KTV
RADYO

YİTİRDİKLERİMİZ: Kamran Aziz

7’den 70’e gönüllerimizde taht kurmuş türkülerin bestecisi…

YİTİRDİKLERİMİZ: Kamran Aziz
  • 16 Ağustos 2018, Perşembe 10:05

Serkan SOYALAN

Bizler onu “Kıbrısım” ve “Al Yemeni, Mor Yemeni” isimli şarkılarıyla tanıyoruz. Hani 7’den 70’e gönüllerimizde taht kurmuş o türkülerin sahibi, Kamran Aziz.

Kıbrıs Türk toplumunun ilk kadın bestecilerinden ve eczacılarından biri olan Kamran Aziz, ürettikleriyle nesilden nesile duygulara dokunmuş ve adını unutulmazlar arasına yazdırmıştır. Hıfsiye ve Mehmet Aziz’in 3 çocuğundan biri olarak 1922’de dünyaya gelen Aziz’in eczacılık mesleğini seçmesindeki en büyük etkenlerden biri, Kıbrıs’ta baş gösteren sıtmanın ortadan kaldırılması için büyük bir mücadele veren babası Dr. Mehmet Aziz’dir.

Kamran Aziz, Eralp Adanır’a vermiş olduğu bir televizyon röportajında babasıyla ilgili “Babam Mehmet Aziz, Sıhhiye Başmüfettişi olarak çalışıyordu. Ondan önce de bayağı sineklerle ilgili araştırmalar yapmıştı. O Sinekçi Aziz Bey olarak tanınırdı” demişti.

İlk kadın eczacı olur

Ayşe Dana ile beraber dönemin Kıbrıs hükümetinin eğitim programından faydalanıp eczacılık eğitimi alır ve 1944 yılında Kıbrıs Türk toplumunun ilk kadın eczacısı olur. Farmakoloji eğitimini tamamlamasının ardından Aziz Eczanesi’ni açan Kamran Aziz, 1997 yılına kadar da burada hizmet verdi.

Örgütsel çalışmalara çok önem veren Aziz, Kıbrıs’ta 1950’li yıllarla beraber Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin ortak birliklerinin ve derneklerinin ayrılmaya başlamasıyla 1959 yılında Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin kurulmasında da öncü rol oynar ve birliğin kurucuları arasında yer alır. İngiliz yasalarına göre dernek kurmak için 21 kurucuya gereksinim vardı.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği kuruldu

1959 yılında, sayıları 12 olan Türk eczacılar, eczacılık mesleğine yakın olan meslek sahiplerinin katılımı ile 21 sayısını tamamlar. 9 Ağustos 1959'da toplanan eczacılar ana tüzüklerini kabul eder. Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) bu şekilde kurulur. 1944’te kendi eczanesini açarak topluma hizmet vermeye başlayan Aziz’in eşyaları, halen birlik binasının müze olarak düzenlenen bölümünde sergilenmektedir.

Yaşamı boyunca toplum menfaatlerini her zaman göz önünde bulunduran Aziz, toplumun ilaçlara daha kolay ulaşımını sağlayabileceği bir ecza deposu açma girişiminde de bulunur, ancak bu girişim başarıyla sonuçlanamaz. 1988 yılında Aziz’in de aralarında bulunduğu eczacılar ve devlet işbirliğinde açılan Güç Ecza Deposu, bu alanda hizmet vermeye devam ediyor. Aziz, emekliye ayrıldığı 1997 yılına kadar Güç Ecza Deposu’nun yönetim kurulunda yer aldı.

İlk müzik çalışmaları 8 yaşında

İlk müzik çalışmalarına 8 yaşında piyano dersleriyle başlayan Aziz, ardından da İngiliz Kraliyet Müzik Okulu’nun sınavlarını tamamladı. Yaşamında, birçok ilkleri yaşayan Aziz’in annesi Hıfsiye Hanım da, terzilik diploması alan ilk kadın olarak tarihteki yerini alır.

“Kamran Aziz ve Arkadaşları”

Kıbrıs Türk kadınının çağdaş yüzünü ürettikleriyle duyuran Aziz, 1950’li yıllarda Jale Derviş, Zeki Taner, Fikret Özgün, Vecihi Turgay ve Ahmet Anlar isimli arkadaşlarıyla ilk batı müziği topluluğu olan “Kamran Aziz ve Arkadaşları” topluluğunu kurdu. Bu yıllarda da ilk bestelerini yapmaya başladı. Müzik grubuyla ilk kez kendi bestelerini de seslendirmeye başlayan Aziz, hem de yabancı şarkılara Türkçe sözler yazarak seslendiriyordu.

Müzik çalışmalarını toplumla duyurmaya 1945 yılında İngiliz Askeri Radyosu'nda başlayan Aziz, meslektaşı Jale Derviş’le birlikte batı müziğinin icrası ve öğretilmesine öncülük etti.

1950’li yıllardan başlayarak 1963 yılının sonuna kadar Kıbrıs Radyo Yayın Korporasyonu’nda programlar yapan Aziz, orada kendi şarkılarını da seslendirmeye ve bu şarkıları daha kalabalık kesimlere ulaştırmayı başardı.

70’i aşkın bestesiyle Kamran Aziz

Sadece Türkçe parçalar değil, Batı müziğine yoğun ilgi duyan Aziz, yabancı parçalara da sözler yazdı. Birçok ödülü bulunan Aziz’e, Cumhuriyet Meclisi Kültür Komitesi de 2008’de özel ödül verdi. 70’i aşkın bestesiyle Kıbrıs Türk Folk Müziği’nin başlamasında öncü rol oynadı.

