YİTİRDİKLERİMİZ: Mehmet Türkseven

banner37

Güleç yüzü ve yardımsever kişiliğiyle tanınan emekçi değerimiz…

YİTİRDİKLERİMİZ: Mehmet Türkseven

Serkan SOYALAN

Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da evinin yanındaki tamirhanesinde makinistlik yapan Mehmet Türkseven, yardımsever kişiliği ve güleç yüzüyle insanların sevgisini kazanmış bir değerimiz.

Şerife ve Niyazi çiftinin dünyaya gelen iki kız çocuğunun ardından, 29 Mayıs 1946’da hayata “merhaba” diyen tek erkek çocuklarına Mehmet adını verdi.

Lefkoşa’nın Büyük Kaymaklı bölgesinde doğduktan sonra, 1958’e kadar ailesiyle birlikte burada yaşayan Mehmet Türkseven, ilk göçmenliğini 12 yaşında, bu yılda yaşar.

Ailesiyle birlikte Büyük Kaymaklı’dan Küçük Kaymaklı’ya göç eden ve ilkokulu da bitiren Mehmet Türkseven, 13 yaşında Lefkoşa’nın Selimiye bölgesinde yer alan tamirhanesiyle tanınan Pertev Usta’nın yanında çırak olarak işe başlar.

1963 yılında Türkseven ailesine bir kez daha göç yolu gözükür ve yine Küçük Kaymaklı’da daha güvenli bir yere göç ederler.

Kıbrıs’ta toplumlar arası çatışmaların yaşandığı 1964 yılında, gönüllü olarak askere yazılan Türkseven, 1971’e kadar mücahitlik görevini sürdürür. Askeri hizmetini yerine getirirken makinistlikten geri durmaz ve işine de devam eder. 1974 Harekâtı’nda seferberliğe çağrılan Mehmet Türkseven’e, harekâtın tamamlanmasının ardından altın değerinde bir iş imkanı doğar.

Makinistlik mesleğinden kopmadı

Lefkoşa Suriçi’nde bulunan bir handa makinistlik yapan Mehmet Türkseven’in dedesi Ahmet, mücahitlik görevinin sona ermesinden sonra kendisine tamirhaneyi devretmek ister. Ancak han idaresinin geriye dönük kira bedellerini talep etmesiyle bu iş olmaz ve Karayolları Dairesi’nde çalışmaya başlar.

Takvim yaprakları 1968’i gösterdiğinde gönlünü kaptırdığı Zehra Hanım’la hayatını birleştiren Mehmet Türkseven’in bu birliktelikten Niyazi, Türel ve Tugay isminde üç erkek çocukları olur.

Hafta içleri yoğun geçen çalışma koşullarının ardından her hafta sonu tüm aileyi toplayıp geziler düzenleyen Mehmet Türkseven’in, av sporuna da büyük ilgisi vardı.

Karayolları Dairesi’nin Araç Bakım Servisi’nde 12 yıl çalıştıktan sonra emekli çıkan Mehmet Türkseven, emekliliğiyle birlikte evinin yanında bir tamirhane açar ve makinistlik mesleğinden kopmaz.

Muhabbeti seven, şakacı bir mizacı olan Mehmet Türkseven, çevresinde yardımsever kişiliği ile tanınıyordu.

1997 yılının Eylül ayının başında rahatsızlanan Mehmet Türkseven’e hastanede yapılan tetkiklerinin sonrasında ilerlemiş boyuta ulaşan kanser teşhisi konur.

Tedavisi devam ederken kötüleşen Mehmet Türkseven, 16 Şubat 1998’de 52 yaşındayken hayatını kaybetti.

Babasının rahatsızlığıyla birlikte, baba mesleğini sürdürme kararı alan Mehmet Türkseven’in ortanca oğlu Türel, hâlâ babasından kalan ekmek teknesinde, babasının anılarını yad ederek, ekmeğini kazanıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER