KTV
RADYO

YİTİRDİKLERİMİZ: Yücel Köseoğlu

Kendini üretime adamış, yaşamı boyunca her zaman takdir edilip, örnek gösterilen bir isim oldu

YİTİRDİKLERİMİZ: Yücel Köseoğlu
  • 29 Ağustos 2018, Çarşamba 10:24

Serkan SOYALAN

Yücel Köseoğlu, Limasol’da, Köseoğlu Mahallesi’nde ailesini yoğurtçulukla geçindiren Havva Hanım ve Mehmet Bey’in beş çocuğundan dördüncüsü olarak, 1938 yılında dünyaya geldi.

Köseoğlu Mahallesi, o dönemlerde Limasol’un kültür ve eğlence merkeziydi. Bu mahallede Türkler ve Rumlar bir arada yaşamaktaydı. Bu nedenle Rumcayı ana dili gibi konuşmayı ve yazmayı öğrendi. Tiyatroya işte bu yıllarda okul sıralarında merak sardı. İlk olarak sahneye okul müsamerelerinde çıkmaya başladı. İlk ve orta öğrenimini Limasol’da tamamlayan Yücel Köseoğlu, daha sonra Türkiye’den Kıbrıs’a gelen öğretmenlerin de etkisiyle Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde, Tarih eğitimi aldı.

İlkokul öğretmenliği de yaptı

Adaya döndüğünde bir süre geçici olarak ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra Kıbrıs Radyo Yayın Kooperasyonu’nda, program memuru olarak göreve başladı. Bu nedenle Lefkoşa’da yaşamını sürdürmeye başladığı sırada İlk Sahne’nin kurucuları arasında yer aldı.

Böylece hayatının son anına kadar devam edecek olan tiyatro serüveni başlamış oldu. Profesyonel tiyatro hayatında rol aldığı ilk oyun, Vedat Ün’ün “Kör” oyunudur. Tarih 1963’ün Şubat ayıdır.

Limasol Sancak Radyosu

1963 Aralık ayında rahatsızlığı nedeniyle ailesinin yanına Limasol’a gider ve 1963 olayları patlak verdiğinden burada kalmak zorunda kalır. Limasol’da o dönem Türk erkeklerinin tümünün sorumluluğu olan gece mücahitlik görevini yürütürken, gündüz ise 19 Mayıs Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği görevini yapmaya başlar. Bu esnada Limasol ve çevresindeki halkın moralini yükseltmek ve Türkler arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla Limasol Sancak Radyosu’nda yayınlar yapar.

Limasol 19 Mayıs Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği yaparken, içindeki tiyatro aşkını çoğaltmak ve paylaşmak arzusu ile burada öğrenim gören lise öğrencileri ve öğretmen arkadaşları ile oyunlar sahneye koyar. Artık Sahne Limasol kurulmuştur.

Yücel Köseoğlu öğretmen arkadaşları Ali Atakan, Tuncay Çağatay, İsmet Çaydamlı ile birlikte öğrencileri Mustafa Akıncı, Dr. Hüseyin Cenkler, Ali Giritli, Perihan Halit Toygan, Hale Resa, Hayat Aydınova ile birlikte Dağ Yolunda, Kahvede Şenlik Var, Bütün Oğullarım, Duvarların Ötesi gibi oyunlar sahneye koyarlar.

Yeniden ilk sahne

1969 yılında Bayrak Radyosu’ndaki görevine geri döner. Yücel Köseoğlu ve Özkan Uygur bu dönemde Bayrak Radyosu’nda skeçler yapmaya başlarlar. Bu dönemde yeniden İlk Sahne’de oyunlarda rol almaya başlar Yücel Köseoğlu.

İlk sahne, Yücel Köseoğlu’nun ölünceye kadar hiç kopamadığı ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda da birlikte olma şansı bulduğu en kadim dostu Kemal Tunç ile tanışmasını sağladı. Burada Üner Ulutuğ, Hakan Demircioğlu, Biler Demircioğlu, Hatice Söğüt, Gönül Demircioğlu ve Ayla Haşmet’in adını anmadan geçemeyiz. Bu önemli isimler de Yücel Köseoğlu’nun tiyatro yaşamının önemli mihenk taşlarıdır.

