banner6

Yitirdiklerimiz: Mustafa Felek

banner37

Yıllarca yapıcı ustası olarak çalıştı… Emekli olduktan sonra ‘gazete sanatına’ merak saldı ve geride el emeği göz nuru eserler bıraktı

Yitirdiklerimiz: Mustafa Felek
banner151

Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

Mustafa Felek, 18 Nisan 1937’de Larnaka kazasına bağlı Mari’de (Tatlısu) doğup, büyüdü.

Babası Ahmet Felek “Kalavasos” madeninde çalışıp, boş vakitlerinde nalbantçılık yapardı.

Dört kardeş olan Mustafa Felek, ilkokul öğrenimini Tatlısu’da tamamladı. Orta eğitimini Lefkoşa’da bitirdikten sonra Tatlısu’ya geri dönen Felek, köyde usta yanında işçi olarak çalışma hayatına başladı.

1954 yılında öğrenimini yarıda bırakıp yapıcı ustası olarak çalışmaya başlayan Felek, 45 yılı aşkın süre bu işi icra etti.

Felek, 1963-67 yıllarında Beşparmak Dağları’nda mücahitlik yaptı.

Dört kız çocuğu, 9 torun sahibi

1957’de eşi Yıldız Salih’le nişan olan Mustafa Felek, 1958 yılında evlendi. Dört kız çocuğu ve 9 torun sahibi olan Felek, eşine, kızlarına, damatlarına ve torunlarına çok düşkün bir babaydı.

Av tutkunu ve ova merakı olan Felek, evinin bahçesinde çiçek, bitki, meyve ve sebze yetiştirmeye meraklıydı.

Gazete sanatına merak saldı

Lefkoşa’da ikamet eden, inşaat ustası olarak yıllarca çalışan Felek, bu meslekten emekli çıktıktan sonra bir yerde çalışmadı.

Mustafa Felek, 2013 yılında öğretmen olan kızının teşvikiyle ‘gazete sanatı’yla tanıştı. Eski gazete ve dergi kâğıtlarından eserler üreten Felek, kızının tavsiyesiyle bu işi internetten araştırıp öğrendi. Felek, dekoratif ürünler yaratarak dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 09:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110