Yitirdiklerimiz: Ömer Kofalı

banner37

Kıbrıs kültürüyle ilgili birçok belgeselde rol aldı… Ömer Kofalı, Kıbrıs Kültürü’nü yaşayan ve yaşatan bir kişiydi. Gönyeli’ye ‘çoban evi’ açan Kofalı, Kıbrıs kültürü kokan evinde, tarihi kıyafetleriyle misafirlerini karşılamayı çok seviyordu...  Kofalı, Kıbrıs kültürü ve Kıbrıslılık konularıyla ilgili birçok belgeselde de rol aldı.

Yitirdiklerimiz: Ömer Kofalı
banner99

Yitirdiklerimiz/ Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

Kıbrıs kültürüne bağlılığıyla bilinen Ömer Kofalı, birçok televizyon programına konuk olmuş, Kıbrıs kültürü ve folkloruyla ilgili bilgilerini aktarıp, dans gösterileri yapmıştı.

Kofalı ayrıca Kıbrıs kültürüne bağlılığı ve folklorik kıyafetleriyle de fotoğraflara konu olmuştu.

‘Çoban Evi’ ilgi görmüştü

Ömer Kofalı, 1933 yılında Livera (Sadrazamköy) Golya çiftliğinde doğdu. Annesi Emine Sadrazam, babası Mustafa Kofalı’nın çocukları olarak dünyaya gelen Kofalı, dokuz kardeşin üçüncü çocuğuydu.

İlkokulu iki yılda bitiren Kofalı, baba mesleği olan hayvan üreticiliğiyle uğraştı. Kofalı, çiftçilik ve bahçecilikle uğraşmayı da meslek edindi.

1952 yılında eşi Narin Mehmet Ömer’le nişan olan Kofalı, 1954 yılında evlendi. Kofalı’nın bu evlilikten altı çocuğu oldu.

Kofalı, 1958 yılında iki yıl 'Oksidari' polisi (Auxiliary = yardımcı polis) olarak görev yaptı.

banner134

Hayvancılıkla uğraşan Kofalı, 1974’ten sonra eşi Narin hanımla birlikte ürettiği yoğurt ve ayranları satmaya başladı.

Esas mesleği çifti, hayvancı ve bahçecilik olan Kofalı, geçmişten kalan iş aşkını yaşatmak amacıyla Gönyeli’ye ‘çoban evi’ açtı. Kofalı, Kıbrıs kültürü kokan evinde, tarihi kıyafetleriyle misafirlerini karşılamayı çok seviyordu...

‘Çoban Evi’nde eskiden kullanılan tarım aletlerini, araç-gereçleri sergileyen Kofalı, Kıbrıs kültürünü son nefesine kadar yaşayan ve yaşatan biriydi.

Altı çocuk, 11 torun, 12 de torun çocuğu sahibi olan Ömer Kofalı, Ocak 2017’de 86 yaşında vefat etti.

Ömer Kofalı, Kıbrıs kültürü ve Kıbrıslılık konularıyla ilgili birçok belgeselde rol aldı, "Karşılama" isimli belgeselde de Kıbrıs kültürünü anlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75