Bir dönem 1970’li yıllarda Türkiye’den Kıbrıs’a gelen Tekin Akmansoy ile de çalışma fırsatı bulur.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşu

Lefkoşa Devlet Tiyatrosu’ndan politik nedenler ile ayrılmak zorunda kalan Yücel Köseoğlu, Yaşar Ersoy, Osman Alkaş ve diğerleri, tiyatro serüvenlerine Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda devam eder. Yüreği sanat ve tiyatro aşkı ile dopdolu bir genç olan Yaşar Ersoy, ruhunu ve gönlünü ortaya koyarak Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun can bulmasına çaba sarf ederken emektar tiyatrocu arkadaşlarını da unutmamıştır. Yücel Köseoğlu, değer bilir Yaşar Ersoy sayesinde son nefesine kadar Belediye Tiyatrosu’nun sahne tozunu yutmaya, havasını koklamaya devam etmiştir. Defnedildiği gün bile.

Belediye Tiyatrosu serüveni devam ederken 1986 yılında Yaşar Ersoy’un Satirigo Tiyatrosu ile yaptığı görüşmelerde tercümanlık yapar ve imzalanan anlaşma doğrultusunda Belediye Tiyatrosu, Aristofanes’in Barış isimli oyunu ile Güney Kıbrıs’a konuk olur. Böylece eşitlik, saygı ve sevgi içerisinde bir tiyatro ilişkisi Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında başlamış olur.

Yaptığı tercümeler ile çeşitli sivil toplum örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve yardım kuruluşlarına katkı sağlayan Yücel Köseoğlu, sağlam bir sosyal demokrat olarak yaşamıştır.

Ailesi herşeyin ötesindeydi

Yücel Köseoğlu, 46 yıl aynı yastığa baş koyduğu eşi Tülin Köseoğlu ile 1966 yılında Limasol Park Gazinosu’nda düzenlenen düğün töreni ile evlendi. Mutlulukları bir yıl sonra dünyaya gelen oğulları Kürşat Köseoğlu ile çoğaldı.

Yücel Köseoğlu, eşi Tülin Köseoğlu ile her Kıbrıslı Türkün yaşadığı o zor yıllarda oğulları anneanne ve dedesinin yanında Limasol’da yedi yaşında esir düştüğünde bile yıkılmadı.

Hastalıkta, sağlıkta, mutlulukta, parasızlıkta, zor zamanlarda en büyük desteği eşi Tülin Köseoğlu’ndan aldı.

1972 yılında Yücel ve Tülin Köseoğlu’nun kızları Şehbal Köseoğlu dünyaya geldi. Böylece dört kişilik bir aile oluşmuştu artık.

Tülin Köseoğlu: Tiyatroya çok ciddiyetle bağlıydı

Tülin Köseoğlu, eşinin tiyatro aşkını şöyle anlatıyor:

“Eşim tiyatroya çok ciddiyet ile bağlıydı. Evde rolüne çalışırken bazen beni karşısına alır, karşı rolü de bana okuturdu. Limasol’daki tiyatro ile yoğrulmuş yıllarımız çok güzel geçti. Oyunun sahnelendiği gece rol arkadaşları ile yemeğe gidilir ve hep birlikte kadeh kaldırılırdı. Bu nedenle ben, Yücel’in tiyatrocu arkadaşlarını adeta ailemin birer ferdi gibi görürüm. Yaşar Ersoy kardeşim gibidir. Bir dönem Yücel’in öğrencisi olmuş, aynı sahneyi paylaştığı ve birlikte siyasi mücadele yürüttüğü Mustafa Akıncı ve eşi ile de sıkı dostluğumuz hâlâ devam etmektedir”.

“Görüntüsü sert, yüreği pamuk gibi”

Yücel Köseoğlu’nun her daim iyi bir eş ve baba olduğunu da söyleyen Tülin Köseoğlu, “Yücel, hiçbir zaman sesini yükselterek konuşmazdı. Çok hoşgörülü bir insandı. Her işini rica ile yaptırırdı. Görüntüsü sert ama yüreği pamuk kadar yumuşaktı. İyi bir eş, iyi bir babaydı” dedi.

Kürşat Köseoğlu: Çocukluğumuz kulislerde geçti

Yücel Köseoğlu’nun oğlu Kürşat Köseoğlu ise şöyle anlatıyor babasını:

“Babam, bizlerin hayatına hiçbir zaman kendi hayalleri doğrultusunda yön vermeye çalışmadı. Hayallerimizin peşinden koşmamıza ve yaşam felsefemizi kendimizin belirlemesine destek verdi.  Küçükken ne kadar yaramazlık yapsak ‘Yapma babam!’ deyip geçerdi. Babam geçimini hiçbir zaman tiyatrodan kazanmadı ama bu işe hep profesyonel gözü ile baktı. Babamın metin ezber çalışmalarında evde karartma yaşanırdı. Çocukluğumuz kulislerde geçmişti.

