banner6

Yitirdiklerimiz: Yusuf Salih (Kara Yusuf)

banner37

Lefkoşa Sancağı’nın ilk serdarı, spor adamı, eğitimci kişiliğiyle bilinen, ‘Kara Yusuf’ lakabıyla tanınan bir kişi. Yusuf Salih, İngiliz ordusuna spor eğitmeni olarak katılarak, Mısır ve Filistin’de 7 yıl görev yaptı. Savaşın sona ermesiyle Kıbrıs’a dönen Kara Yusuf, çeşitli futbol kulüplerinde futbol oynadı, antrenörlük yaptı.

Yitirdiklerimiz: Yusuf Salih (Kara Yusuf)
banner151

Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

Yusuf Salih (Kara Yusuf), 1916 yılında Aya Kebir (Dilekkaya) köyünde doğdu. Bir süre sonra, annesi İsmet Hanım ve babası Salih Yusuf’la birlikte, Lefkoşa, Kaymaklı’ya yerleşti.

Lise eğitimini Lefkoşa’da tamamlayan Salih, daha sonra 2 yıllık spor öğretmenliği eğitimi aldı.

İngiliz ordusuna spor eğitmeni olarak katılarak, Mısır ve Filistin’de 7 yıl görev yapan Salih, savaşın sona ermesiyle Kıbrıs’a döndü. Salih, çeşitli futbol kulüplerinde futbol oynadı, antrenörlük yaptı. Bu arada, futbol dışındaki spor dallarının da Kıbrıs Türk halkı arasında yaygınlaşması için çaba harcadı.

Salih, Lefkoşa Türk Lisesi’nde spor öğretmenliğine atandı. Bu arada, Köroğlu ailesinin kızı Mürüde Hanımla evlendi ve Işıl, İsmet ve Süleyman isimli 3 çocuğa sahip oldu.

Öğretmenlik yıllarında sadece sporla değil izcilikle de ilgilenen Salih, Kıbrıs’ın ilk izci liderlerindendir. Salih, yıllarca öğretmenlik yaptıktan sonra Maarif Dairesi’nde müfettişliğe terfi ettirildi.

TMT’nin kuruluşunda da önemli görevler alan Salih, Lefkoşa Sancağı’nın ilk Serdarıydı. Salih, TMT bünyesinde eğitim çalışmalarını yürüttü, TMT için adaya gelen silahların yerlerine ulaştırılmasında görev aldı.

1960 yılında adaya çıkan ilk Türk birliklerini karşılayanlar arasında olan Salih, izci üniformasıyla, Türk Alayı Komutanını Mağusa Limanı’nda karşıladı.

18 Ağustos 1963’te kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğinde 47 yaşındaydı ve Gençlik Gücü Spor Kulübü’nün başkanıydı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 09:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110