Yitirdiklerimiz: Ertan Ersan

banner37

ŞEHİT AİLELERİNE 43 YIL HİZMET VERDİ… 1974 yılında Larnaka’dan Lefkoşa’ya gelen ve çatışmalarda yaralanan Ersan, sonrasında 43 yıl Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nde hizmet verdi.

Yitirdiklerimiz: Ertan Ersan

Serkan SOYALAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nin 22 yıl başkanlığını yapmış, derneğe 43 yıl hizmet vermiş olan Ertan Ersan, 26 Eylül 1946’da Larnaka’ya bağlı Tuzla köyünde dünyaya gelir.

Hayriye Hanım ve Yorgancı Hüseyin Bada’nın 5 evladının, tek erkek çocuğu olarak doğan Ersan, eğitimini de Larnaka’da alır.

Larnaka’da Bekir Paşa Lisesi’nde eğitim görürken tanıştığı Meral Hanım’la 1967’de nişan yapan Ersan, 1970’te güzel bir düğünle yaşamını birleştirir. Bu evlilikten 1972 yılında Okan, 1978 yılında da Oytun isminde iki erkek sahibi olan Ersan çiftinin, iki oğlu da babaları Ertan Ersan gibi müziğe merak salıp, müzisyen olarak hayatlarına devam etmektedirler.

 

Larnaka’dan Lefkoşa’ya

1974 yılında toplumlararası hadiselerin yeniden alevlenmesiyle Larnaka’dan Lefkoşa’ya gelen Ersan, başkentin Arabahmet bölgesine taşınır. 1974 öncesinde Kıbrıs’ın güneyinde esir düşen Ersan’ın, kuzeye iadesi o dönemki basın organlarında da geniş yer bulur.

1974’te çıkan toplumlararası çatışmalarda sol koluna kurşunun isabet etmesiyle yaralanan Ersan’ın, tedavisi uzun yıllar boyunca devam eder. Kolundaki damarın altına saplanan parçayı çıkarmak için birçok kez ameliyat masasına yatan Ersan’ın, son ameliyatı İngiltere’de gerçekleşir.

 

“Four Lights” ve “Güryeller”

Gençliğinde uzun yıllar müzikle uğraşan Ersan, savaşta yaralandıktan sonra müziği bırakmak zorunda kalır.

Ersan’ın büyük oğlu Okan, babasının müzik yaşamını şu sözlerle anlatıyor; “Babam müziğe çok meraklıydı. Eline gitarı aldığında 15 yaşındaydı. Bas gitar çalıyordu. Larnaka’da Four Lights isimli bir müzik grupları vardı, sonrasında Güryeller’de çaldı. Bir ara radyoda Türk Sanat Müziği de söylemişti. O dönemlerde kendisi konservatuara gidip müzik okumak isterdi, ancak o dönemki koşullar çok farklıydı, gidemedi.”

 

İki oğlu da müzisyen oldu

Oğullarının müzik ile uğraşmasından çok mutlu olan Ertan Ersan, çocuklarına müziği sevdirmek adına yoğun gayret içerisindeydi. Okan Ersan o günleri şöyle anlatıyor; “Babam iki oğlunun müzikle ilgilenmesinden büyük keyif alıyordu. Çocuk yaşlarda bizleri müziğe yönlendirmişti. Kendisi de evin içinde, sürekli kaliteli eserleri dinliyordu. Biz müzikle büyüdük. Kendisi müzik eğitimi yapamadığı için, içinde bir ukde kalmıştı. Ben çok küçük yaşlarda müziğe başlamıştım. Benden sonra da diğer kardeşim müzikle ilgilenince babam çok mutlu olmuştu. Hele benim İstanbul’da müzik okuyacağımı duyunca, sevincinden havalara uçmuştu.”

 

Sağ ideolojiye yakındı

Gençlik yıllarında spora da meraklı olan Ersan, Larnaka’da bir dönem yeşil sahalarda da ter dökmüştü.

Savaşın sona ermesinin ardından Kooperatif Merkez Bankası’nda çalışmaya başlayan Ersan, bir yandan da toplumsal olaylarla yakından ilgileniyordu.

Sağ ideolojiye yakınlığıyla bilinen Ersan, milliyetçi düşüncelerinden ödün vermeden ve fikirlerinden hiçbir zaman dönmeden mücadelesini sürdürdü.

Karşıt görüşten insanlarla da dostluk kurabilen Ersan, her görüşe saygılı, daima güler yüzü ve insan sevgisiyle güzel dostluklar edinmiştir.

 

43 yıl hizmet verdi

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ne 43 yıl hizmet veren Ersan, 1995 yılında düzenlenen genel kurulun ardından derneğin başkanlığına getirilir.

2017’nin Ağustos ayında Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ndeki başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra, sağlık kontrolünden geçen ve kanser teşhisi konan Ersan, rahatsızlığı tespit edildikten kısa süre sonra yaşamını yitirir.

 

“Çok yoruldum”

Ersan görevden ayrılma kararını açıklarken “bu dernek için çok uğraştım, çok faaliyetlerde bulundum fakat çok yoruldum” demişti.

Gençlerin artık geleceğe sahip çıkması gerektiğini savunan Ersan, onları dört gözle derneğin başında görmek istediğini belirtir.

20 Kasım 2017’de vefat eden Ersan, İsmail Safa Camii’nde düzenlenen askeri törenin ardından, Lefkoşa Mezarlığı’na defnedilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER