YİTİRDİKLERİMİZ: İsmet Kotak

banner37

Gazeteci, yazar, eski bakan, BRT eski müdürlerinden ve Kıbrıs Türk toplumuna verdiği hizmetlerle tanınan bir kişi…

YİTİRDİKLERİMİZ: İsmet Kotak

Serkan SOYALAN

Eski bakan, milletvekillerinden, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT)  müdürlerinden, gazeteci ve yazar İsmet Kotak’ın çalışmalarının tamamını bir makalede anlatmak zordur.

İsmet Kotak,1939 yılında Mağusa'da doğdu. Namık Kemal Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girerek 1962 yılında yüksek tahsilini tamamladı.

Öğrencilik yıllarından başlayarak gazetelerde yazıları yayınlanmaya başlayan Kotak, muhabir ve yazar olarak Hür Söz, Akın, Halkın Sesi, Bozkurt ve Zafer gazetelerinde çalıştı.

Kültür ve gençlik örgütleri kurdu

Türkiye basınında, muhtelif yayın organlarında haber ve makaleleri yayınlandı. Haftalık haber ve yorum dergisi Olay’ın Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi.

Kotak, Kıbrıs'ta, çeşitli kültür ve gençlik örgütleri kurarak başkanlık görevi yaptı. Çalışma, Kooperatif, Rehabilitasyon ve İskan İşleri Üyeliği (Bakanlığı) görevini de yürüten İsmet Kotak, 1970 seçimlerinde, Mağusa bölgesinden Temsilciler Meclisi Türk Üyeliği’ne seçildi.

1976’da Ulusal Birlik Partisi’nden Mağusa milletvekili olan Kotak, 1981 ve 1990 genel seçimlerinde de milletvekili olarak yeniden Meclis’e girdi.

DHP Genel Başkanlığı’nı yaptı

1978 yılında Ulusal Birlik Partisi’nden ayrılan bir grup sosyal demokrat milletvekili tarafından kurulan Demokratik Halk Partisi’nin katıldığı ilk seçimde meclise giren Kotak, 1981 yılından 1985 yılına kadar partinin genel başkanlık görevini sürdürdü.

1982-1983 yıllarında Sanayi ve Kooperatifler Bakanı olarak hükümette görev aldı.

1983’te oluşan Kurucu Meclis’te de üyelik yaptı.

Uzunoğlu: Müthiş bir enerjisi vardı

Köşe yazarı Cenk Uzunoğlu, yayımladığı bir köşesinde İsmet Kotak için “Müthiş bir enerjisi ve kendine olan özgüveninden dolayı iddiası vardı. Fikir yürüttüğü konularda eleştiri ile birlikte, eleştirdiği konuyu nasıl çözebilirizi de dengeleyerek nakleden iyi de bir hatipti. Her yasa tasarısında görüşü ve önerisi olurdu. Fuat Veziroğlu ve rahmetli Naci Talat’la birlikte en fazla söz alanların başında gelirdi. O, kürsüye çıktığında hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri ne söyleyecek diye merakla beklerdi. Hem konusuna hâkim hem de hazır cevaptı. Bunun için olacak kürsüdeyken ona laf atmak biraz zor olurdu.” dedi.

Toplumsal olayların nabzını tuttu

Gazetelerde köşe yazarlığı da yapan Kotak, her daim toplumsal olayların nabzını tuttu.

8 Temmuz 1985 tarihinde milletvekilliği sona eren Kotak, 6 Mayıs 1990 tarihinde yeniden milletvekili seçildi.

1990 yılında Hür Demokrat Parti’yi kuran Kotak, daha sonra Demokrat Parti çatısı altına girdi.

1 Ekim 1993 tarihinde milletvekilliği sona eren Kotak, 11 Eylül 2011’de vefat etti.

Serhat Kotak: O bizim liderimizdi

İsmet Kotak’ın oğlu Serhat Kotak, 10 Eylül 2018 tarihinde babası ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden bir yazı yayınlayarak duygularını paylaştı.

“O bizim liderimizdi…

Bazı insanlar vardır, yaşamları boyunca, hatta bu dünyadan göçtükten sonra bile kendisini bilen tanıyanlara ilham kaynağı olurlar.

