YİTİRDİKLERİMİZ: Yusuf Tunalı

banner37

Lefkoşa’da ‘Eylenceli Yusuf’ olarak tanınan, kahvehane işleten ve seyyar manavlık yapan bir isim

banner87
YİTİRDİKLERİMİZ: Yusuf Tunalı
banner90
banner99

Serkan SOYALAN

Eylence köyünde dünyaya gelen Yusuf Tunalı, Lefkoşa’da ‘Eylenceli Yusuf’ olarak tanınıyor. Yaşadığı köyün adıyla anılan Tunalı, uzun yıllar kendiyle özdeşleşen bir kahvehane işletti.

Tunalı, seyyar manavlık yaptığı dönemlerde adını duyurdu ve herkesin gönlüne taht kurdu. 1939-1945’li yıllarda İngiliz askeri olarak Mısır, Yunanistan, İsviçre’de İkinci Cihan Savaşı’na katılan Tunalı, birçok madalyanın da sahibi.

Sporcu kimliğiyle de bilinen Tunalı, İngiliz Hükümeti tarafından madalyayla ödüllendirilen bir kişi.

Yusuf Tunalı, 1922 yılında Eylence köyünde dünyaya geldi. 11 kardeş olan Tunalı çok zor şartlarda büyüdü… 11 kardeşin içerisinde kendini yetiştirmeye çalışan Tunalı, belediye çarşısında manavlık, kahvehanecilik yaptı. Tunalı, paranın nasıl kazanılacağını çok iyi bilen bir kişiliğe sahipti. O dönemde çok fazla iş yoktu. Branşlar da sınırlıydı. Tunalı, yine de kendini yetiştirmesini bildi. Okuyamadı ama yüreği insan sevgisiyle dolu bir kişiydi…

Tunalı, 1939-45’li yıllarda İngiliz askeri olarak Mısır, Yunanistan, İsviçre’de İkinci Cihan Savaşı’na katıldı. Tunalı, Spor, güreş ve futbol oynardı. Bunlardan dolayı da İngiliz Hükümeti tarafından madalyayla ödüllendirildi.

Evlendikten sonra kahvecilik yaptı

1945-46 yılında Kıbrıs’a dönen Tunalı, Eşi Sıdıka Hanım ile Yenicami’de tanışıp evlendi. Evlendikten sonra ilk önce kahvecilik yapan Tunalı, daha sonra deniz sahilinde üç milde kafeterya çalıştırdı… Daha sonra seyyar manavlık yapmaya başladı.

Sosyal yönü güçlü bir insan olan Tunalı, av meraklısı ve horoz yarışmalarında Antrenörlük de yapıyordu.

Birçok ülkeyi gezdi

Tunalı, İkinci Cihan Savaşı’nı yaşadı… Birçok ülkeyi gezdi… Dört çocuk babası olan Tunalı, 26 Ağustos 1987’de vefat etti.

Tunalı’nın okula gitmemesine rağmen Yunanca, Rumca, İtalyanca, İngilizce ve Almancası vardı...

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108