YÖDAK ile istişare halindeyiz

banner37

YÖDAK’ın, Netkent Üniversitesi’nin, 4 Şubat 2010 yılında aldığı öğretime başlama iznini iptal etmesinin ardından Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık Müsteşarı Burhan, atılması gereken her türlü adımı atma kararlığında olduklarını bildirdi:

YÖDAK ile istişare halindeyiz
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK), Netkent Üniversitesi’nin, 4 Şubat 2010 yılında aldığı öğretime başlama iznini iptal ettiğinin açıklanmasının ardından Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, YÖDAK ile istişare halinde olduklarını bildirdi.

YÖDAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, Netkent Üniversitesi’nin, 4 Şubat 2010 yılında aldığı öğretime başlama izninin YÖDAK tarafından oybirliğiyle iptal edildiğini açıklamıştı.

Hasgüler’in “Top artık Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Ya ön açma iznini iptal edecek, ya da ne yapacağına karar verecek”  demişti.

KIBRIS’a konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, şu anda bir şey söylemenin doğru olmayacağını kaydetti.

 

Burhan: YÖDAK ile istişare halindeyiz

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, konunun gündeme gelmesinin ardından hemen harekete geçtiklerini ve YÖDAK ile istişare halinde olduklarını söyledi.

banner134
Bakanlık olarak atılması gereken her türlü adımı atma kararlığında olduklarını ifade eden Burhan, öncelikli olarak izlenecek prosedürün belirlenmesi gerektiğine işaret etti.

Geçmişe yönelik derinlemesine bir değerlendirme yaptıklarını aktaran Burhan, şu an için bir şey söylemenin doğru olmayacağını, kamuoyuna, konuyla ilgili detaylı açıklama yapılacağını belirtti.

 

Ne olmuştu?

KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ve Akademisyen Mehmet Hasgüler’in hazırlayıp sunduğu ve KIBRIS TV’de yayınlanan ‘Empati’ programında, özellikle, ülkemizdeki üniversitelerin genel yapısı ve eğitim verme standartları üzerinde durulmuştu.

Hasgüler, Netkent Üniversitesi’nin, 4 Şubat 2010 yılında aldığı öğretime başlama izninin YÖDAK tarafından oybirliğiyle iptal edildiğini açıklamıştı.

Hasgüler, “Top artık Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Ya ön açma iznini iptal edecek, ya da ne yapacağına karar verecek”  demiş ve şu bilgileri vermişti:

“Bu üniversitenin YÖDAK’tan aldığı öğretime başlama izninin bakanlık tarafından yasal ayağı, yani ön açma izni yasaya uygun verilmemiştir. Yüksek Öğrenim Yasası’na göre, bir üniversitenin YÖDAK’a öğretime başlama iznine başvurabilmesi için asgari 3 fakülte ve 6 bölüm için bakanlıktan ön açma iznine sahip olması gerekiyor. Bu şart sağlanmadan YÖDAK’a gelindiği halde, 2010 yılında o dönemin YÖDAK başkan ve kurulu, eksik gelen bu işlemi, öğretime başlama iznine çevirdi, yani yanlış yaptı. Yasal olarak üniversite olunması için

YÖDAK fakülte kuramaz.”

 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75