Ben beş yaşındayken babam, Toros Canavarı isimli bir çocuk oyununda, Toros Canavarı’nı canlandırıyordu. Oyunun sonunda babamı öldürdüler. Öyle çok ağlamıştım ki babam izleyicileri selamladıktan sonra kostümü ile yanıma gelip beni avutmak için dakikalarca uğraşmıştı. Babamın tiyatrodaki oyuncu arkadaşlarının tümü teyzemiz, amcamızdı”.

Hamzaoğulları: Çok sabırlı bir insandı

Köseoğlu’nun kızı Şehbal Hamzaoğulları da babasının çok sabırlı biri olduğunu söyledi ve bir anısını paylaştı: “Babam ile birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanırdık. Sohbet eder, araba ile gezer, yemeğe gider hatta bazen birlikte öğlen uykusuna yatardık. Bir keresinde ben çok küçükken, babam beni Kemal Tunç ile birlikte yapacakları bir radyo temsilinin bant kaydı için Bayrak Radyosu’na götürdü. Kayıt esnasında stüdyoya girmeme izin verdiler. Küçük olduğum için sürekli tıkırtı çıkarıyor bir türlü kaydın tamamlanmasına izin vermiyordum. Ne Kemal amca ne de babam hiç aldırış etmediler. Bana çok sabırlı davranan babam asla beni stüdyo dışına göndermedi fakat iki saatte tamamlanacak olan iş tam dört buçuk saatte tamamlanabildi. Müthiş eğlenceli bir gün geçirmiştim”.

Sanatla dopdolu geçen bir hayat

Yücel Köseoğlu sevgi, saygı, barış, eşitlik ve hoşgörü temeline dayandırdığı, sanatla dopdolu geçen hayatını, 2 Temmuz 2011 tarihinde, yakalandığı hastalık sebebi ile sevenleri tarafından kucaklanmış olduğu bir sırada kaybetti. Her zaman olduğu gibi yine yanında en büyük dayanağı eşi Tülin Köseoğlu bulunmaktaydı.

Akıncı: Yeri kolay doldurulmayacak

Vefatının yedinci yılında, kabri başında düzenlenen anma törenine katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaptığı konuşmada, “Sadece en yakınları değil, burada toplanan herkes, hepimiz onu özlüyoruz. Yücel Köseoğlu, yeri kolay doldurulamayacak bir insan” şeklinde konuştu ve Yücel Köseoğlu’nu, tiyatro sanatçıları Üner Ulutuğ ve Kemal Tunç’tan ayrı düşünmenin mümkün olmadığını dile getirerek bugün hayatta olmayan Üner Ulutuğ ve Kemal Tunç’u da saygı ile andıklarını kaydetti.

Yücel Köseoğlu’nun birçok yönü ile önemli bir değer olduğunun altını çizen Akıncı, “Yücel Köseoğlu hocamızdı, ondan çok şeyler öğrendik. Sadece sınıfta değil tiyatroda da hocamızdı, partide de hocamızdı” diye konuştu.

Cemal: Çok şakacı bir insandı

Gazeteci Akay Cemal de Ortam Gazetesi’nde kısa bir süre çalıştığı dönemde Yücel Köseoğlu ile yakın bir dostluk kurduklarını söylerken, Köseoğlu’nun kendisine o şakacı mizacıyla “Noldu be gazeddacı?” diye takıldığını da vurguladı.

Yücel Köseoğlu’nun gazeteye her gün geldiğini de belirten Cemal, Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin yapılan toplantılarına Köseoğlu’nun da katıldığını ve görüşlerini belirttiğini, bu toplantılardan çıkan sonuçların gazeteye aktarımını da Köseoğlu’nun yaptığını söyledi.

Geriye çok güzel hatıralar kaldı

Yücel Köseoğlu’ndan geriye çok güzel hatıralar, oyunlardan fotoğraflar, güzel sözler, dostlar, arkadaşlar ve derinliklerinde çok şeyler anlatan o güzel yemyeşil gözler ile baktığı fotoğraflar kaldı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık