YÖDAK ve YÖK anlaştı

banner37

94 programın kontenjanları geri veriliyor

banner87
YÖDAK ve YÖK anlaştı
banner99

   Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 14 Ocak 2019 tarihli kararla TC vatandaşı üç öğrenciden az öğrencisi olan programların YKS kılavuzunda yer almaması kararını geri çekti.

   YÖK, Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ve KKTC üniversitelerinin yoğun çalışmaları sonucu bu kararını yeniden değerlendirerek, 94 program için uygulamama kararı aldı. 

   YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’la yaptığı konuşmada taleplerinin dikkate alınması nedeniyle teşekkürlerini iletti. Büke, üniversitelerimizin kalite çalışmaları yanı sıra kontenjanlarını doldurmak üzere çalışmalarına başlamış olduğunu da belirtti.

   YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise, KKTC üniversitelerine kalite süreçlerine bağlı olarak YÖDAK ile işbirliği içinde desteklerinin süreceğini ifade etti.

Kapatılmaları kararını iptal etti

   YÖDAK, kontenjan verilmemesi öngörülen programlarla ilgili üniversitelerden talep ettiği yabancı öğrenci sayısı ve akreditasyonların YÖK ile paylaşması sonucu süreci başlatarak, yeni karar üretilmesi konusunda aktif rol oynadı. YÖDAK'ın YÖK'e ilettiği üniversitelerimizin talepleri doğrultusunda YÖK bu bölümlere burslu öğrenci vererek kapatılmaları kararını iptal etti.

   YÖK, 27 Mayıs 2019 tarihli yazısında şunu demişti:

   “Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu ile Üniversitelerden gelen taleplerde kapatılan programların uluslararasılaşmada KKTC'ye öğrenci çekilmesinde ve üniversite tanınırlığında etkili olduğu belirtilerek söz konusu programlara 2019 YKS'de az sayıda da olsa öğrenci kontenjanı verilmesi teklif edilmiştir. Konu Başkanlığımız tarafından müzakere edilmiş ve lisans düzeyindeki programlara 3 burslu kontenjanı önerildiği takdirde önerinin değerlendirilmesi uygun görülmüştür”.

   Bilindiği üzere YÖK aldığı kararla 10 öğrencinin altında öğrencisi olan TC üniversitelerine artık kontenjan vermeme kararı almıştı. KKTC için ise bunu 3 öğrenci ile sınırlı tutarak KKTC üniversitelerine ayrıcalık tanınmıştı.

   Ancak KKTC'de TC uyruklu öğrencisi olmayan programlar arasında 3. ülke vatandaşlarının tercih ettiği ve uluslararası akreditasyonları bulunan programlar bulunduğu TC YÖK ile yapılan tüm görüşmelerde dile getirilmiş ve konu ile ilgili YÖDAK'ın üniversitelerimiz ile yapmış olduğu çalışma kendilerine iletilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108