında, nasıl cüret ettiniz de böyle sonucunda asılabileceğiniz bir eylemi yapabildiniz?’ diye sordum…

Gülümsedi… Yüzü ciddileşti… Hiç de övünür gibi bir hale girmeden, o çelebi halinde hiçbir değişiklik olmadan, bana o kuşağın kalitesini bağıra bağıra anlatan, sessiz bir yanıt verdi:

‘Ölümden öteye köy mü var?’

Ondan geriye, bana pek çok hatıra kaldı… Çünkü son zamanlarda, TMT ile ilgili sorduğum her soruyu yanıtlar; kendi siyasi deneyimlerini aktarır, yol gösterirdi. O sohbetlerimizde söylediği bir lâf daha vardır ki ne unutmalıyım, ne de unutturmalıyım!

‘Ben bunun için yemin etmemiştim!’  demişti…

Serdar’lığı yanında yaptığı görevleri sıralasam, bu sütuna sığmaz! Evkaf Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan tutun, sayısız yetkili görev… Bir tek bakır kuruşa tamah ettiğini iddia edecek hiç kimse olamaz! Nazım Hikmet’in dediği gibi “Savaştan önce Kartal’da bahçıvandı/Savaştan sonra Kartal’da bahçıvan”!

Kendi için hiçbir şey beklemeden, inançları doğrultusunda, gerektiği anda ölümün üstüne yürümüş; kahraman bir evlâdını yitirdin Kıbrıs Türkü…

Lütfiye’nin, Zehra’nın, eşi Rüştiye Hanımefendi’nin ama onlar kadar Kıbrıs Türk Halkı’nın başı sağolsun. Aziz Fedai, destan gibi bir yaşam sürdürdü…”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER