Yitirdiklerimiz: Ergin Birinci

banner37

KTÖS ve TKP’nin kurucularından, medya sektöründe hizmet vermiş bir isim… Ergin Birinci, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük mücadelesinde uzun yıllar mücahit olarak hizmet verdi. Gazetecilik hayatına 1962 yılında Akın gazetesinde köşe yazarı ve gönüllü muhabir olarak başlayan Birinci,  bazı arkadaşlarıyla birlikte, ilkokul çocuklarına hitabeden Tuncer, Öğrenci ve Minik Kardeş dergilerini çıkardı.

Yitirdiklerimiz: Ergin Birinci
banner99

Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

Ergin Birinci,1940 yılında Baf kazasına bağlı Esentepe köyünde dünyaya geldi.

Birinci, ilk ve orta öğreniminin ardından, Ankara Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne devam etti.

1960-1968 yılları arasında Kıbrıs’ın muhtelif köy ve kasabalarında ilkokul öğretmenliği yapan Birinci, 1968 yılından itibaren öğretmenlikten ayrılarak ticari hayata atıldı.

1962 yılında kısa süre Kıbrıs Radyo Yayın Korporasyonu’nda haber okuyucu olarak çalışan Birinci, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük mücadelesinde uzun yıllar mücahit olarak hizmet verdi.

banner134
Birinci, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin kurucularından, ilk yönetim kurulu üyelerindendir.

Gazetecilik hayatına 1962 yılında Akın gazetesinde köşe yazarı ve gönüllü muhabir olarak başlayan Birinci, Kurtuluş gazetesinde bir süre yöneticilik ve köşe yazarlığı yaptı. Birinci, uzun süre Söz, Demokrat ve Ortam gazetelerinin Genel Yayın Yönetmenliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Birinci, 1964-1969 yılları arasında bazı arkadaşlarıyla birlikte, ilkokul çocuklarına hitabeden Tuncer, Öğrenci ve Minik Kardeş dergilerini çıkardı.

Özmen, Pembe ve Mehmet isminde üç çocuk babası olan Birinci, eşi ve çocuklarına düşkün bir babaydı.

Uzun yıllar Kıbrıs Türkü’nün geçmişine ilişkin araştırma ve inceleme faaliyetlerinde bulunup, önemli bir gazete, fotoğraf ve belge arşivi oluşturan Birinci, araştırmacı yazar olarak önemli yayınlar yaptı.

Birinci’nin “Sait Hoca” hariç “İki Ulusal Kongre”, “Atatürk Döneminde Türkiye Kıbrıs İlişkileri” ve dört ciltten meydana gelen “M. Necati Özkan Külliyatı” ile birlikte toplam 6 eseri bulunmaktadır.

2009 yılında tamamladığı “Sait Hoca” belgeseli basıma hazırlandığı sırada 13 Mart 2009 tarihinde vefat eden Birinci’nin hayatını kaybetmeden önce hazırladığı birçok araştırması ve eseri var.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75