Duayen sunucu Hüseyin Kanatlı, Kamran Aziz’in Batı ezgilerini uyarladığı dönemi şu sözlerle anlatıyor; “O yıllar biliyorsunuz Türkiye’de de Batı’dan izlenimlerin yoğunlaştığı yıllardı. Batı’dan alıntıların olduğu yıllar söz konusuydu. Batı’nın bir şarkısı alınıyor, Türkçe sözler yazılarak, Türkçeleştiriliyordu. Kamran Aziz de başlangıçta bunu yapıyordu, ancak bununla kalmadı. Çünkü içinde başka cevherler de vardı. Kendini ifade etmek için kaleme sarıldı, notalarına gömüldü.”

“Kız Seni Orakta Gördüm”

Birbirinden değerli bestesi bulunan ve Kıbrıs Türk Folk Müziği’nin başlamasında öncü rol oynayan Aziz’in başlıca besteleri: “Kıbrısım”, “Kıbrısım Sana Ne Oldu”, “Kıbrıs Zeybeği”, “Al Yemeni, Mor Yemeni”, “Seni Orakta Gördüm”, “Gelin Geliyor Gelin”, “Orak Zamanı Geldi”…

Kaç nesildir dillerden dillere dolaşan ve hâlâ dillerde marş olan onlarca bestesinin sonuncusu olarak da Aziz, Girne Anafartalar Lisesi marşını besteledi.

Gündüz: Eserleri buram buram Kıbrıs kokuyor

“Söyle” albümünün, albüme ismini veren şarkısında Kamran Aziz ismine de yer veren Arda Gündüz, ünlü bestecinin “Al Yemeni, Mor Yemeni” eserinin buram buram Kıbrıs koktuğunu ve Kıbrıs’ın ninnisi olduğunu vurguladı. Başarılı müzisyen Bikem Tunar, Kamran Aziz’in çok güçlü, cesur ve öncü bir kadın olduğunu söyledi ve başta kendisi olmak üzere birçok isme ilham olduğunu vurguladı. Aziz’in, sevecen kişiliğiyle herkesin sevgisini kazanan bir kişi olduğunu da belirten Tunar, Kamran Aziz’in Türk ve Batı müziği konusunda geniş bir bilgiye sahip olduğunun da altını çizdi.

Gökhan: O çok kıymetli

Sanatçı Bahar Gökhan’da, Kamran Aziz’i anlattığı satırlarında şöyle yazdı:

“O çok kıymetli, saygıdeğer, çalışkan ve hassas bir kadındı. Çok sevip de kavuşamadığı sevdiği için bir bestesi vardı. Vefat etmeden önce benim seslendirmemi istemişti. Şu an Yeşim Beyaz İlkan o bestenin düzenlemesini yapıyor. Benim için Kamran Aziz bestelerini seslendirmek büyük onur. En son uluslararası korolar festivalinde Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘Al Yemeni, Mor Yemeni’yi, Kamran Aziz anısına seslendirmiştim. Geçen sene de Bellapais Müzik Festivali’nde aynı şarkıyı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu’yla seslendirmiştim. Benim kendi adıma bundan daha büyük bir mutluluk olamaz sanırım. Onun vefat etmesi Kıbrıs Türk toplumu için büyük kayıp. Bana piyano çalıp, bestesini söylediği o an hafızamdan silinmiyor, hayatım boyunca unutmayacağım. Işıklarda uyusun”.

Karahanoğlu: Her konserimde en az iki bestesini seslendiriyorum

Aziz’in, Kıbrıs Müzik Okulu, London School Of Music ve Amerikan School of Music’ten de sertifikaları bulunuyor. Birçok genç müzisyen için örnek oluşturacak, çalışma disiplini olan Kamran Aziz için konuşan genç sanatçı Zeki Karahanoğlu da, “Her sahne performansımda en az iki şarkısını seslendirdiğim Kamran Aziz, ülkemiz müziğinin çok önemli değerlerindendir. Onun yıllar önce bizlere kazandırdığı eserlerin, hâlâ dillerden dillere dolanması, yapılan işin kalitesini gözler önüne seriyor. Biz genç müzisyenlere düşen görev de bu eserleri önümüzdeki yıllara taşımak ve Aziz’i anmaktır” dedi.

Müzik piyasasında başarılı projelere imza atan, başarılı müzisyen Serdar Kavaz da, aile dostu Kamran Aziz’in çekirdek ailesini tanıyan biri olduğunu ve kendisinin küçüklüğünden beri tanıdığını söyledi. Onun yaşam felsefesini ve müzik anlayışını her zaman takdir ettiğini de vurgulayan Kavaz, Aziz’i vefat etmeden kısa bir süre önce ziyaret ettiğini, uzunca sohbetin ardından Aziz’in kendisini takdir ettiğini söylediğini de belirtti. Bu ziyarette Kamran Aziz’in kendisinden bir de istekte bulunduğunu söyleyen Kavaz, “Son ziyaretimde bana bir müzik kaseti verdi ve ‘Son bestem burada kayıtlı, ne olur düzenle ve sen söyle’ demişti. Ben de yeni çıkaracağım albümde o son besteyi ilk kez yorumlayacağım” dedi.

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle 2017’nin şubat ayında hastaneye kaldırılan Aziz, hastanede tedavi görmesinin ardından, taburcu edildikten bir gün sonra 7 Mart 2017’de, 95 yaşında geride güzel anılar ve hoş sedalar bırakarak hayatını kaybetti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık