banner6

YKP: Bastır Yüksek Seçim Kurulu

banner37

YKP Sekretaryası Yüksek Seçim Kurulu’nun son dönemdeki çabalarını değerlendirdi. Açıklama şöyle:

YKP: Bastır Yüksek Seçim Kurulu
banner151

Zavallı meclis partileri oy da vererek seçim ve siyasi partiler yasalarını değiştirip duruyorlar ama uygulamaya gelince doğru dürüst okumadıkları ve okuduklarını değerlendiremedikleri sürekli ortaya çıkıyor.

Son uyarı ola ki o kuralı da okumamışlardır diye düşünüp Yüksek Seçim Kurulu tarafından geldi. Siyasi partiler kadın kontenjanı ve ön seçim kurallarını yasaya koydular ama alıştıkları gibi sadece koyalım da itibar kaybetmeyelim anlayışıyla kodular. Kadın kontenjanı ile ön seçim kurallarını ciddi bir incelemeden geçirmediler. Buna bakarak YSK, memurların siyasi partilerin üyesi olmayacaklarını ve onun için işlerine karışmayacaklarını akıl edemeyeceklerini anımsattı. Yani aday olmak isteyen memurluktan izin alarak olabilir ve kendisinin de yarışacağı ön seçimlerde parti üyesi gibi çalışmalara katılamayacağını duyurdu.

Ne yapsaydı YSK? Susup da yapılan yanlışlar sonrası mahkeme kararı için başvurularla mı uğraşsaydı?

YSK denetiminde ön seçim yapmak örgütlülük düzeyi, aynı zamanda YSK’nın denetlemesi için ona karşı şeffaflık ister. Partilerde entrikanın en üst düzeye çıktığı zamanda partiyi şeffaf olarak sergilemek çok eğlenceli olacak. YSK onun için bir düzen gerektiğini siyasilere anımsattı.

CTP bütçeyi yani meclisin ana görevi olan yetkiyi kullanmamak için söz verdi ve gerekçesinin ne olduğu belirlenemeyen erken seçim için yükümlülük aldı. Bütçeyi onaylamak iktidarın tüm politikalarına katılmak demektir. CTP katılıp katılmamaya önem vermediğini göstermiş oldu. Zaten bazı bütçeleri hükümet bütçesi değildir diye onaylar ve şeref duyarlardı. Meclis bütçesi de bunlardan biri idi. Meclisin etkisiz ve işlevsiz yapısını da onaylamış oluyorlardı. Şimdi tüm bütçeyi onaylayabileceklerini duyuruyorlar ve şeref duyuyorlardır!

Çok partili demokrasi ve demokratik meclis sistemini içselleştirmediklerini sürekli kanıtlıyorlar.

Seçimde kârlı çıkmak her şeyin üzerindedir. Ne halkın temsilcisi milletvekili makamına ne siyasi partilerin demokrasiye layık düzeyine ne de seçmenin iradesine saygı ölçütüne bakmadan şehir efsanesinden başka bir şey olmayan popüler değerlere göre kurallar koymaya devam ediyorlar.

Halk da etkisiz yetkisiz milletvekili, hükümetin emrinde meclis ve siyasi partinin kurşundan askeri milletvekili modelini pekiştiriyorlar. Ortada yalnız kişisel ihtiraslar ve yasadışı işlere şal örten adalet mekanizmasının seyirci kolları olan savcılık, polis ve istihbarat manzarası kalıyor.

Buna dışardan kumanda ve düzenler de eklenince YKP’nin seçim mücadelesini aday göstermeyerek yürütme yolunu seçmesi çok doğrudur ve desteğe layıktır. Destekleyenler seslerini duyurmalı ve başta uzaktan kumandalara, olağan dışı yurttaşlıklara ve seçim rüşvetlerine karşı çıkıp seçmen simsarlarını teşhise odaklanmalıdır ki yasal görevleri seçimlerin güvenliğini sağlamak olanların uyarılması gereklidir.

Seçim hileleri de unutulmamalıdır. Siyasiler mecliste bulunuyorlar çünkü o çarktan geçtiler ama yasalarda tek bir satır yenilik getirip de seçim hilelerini saptamak için usulleri iyileştirmediler. Seçim sonrası YSK binlerce seçim suçunu saptayıp açıklamıştı. Kimsenin çare konuşmaması ve suçluların kovuşturulmaması açık bir yara olarak durmaktadır.

Suç var soruşturma yok vakıası açıkça ortadadır. Meclis utanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 10:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110