Yitirdiklerimiz: Hikmet Afif Mapolar

banner37

EN ÜRETKEN YAZARLARDANDI… Kıbrıs Türk basınının ve edebiyatının en önemli isimlerinden olan Hikmet Afif Mapolar, ürettikleriyle bir döneme damgasını vurdu. Yeni harflerle basılan ilk romanları 1930’lu yıllarda yayınlanan Mapolar, 20’den fazla kitap yayımlayarak, gelecek nesillere büyük bir miras bıraktı.

Yitirdiklerimiz: Hikmet Afif Mapolar
banner90
banner8

Serkan SOYALAN

Kıbrıs Türk edebiyatının ve basınının en önemli isimlerinden biri olan Hikmet Afif Mapolar, Türkiye’de Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı tarihi gün olan 19 Mayıs 1919’da Girne’de dünyaya geldi.

Mapolar okumaya ve yazmaya çok meraklı olmasına rağmen, düzenli bir eğitim göremedi.

Girne’de Necmi Terakki Rüştiyesi, Mr. Dulsel (Dear) Özel Okulu, Lefkoşa’da bir yıl idadi ve iki yıl Sheakespeare Özel Okulu’nda okudu.

Basın hayatına, Masum Millet (1931-1934) gazetesinde muhabir olarak başlayan Mapolar, kısa bir süre Ajans Türk’ün Kıbrıs temsilciliğini de yapar.

 

Makarios’un sürgününü duyurdu

Başpiskopos Makarios’un, İngiliz yönetimi tarafından Şeysel Adaları’na sürgün edilmesi haberini, haber henüz kesinleşmeden, ilk kez, Ajans Türk kanalıyla dünyaya duyuran, Mapolar’dı.

Mapolar 1942’de Halkın Sesi’nde çalıştıktan sonra Hürsöz, İkbal ve kendi çıkardığı Devrim gazetelerinde yazılarını sürdürdü.

1930’lu yılarda G. Blunt Pusey adlı bir İngiliz, İngilizce - Rumca - Türkçe yazılara açık Embros isimli bir dergi yayınlıyordu. Türk yazarlarının, eserlerini yayımlayabildikleri tek dergi olan Embros, Hikmet Afif Mapolar’ın edebiyat yaşamının başlangıç noktasıdır.

En çok roman yazan kişi

Mapolar ürettikleriyle, Kıbrıs Türk Edebiyatı’nda en çok roman yazan kişidir. Ne yazık ki bu romanlarının çoğu, tefrika edildiği gazete köşelerinde kalmıştır. Kitap formunda basılan romanların sayısı sadece dörttür.

Yeni harflerle basılan ilk romanları 1930’lu yıllarda realist ve üretken yazar Hikmet Afif Mapolar kaleme almıştır. Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın ilk batılı romancısı olarak da bilinen Mapolar, kaleme aldığı romanlarıyla Kıbrıs Türk romanının gelişimine önemli katkı sağlayan realist ve natüralist bir yazardır.

 

Nesim: Kadın erkek eşitliğini savunur

Kıbrıs Gazetesi’nin 24 Ağustos 2013 tarihli Ekran ekinde Mapolar’ı değerlendiren Oğuz Karakartal; “Hikmet Afif Mapolar’ın özel hayatında eğlence mekanlarına zamanla gidip gelmeye başladığına ve buralarda tanıdığı bar kadınlarının öykülerini dinlediğine dair Harid Fedai Bey’den aldığım bilgiyi göz önünde tuttuğumda, Diken Çiçeği’ndeki Deniz’in, Mısır’da, anne-babasını kaybettikten sonra ‘bir barda çalışması, erkekleri eğlendirmesi,’ kahramanın gerçek hayattan alınmış olması olasılığını yüksek kılmaktadır. Yazar burada kadının, genç kızların kötü yollara düşürülmesine tepki gösterir ve onları kullanan tiplerden nefret eder. Ali Nesim’in ifadesiyle ‘Mapolar bir feministtir. Kadın erkek eşitliğini savunur. Kadının alçaltılmasına kullanılmasına karşıdır.”

 

“Diken Çiçeği” bir kadının trajedisidir

Diken Çiçeği aslında bir kadının trajedisidir. Diken Çiçeği’nin ismi de jeoliterer çağrışım taşır. Kıbrıs ada coğrafyasına özgü dikenler ve onun açan çiçeği eserde Özgün adlı erkeği seven Deniz adlı kadın tarafından, verem olup giden, sevdiği erkek için kullanılır. Yani onu istediği gibi koklayamamıştır. Dikenler, hayatın gerçekleri edebi aşka mani olmuştur.

Emin Onuş ve Ahmet Üngüder’in Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi’nde yayımlanana makalesinde Hikmet Afif Mapolar’ın Diken Çiçeği romanını derinlemesine inceler ve okuyucuyla buluşturur. “Hikmet Afif Mapolar’ın bu romanında dikkati çeken bir husus da roman kahramanlarının Kıbrıs Türkleri olması ve mekanın da Girne olarak seçilmesidir. Sandal gezintileri, deniz motifi Kıbrıs edebiyat ürünlerinde daha önce karşımıza çıkmazken, yazar bu romanında Kıbrıs adasını çeviren deniz gerçeğine işaret eder. Kaldı ki romanın kadın kahramanının ismi bile denizdir.”

 

Öznur: Mekanı gerçekçi bir dille yansıttı

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Şevket Öznur da Mapolar için yaptığı açıklamada Hikmet Afif Mapolar’ın Türkçe’yi iyi kullanan, insanımızı anlatmakta başarılı olmuş, zaman ve mekanı gerçekçi bir dille okurlarına yansıtmış bir yazarımız olduğunu vurguladı.

Eserlerinde yerli dokulara yönelmeye özel bir önem verdi ve Kıbrıs Türk edebiyatında bu durumun eksikliğine dikkat çekti.

Kıbrıs’ın en üretken yazarlarından olan Mapolar, şiir dahil, edebiyatın hemen hemen tüm türlerinde eser verdi.

Yayıncılık yoluyla da Kıbrıs Türk kültürüne hizmet etti. Bu amaçla Çardak dergisini çıkardı.

5 Mart 1989 tarihinde hayata gözlerini yuman Mapolar’ın kitap halinde yayımlanmış eserlerinin yanında, değişik yayın organlarında yayımlanmış roman, uzun hikaye ve öykü türlerinde de eserleri vardır.

 

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ:

banner134
­

Romanları:

1.Kasırga (1944)

2.Kök Nal (1953)

3.Üçümüz (1956)

4.Beyaz Gül (1962)

Uzun Öyküleri:

1.Kahraman Kaplan(1936)

2.Son Damla (1937)

3.Diken Çiçeği (1938)

4.Son Çıldırış (1939)

5.Kan Gecesi (1941)

6.Kendime Dönüyorum (1943)

7.Mermer Kadın (1948)

Kısa Öyküleri:

1-Ahtopot Avı (1946)

2-Kahve Fincanındaki Aşk (1948)

3-Hayal Yelkeni (1952)

Tiyatroları:

1-Duman (1935)

2-Meşale (1942)

3-Mucize (1943)

4-Altın Şehir (1945)

Şiirleri:

1-Bir Ateş Masalı (1942)

2-Güvercine Verdiğim Mektup (1945)

Anı:

Kıbrıs Güncesi, 2 Cilt (2002)

Hikaye:

Toprak Aşkı (1943)

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75