Yiyecekleri saklarken, sağlığınızdan olmayın

banner37

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Erol Özçil, derin dondurucuda saklama kabı olarak cam veya pet şişe, renkli naylon poşet ile alüminyum folyo kağıdı kullanılmasının insan sağlığı açısından zararlı olduğu uyarısında bulundu

Yiyecekleri saklarken,  sağlığınızdan olmayın
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Mevsimlik birçok sebzeyi, et, tavuk gibi birçok gıda ürününü yaz veya kış aylarında hazırda bulmak için dondurucuda saklıyoruz… Cam kaplar da pahalı olduğu için bu gıdaları genellikle plastik, alüminyum veya naylon poşetlerde saklıyoruz… Peki, yiyecek ürünlerini bu tür ambalajların içerisinde donduruca saklamak ne kadar doğru?..

Gıda Mühendisleri Odası (GDO) Yönetim Kurulu Üyesi, Yüksek Gıda Mühendisi İhsan Erol Özçil, tüketeceğimiz yiyecekleri plastik ambalaj, naylon poşet veya foil kâğıdı gibi materyallere koyduğumuzda, belli bir zamandan sonra insan sağlığı açısından ürünü bozacak etkileşim meydana gelebileceği ve bunun da sağlığa zarar verdiği uyarısında bulundu.

Özçil, “Derin dondurucuda saklama kabı olarak cam şişe, pet şişe, renkli naylon poşet ve alüminyum folyo kağıdı kullanmamalıyız” dedi.

Özçil, buzdolabına yerleştireceğimiz çiğ veya pişmiş gıdaların cam kaplarda ve üzerine streç film çekilerek saklamanın en sağlıklı yöntem olduğunu vurguladı.

Pek çok şey gibi sağlığın da bilinçlenmeye bağlı olarak kazanılan bir olgu olduğunu belirten Özçil, sağlıklı yaşamayı talep eden birinin, öncelikle sağlığı için neyin faydalı ve zararlı olduğunu bilmesi gerektiğini söyledi.

Özçil, “Sağlıklı yaşam sarf edilmiş bir çabanın ürünüdür” diyerek, bu çabayı verebilmek için bilinçlenmenin şart olduğuna dikkat çekti.  Aldığımız gıdaların sağlığımızı en kolay ve doğrudan etkileyecek unsurların başında geldiğini belirten Özçil, “Dolayısıyla ‘güvenilir gıda’ terimi tüketici olarak bizlerin son derece önemsemesi gereken ciddi bir konudur” dedi.

Yüksek Gıda Mühendisi İhsan Erol Özçil, sağlıklı gıda saklama koşullarıyla ilgili KIBRIS’ın sorularını yanıtladı.

SORU: Yaz ve kış aylarında birçok gıda ürününü dondurucuda saklıyoruz. Özellikle çalışan insanlar için bu işlem, büyük kolaylık sağlıyor. Ancak birçok yiyeceği, plastik, naylon veya alüminyum kaplarda saklıyoruz. Bu ne kadar doğru bir davranış?

ÖZÇİL: Derin dondurucuda saklama kabı olarak cam şişe, pet şişe, renkli naylon poşet ve alüminyum folyo kâğıdı kullanmamalıyız. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir. Diğerleri ise sağlık açısından tehlikelidir. Bunların yerine sağlıklı silikon kaplar ve buzdolabı için özel üretilmiş poşetler kullanılmalıdır.

banner134
SORU: Birçoğumuz gıdaları saklamak için yoğurt veya dondurma kabı kullanıyoruz.

ÖZÇİL: Tek seferlik kullanılması gereken dondurma, peynir ve yoğurt kapları, tekrar gıda saklamak için kullanılmamalıdır. Örneğin yoğurt satın aldığımız kabı yeniden başka bir yiyeceği saklamak için kullanmaya başlarsak, o kapta çözünme başlar ve çözünen kimyasallar besine kolayca karışır.

Ayrıca bu kapları ne kadar temizlersek temizleyelim, temizlik için kullanılan deterjan gibi malzemelerin kapta kalma olasılığı yüksek olup yeniden konulacak yiyeceğe geçişi de oluşabilmektedir.

Bu yüzden bu ürünler bir başka ürün için koruyucu olamaz. Bu yüzden aldığımız ürünlerdeki saklama kapları farklı gıdalar için asla kullanmamalıdır. Bu kaplar, sadece üretilen gıda için geçerli olup son kullanma tarihi geçtikten sonra atılmalıdır.

SORU: Sağlığımız için yemeklerimizi nasıl saklamalıyız?

ÖZÇİL: Öncelikle buzdolabına konacak yiyeceklerin doğru şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.

Yiyecekleri kendi isteğimize göre yerleştirmememiz gerekir. Çünkü buzdolapları, yiyeceklerin özelliklerine göre dizayn edilmiştir. Bazı yiyeceklerin birbirleriyle temas etmeleri, birçok sağlık sorununu da ortaya çıkarabilir.

Buzdolabının en soğuk bölümü buzluğa en yakın bölgedir. Yani buzdolaplarının en üst bölümlerine en riskli ve çabuk bozulacağını bildiğiniz yiyecekleri koymalısınız. Bunların başında et, tavuk, balık ve yumurta ürünleri gelmektedir.

Çiğ et bakteri üretir. Bunun için buzdolabına koyacağınız çiğ etlerin başka yiyecekler ile temas etmediğinden emin olmamız gerekir. Peynir, süt, yoğurt, tereyağı, margarin gibi gıdalar ise üst rafta veya orta rafta muhafaza edilmelidir.

Süt eğer buzdolabının kapağında saklanırsa kapak açıldıkça hava ile temas edip daha çabuk bozulacağı için, iç raflarda saklanmalıdır. Ekmek buzdolabında saklanacaksa küflenmemesi için streç filme sarılarak orta rafta tutulmalıdır. Meyve ve sebzeleri zaten buzdolabının alt bölmesinde yıkamadan saklamak gerekir.

Buzdolabına koyacağımız ürünlerde saklama kabı olarak mutlaka cam kullanılmalıdır. Plastik kapları sağlık açısından tercih edilmemelidir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75