banner6

YKP: Guterres'ten liderlere dayatma

banner37

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), dünya Kıbrıs’ta bir çözüm görmek istediği için tarafların masadan kaçamayacağını ve diğer tarafı suçlama oyununa girdiğini belirterek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in New York’taki toplantıda taraflara görüşmelerden kaçmama kararlılıklarını dayattığını kaydetti.

YKP: Guterres'ten liderlere dayatma
banner8

YKP Sekretarya Üyesi Alpay Durduran, New York’ta dün akşamki görüşmeyi değerlendirdiği yazılı açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in New York’ta Akıncı ve Anastasiadis’le görüştüğünü ve görüşmelerden kaçmayacaklarını çok kez açıkladıkları için masadan kaçmayacaklarına emin olarak tüm konuları konuşmaya razı ettiğini belirtti.

Durduran, çözümün iki tarafın kabul etmesi koşuluna bağlı olduğuna işaret etti.

Anastasiadis’in açıkça görüşlerini değiştirmediğini söylemekle birlikte tüm konuları bırakılan yerden ele almaya razı olduğunu, Akıncı’nın da bunu kabul ettiğini ifade eden Durduran, “Ancak masadan kaçmadan ve hiçbir konuda bağlanmadan tüm konuları ele alma demek olan paket görüşme kapısı da açık kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

banner134

Durduran, uzun yıllardır uzlaşılan konuları listeleme işinin bile yapılamadığını çünkü her iki tarafın da BM’nin temsilcisinin yaptığı listelere itiraz ettiğini ve onu hain veya taraflı diye itham ettiğini belirtti.

Alpay Durduran, her iki tarafın da kabul ettiği BM ve AB kararlarının durumu zorlaştıracak adımlar atılmamasını öngördüğüne işaret ederek uzlaşılan konuların ayrılıp çözümü kolaylaştıracak ortak işler yapılmamasını eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104