YİTİRDİKLERİMİZ: Hüseyin Irkad

banner37

Müzisyen, yazar, spiker, gazeteci ve şair kimliğiyle tanınan bir kişi…

banner87
YİTİRDİKLERİMİZ: Hüseyin Irkad
banner90
banner99

Hüseyin Irkad, 1 Eylül 1933’te Lefkoşa’da doğdu. Çok yoksul bir ailenin en büyük çocuğu olmasından dolayı ailesinin bütün sorumluluklarını üzerinde taşıdı. Çocuk ve ilk gençlik çağı Lefkoşa’da geçti.

İlkokuldan sonra o zamanın en lüks ama en iyi eğitimini veren İngiliz Okulu’nda okuyan Irkad, İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği açlık, savaş ve yoksulluk dönemlerinde hem çalıştı hem de eğitimini devam ettirdi.

Küçük yaşından itibaren okumaya düşkün olan Irkad’ın hayatı boyunca da en büyük zenginliği içerisinde binlerce Türkçe ve İngilizce kitabının bulunduğu kütüphanesi oldu.

Cardiff’te okudu

İngiliz Okulu’ndan sonra sırasıyla Öğretmen Koleji ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde okuyan Irkad, Cardiff Üniversitesi’nde üst öğrenim gördü. 1974–1983 yıllarında Halkla İlişkiler Dairesi’nde ve Gazimağusa Kaymakamlığı’nda çalışan Irkad, daha sonra emekliye ayrıldı. Irkad, edebiyat eserlerini yayımlamaya Çardak Dergisi’nde başladı.

Kıbrıs’ta ilk çocuk dergisi olarak sadece ilkokullar için 1950’li yıllarda yayımlanan “Çocuk” dergisinin editörlüğünü ve dağıtımcılığını yapan Irkad, o yıllarda eğitim gören Kıbrıs Türk ilkokul çocuklarına bilgiler ve zevkler kazandırdı.

Öğrencileriyle mevziye koştu

Hüseyin Irkad, 1963–64 olaylarının başlamasıyla da ulusal şiirler yazmaya başladı. Baf Kurtuluş Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yapan Hüseyin Irkad, bir anda kendini öğrencileriyle mevzide buldu. Hatta onlardan bazıları şehit de oldu.

Hüseyin Irkad’ın hayatı, şiirleri gibi esasında Kıbrıs tarihini anlatmaktadır. Irkad’ın 1950’li ve 60’lı yıllarda bazı şiirlerinin Türkiye’deki Varlık Dergileri’nde de yayımlandığı bilinmektedir.

Kendisi 1960’lı yılların ortalarında Bayrak Radyosu’nun gönüllü elemanlarından olan Irkad, Gazi Baf Radyosu’nun kuruluşunda önemli görevler aldı. Irkad, Bayrak Radyosu’nun Gazi Baf muhabirliği ve yine 1964’lü yıllarda Mustafa Adaoğlu gibi arkadaşları ve aynı zamanda öğrencileriyle Bucak Dergisi’ni kısıtlı imkânlarla Baf Kurtuluş Lisesi’nin teksir makineleri ile çıkardı.

Ödüllü şiirleri var

Şiirleri ödül aldı. 1972–73 yıllarında da müzik besteleri yapmaya başladı. “Ben Baflıyım Güzelim Şarkısı” o yılların sevilen şarkılarından biri oldu. “Zaman ve Ben” adlı türküsü Lefkoşa’da Gençlik ve Kültür Dairesi’nin bir beste yarışmasında ödül kazandı. “Aşık Katibi” mahlasıyla gazetelerde 1970’li yıllarda yazdığı şiirler de toplum tarafından oldukça beğenildi.

Irkad, 30 Mayıs 2004 tarihinde vefat etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75