YİTİRDİKLERİMİZ: Rifat Reis

banner37

Esprileri ve yardımseverliğiyle “halkın avukatı” olarak bilinen bir değerimiz

YİTİRDİKLERİMİZ: Rifat Reis

Esprili kişiliği ve mücadeleci ruhuyla hukuk camiasının yakından tanıdığı Rifat Reis, 21 Ocak 1943’te Larnaka’ya bağlı Aleminyo Köyü’nde doğdu. Hayvancılıkla uğraşan Mehmet Hüdaverdi Bey’in ve Emine Hanım’ın 8 çocuğundan, 4’üncüsüdür.

Doğduğu köye çok bağlı olan Reis, yaşamı boyunca Aleminyo’yu hiç dilinden düşürmedi ve vefatından önce de yakınlarından kendisini köyüne defnetmelerini istedi.

Yaşamı boyunca insanlara sevgiyle yaklaşan ve her daim ihtiyaçlı insanların yanında bulunan Reis, kendisine başvuran tüm ihtiyaçlı insanlara yardım elini uzattığı için “Halkın Avukatı” olarak da adlandırılacaktır.

17 yaşında ilk evliliğini yaptı

İlkokulu Aleminyo’da okuyan Reis, ilkokulun ardından Larnaka’da bulunan Bekir Paşa Lisesi’ne gitti. Kısa süre bu okulda okuduktan sonra ailesinin Lefkoşa’ya gelmesiyle birlikte dönemin Erkek Lisesi (günümüzde Lefkoşa Türk Lisesi)’ne kaydını yaptırır ve buradan mezun olur.

Okuldan mezun olur olmaz, 17 yaşında Sevgi Hanım ile nişanlanır Rifat Reis.

1963 yılında toplumsal olayların şiddetlenmesiyle birlikte askere yazılır ve Mücahit olur. 1967 yılına kadar asker olarak hizmet veren Reis, o dönemlerde genç Mücahitlere verilen bursla birlikte eşini ve annesini de yanına alarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne gider.

Deniz Gezmiş ile aynı dönemde okudu

İstanbul’da yeni bir çevre ve kalabalık bir fakülte ortamında eğitim gören Rifat Reis’in, aynı dönemde fakültedeki arkadaşlarından biri de Türk siyasi tarihinin öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş olur.

1969 yılına kadar Deniz Gezmiş ile birlikte okuyan Reis’in, Deniz’lerle ilgili bir anısı da kendilerinin dersteyken, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının okulda büyük bir eylem başlattığı ve dersin yarım kalarak, gerginliğin büyümesiyle birlikte okuldan uzaklaştıklarıydı.

Üniversite öğrenciliği süresince Selen, Saffet ve Emine isimlerinde üç çocuğu olan Rifat Reis, 1971’de mezun olarak adaya dönüş yapar ve Lefkoşa’nın Çağlayan bölgesinde yaşamaya başlar.

Menteş Aziz’in yanında staj yaptı

Adaya dönüşüyle birlikte dönemin ünlü avukatlarından Menteş Aziz’in yanına girerek, stajyer avukat olarak çalışan Reis, 7 Kasım 1972’de stajını tamamlayarak kendi ofisini açar.

1974 olayları patlak verdiğinde Lefkoşa’nın Çağlayan bölgesi sınıra çok yakın olduğundan dolayı pek de güvenli bir bölge sayılmadığından, Reis ailesini de alarak ofisine sığınır. Zaten olayların başlamasıyla birlikte Çağlayan bölgesinde üç dört tane eve havan mermisi isabet etmiştir. Çatışmalar boyunca ofiste kalırlar.

İkinci evliliğini 1980’de yapan Reis’in, o evlilikten de iki çocuğu vardı.