Daha anaokulda iken doğal bir ‘lider’ olarak ortaya çıkarlar ve kendisi ile o günleri anımsayan arkadaşları ‘O, bizim liderimizdi’ derler…

Yaşına, başına bakmadan, hadi onu geçtik, boyuna bakmadan daha on beş yaşında iken köşe yazıları yazmaya ve ülke bazında hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine her gün hitap edip halkının inim inim inlediği günlerde moralini yüksek tutmaya, birlik ve beraberliği sağlamaya, güzel günlerin geleceğine ikna etmeye başlar…

‘Volkan’ın kuruluşu için ada çapında örgütlenme ve gerekli kaynağın yaratılmasına öncülük eder. Her bölgede, arkadaşlarını alıp köy köy gezerek hem halkın morali için tiyatro eserleri sergileyip elde edilen geliri örgüt için kullanır hem de ‘o günlerde’ bile imkansızın başarılmasının mümkün olduğunu herkesin gözüne soka soka gösterir…

Sonra TMT kurulunca üst düzey yönetiminde yer alır ama bunlardan da kimseciklere bahsetmez. Yeminine sadık kalır.

Beyefendidir. Eli silah tutsa da, gerektiğinde göğüs göğüse çarpışsa da kibar, görgülü bir beyefendi olarak bilinir. Kılık kıyafeti her zaman mükemmeldir. Öyle çok parası olduğundan değil, doğrunun bunu gerektirdiğinden.

Daha 28 yaşında Elçilik, Dr. Küçük ve ekibi tarafından Lefkoşa’ya çağırılıp Bakanlık görevi verilir. O dönemde Bakanlar Kurulu’na ‘Yürütme Kurulu’ dendiğini de not düşelim.

Ardından Denktaş liderliğinde en üst düzey görevlere devam eder. O abluka altında yaşanan korkunç günlerde bile başarıdan başarıya koşar. Fabrikalar yaratır, gerçek devlet yönetimini oturtmak için çabalar. Bunu yaparken de devamlı etrafındakileri yetiştirir. Kıbrıs Türk Halkı’nın gelişmesi, bunu başarabilecek askerlerin, bürokratların, öğretmenlerin, siyasetçilerin, gazetecilerin yetişmesi O’nun için elzemdi.

Siyasette en üst noktalara gelirken bile kendisini devamlı ‘gazeteci / yazar’ olarak tanımladı. Daha 1968 yılında bir gün çıkarmayı planladığı gazetesinin ismini ‘Kıbrıs Postası’ olarak tescil ettirdi.

Her zaman doğruyu yaptı. Bazıları devlet, makam gücünü kullanarak kişisel kazanç peşinde koşarken O, her zaman halkı için, vatanı için en doğru olanı yaptı. Gün geldi makamları reddetti, gün geldi şer köklülerin gazabına uğrayıp mahkemelerde süründürüldü. Ancak O hiç, yılmadı. O, doğruyu yapmaya, yazıp söylemeye, etrafındakileri kıpırdanmaya teşvik etmeye devam etti.

Güzel günlerin her zaman ileride olduğuna inandı, inandırdı.

Bağımsızlık bildirgesinde ve kuruluşu için müthiş çaba gösterdiği KKTC’nin ilan kararında üçüncü imzayı atma şerefine erdi.

Canından çok sevdiği Kıbrıs ve Kıbrıs Türk Halkı için her zaman her şeyini, varını yoğunu ortaya koydu…

Bazı insanlar vardır, kendisini tanıyan herkesi daha iyiye yönlendirir. Kelimenin tam anlamıyla “örnek” olur.

Bazı kişiler vardır ki dünyaya gelip yerküre üzerinde geçirdikleri süreye şükür dersiniz.

Bazı kişiler vardır ki sadece konuşup anlatmakla kalmaz, bizzat yapar.

İşte ben böyle birisinin oğlu olma şansına ve şerefine sahibim. Ben İsmet Kotak’ın oğluyum…”

Meydana adı verildi

İsmet Kotak’ın ismi 11 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen törenle Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından Çağlayan Bölgesi’nde, Şht Albay Karaoğlanoğlu Caddesi’nde yer alan meydana verilerek ölümsüzleştirildi.

Törende konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, İsmet Kotak’ın toplum yaşamında önemli hizmetlerde bulunduğunu, demokratik anlayışı ile iki dönem parlamentoda görev aldığını aynı zamanda basın yolu ile demokratik hayata büyük katkı sağlamış önemli bir kişilik olduğunu söyledi.

İsmet Kotak’ın eşi Şermin Kotak da törende yaptığı konuşmada, eşinin ülkesini seven ve doğduğu günden hayatının sona erdiği güne kadar ülkesinin gelişmesi için mücadele veren ve projeler hazırlayan bir kişi olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER