YİTİRDİKLERİMİZ: Mustafa Baştaş

banner37

İş dünyasında başarılarıyla anılan, genç yaşında yitirdiğimiz girişimci bir kişi…

YİTİRDİKLERİMİZ: Mustafa Baştaş
banner90
banner99

Genç yaşta yakalandığı hastalığa daha fazla direnemeyen başarılı ve girişimci iş insanı Mustafa Baştaş, Sevil ve Ali Baştaş çiftinin ilk çocukları olarak 23 Ekim 1968’de Gönyeli’de dünyaya geldi.

İlköğrenimine Gönyeli İlkokulu’nda başlayan Baştaş, ardından Lefkoşa’da Şht. Tuncer İlkokulu’na kayıt oldu ve ilkokulu burada bitirdi. Ortaokul ve liseyi 20 Temmuz Fen Lisesi’nde tamamlayan Baştaş, üniversite eğitimine Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde devam etti.

Kardeşleriyle birlikte

yöneticilik yaptı

Babası Ali Baştaş’ın “A.T.Ö. Kardeşler”in kurucularından olmasından dolayı, inşaat alanında tecrübe edinen ve 1994 yılında Baştaşlar İnşaat’ın kurulmasıyla yeni yapılanmaya giren şirkette, Mustafa Baştaş da, kardeşleri Ahmet ve Sinem ile birlikte görev aldı.

1998 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, aile şirketlerinde çalışmaya başlayan Mustafa Baştaş ve kardeşlerinin ilk projeleri Mağusa’nın Gülseren bölgesindeki artıma tesisi oldu.

Üniversite eğitiminin ardından askerlik hizmetini Gülseren Kışlası’nda tabur komutanının şoförü olarak yapan Baştaş, iyi insan ilişkileri sayesinde arkadaşları arasında sevilen ve bu dostluğu ileriki yıllara taşıyan bir isim oldu.

Ekol Cafe’yi yarattı

İnşaat sektöründe çalışmaya başlamadan önce bir mağaza açarak konfeksiyon alanında faaliyet gösteren Baştaş, mağazanın ardından Lefkoşa’nın Arasta bölgesinde Ekol Cafe’yi açtı.

Ekol Cafe’nin Lefkoşa halkına sunduğu pizzanın tadı hâlâ dillerde dolaşırken, müdavim müşterilerinin arasında adada görev yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin de olduğu söylenir.

2009’un Şubat ayında Gönyeli Stadı’nın sentetik zemine kavuşması çalışmaları sırasında ilk rahatsızlığı ortaya çıkan Baştaş, sahadaki sentetik çalışmaları devam ederken fenalaşarak hastaneye kaldırılır.

2009’da rahatsızlandı

banner134
Baştaş, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yapılan ilk müdahale sonrası, rahatsızlığı sonucunda kısmi felç geçirdi. Rahatsızlığına teşhis konulması için bazı tahlilleri yurt dışına gönderilen Baştaş, yaz aylarında bir kez daha fenalaşır ve beyin kanaması geçirir, felç durumu ilerler.

Eylül ayı sonunda Türkiye’de Acıbadem Hastanesi’ne yatan Baştaş’ı, dünyaca ünlü Beyin Cerrahı Prof. Dr. Necmettin Pamir, yoğun tetkikler sonrasında ameliyat eder. 7 buçuk saatlik uzun ameliyatın ardından, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi sürecine giren Baştaş, 20 gün tedavisinin ardından adaya gelerek, tedaviye ülkesinde devam eder.

Sonraki süreçte Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinde bulunan MD Anderson Kanser Merkezi’nde tedavisine devam edilen Baştaş, burada da iki ay boyunca kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görür.

Yoğun geçen tedavisinin ardından Kıbrıs’a dönen Baştaş, belirli aralıklarla Amerika’ya gidip kontrollerini yaptırır. Hastalığı süresince askerlik ve lise arkadaşlarını tek tek arayarak bir araya getiren ve arkadaşları ile hasret gideren Baştaş’ın bu davetine arkadaşları yoğun katılım gösterir.

2011’de vefat etti

Tedavi süreci devam ederken Acıbadem Hastanesi’nde, yine Necmettin Pamir önderliğinde bir ameliyat daha geçiren Baştaş’ın sağlığı ikinci ameliyatın ardından hızlıca bozulmaya başladı ve vücuttaki felç durumu hızlıca vücuduna yayılmaya başladı.

Başarılı ve girişken iş insanı Mustafa Baştaş, 30 Mart 2011’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını kaybetti.

Yoğun bir katılımın olduğu cenaze töreninde, her kesimden insan gözyaşı dökerken, her yıl düzenlenen organizasyonlarla Mustafa Baştaş’ın adı yaşatılmaya devam ediyor.

Spora çok meraklıydı

Spora çok meraklı olan Baştaş, Gönyeli’nin efsane bir sezon geçirdiği ve bir sezona 7 kupa sığdırdığı 2008-2009 sezonunda Hasan Beydola başkanlığında yönetici olarak görev alır.

Öğrencilik yıllarında voleybol ve basketbol takımlarında forma giyen Baştaş, kısa süre de yeşil sahalarda ter döktü.

20 Temmuz Fen Lisesi’nde öğrenciyken atletizm sporuyla da ilgilenen Baştaş, bunun yanında okul kaptanlığı seçimlerine katılmış ve aldığı oylarla okul kaptanı olmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 09:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75