Çok şakacı biriydi

Çok şakacı bir üsluba sahip olan Reis, dünya malında hiç gözü olmadığı için küçük arabasının düşen plakalarını fark etmez. Bir duruşma için Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne katılmak üzere Lefkoşa’dan Güzelyurt’a doğru yola çıkan Reis’i, trafik kontrolü yapan bir polis memuru durdurur. Kendisine, araç plakalarının olmadığını söyler. Yavaş yavaş polis memurunun kulağına sokulan Rifat Reis, “Müdürün seni aramadı mı? Ben özel bir görev için Güzelyurt’a gidiyorum. Plakalarımı o yüzden söktüm” diye fısıldar. İlk başta duraksayan polis memuru, ardından gülmeye başlar.

Her fırsatta espri kabiliyetini ortaya çıkaran Reis’in, Dr. Fazıl Küçük taklidi de meşhurdur.

‘Oku be çocuk!’

Kendisi gibi avukatlık mesleğini seçen torunu Selin’e ve gençlere her zaman nasihatlerde bulunan Reis, o bilindik üslubuyla “Oku be çocuk! Okumadan bu mesleği yapaman. İnsanları daima sevin” der.

2007 yılında mezun olarak Hukuk Fakültesi diplomasını alan ve avukatlığa giriş yapan Selin Reis de dedesinin ofisinde çalışmaya başlar.

Mesleki anlamda her zaman dürüstlüğe ve etik değerlere önem veren Reis, son zamanlarında da her pazar elleri dolu bir şekilde cezaevine ziyaretlerde bulunur ve müvekkilleriyle görüşür.

Edebiyata ve şiire olan merağı

Edebiyata ve şiire de çok meraklı olan Rifat Reis, o çok sevdiği dost sofralarında biraz efkarlanınca Bedri Rahmi’nin “Sitem” şiirini ezberden okumaya başlar. Kitaplara ve okumaya da aşık bir avukattı.

Kızı Selen, 1974’te ofiste kaldıkları günlerden bir anısını şöyle anlatır:

“Ben 1974 olaylarında 8 yaşındaydım. Hep birlikte babamın ofisine gelmiş orada kalıyorduk. Burası bizim için daha güvenli bir yerdi. Babamın kütüphanesinden kitaplar alıp onları okuyordum. Mesela Puşkin’in ‘Yüzbaşı’nın Kızı’ kitabını defalarca okumuştum. Çocukların hayal dünyası geniş olur ya, oradaki kızı kıskanıyordum her okuduğumda. Bir de Aziz Nesin’in kitapları vardı, onları da çok okuyordum. Aziz Nesin’in bir kitabı ‘Rifat Bey Neden Kaşınıyor?’ diye. Ben bu kitabı Aziz Nesin’in babam için yazdığını düşünüyordum.  Sonraki yıllarda da ben her zaman Özker Yaşın’ın kitapçı dükkânına gidip babam için Varlık yıllığını sipariş ederdim ve doğum günü olan her 21 Ocak’ta da bu yıllığı kendisine hediye verirdim.”

Halkçı Parti’den aday oldu

Siyasi konularda hiçbir zaman renk vermeyen Rifat Reis’in kime oy vereceğini kestirmek de zordu. Siyasi konularda konuşmayı seven, değerlendirmelerde bulunan, hiçbir haber programını kaçırmayan Reis, çok sevdiği dostu Harper Orhon’un kurmuş olduğu Halkçı Parti’den de bir dönem aday çıkmıştı.

Alkol kullanmaya ve meyhane ortamlarına karşı ayrı bir ilgisi olan Reis’in ofisinden sonra ikinci adresinin de Küçük Kaymaklı’da bulunan Bizim Ahır Meyhanesi olduğu söylenebilir. Çok önemli dostlarıyla orada buluşur, memleket sorunlarını konuşur, şakalaşır ve demlenirdi.

Koyu bir Gençlik Gücü taraftarı olan Reis, Türkiye’den de Beşiktaş’a karşı bir sevgi besliyordu.

Kendi sağlığıyla ilgili konularda pek de dikkatli olmayan Reis, böbreklerindeki rahatsızlığından dolayı son zamanlarında yoğun tedavi görmüş, 25 Kasım 2017’de de evinde hayatını kaybetmiştir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER