“Yoğun bakım” nüfusa yetmiyor!

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin can damarı durumundaki yoğun bakım servisi dolup taştı. Hayati tehlikesi ve durumu kritik olan hastaların kaldırıldığı 22 yatak kapasiteli yoğun bakım servisi nüfusu taşıyamıyor

banner87
“Yoğun bakım” nüfusa yetmiyor!
banner90
banner99

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ DOLU… Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, açıklanmayan KKTC nüfusuna göre yoğun bakım servisindeki yatak sayısının yetersiz olduğunu vurgulayarak, bu yönde sevk sayısının inanılmaz derecede fazla olduğunu belirtti. Gelmiş geçmiş tüm bakanlıklara, yoğun bakım ünitesindeki yetersizliğin aktarıldığını kaydeden Hasan Birtan, sıkıntının özellikle ekim ayı gibi başladığını ve mart, nisan aylarının ortalarına kadar yoğun bakım ünitesi sıkıntısı yaşandığını ifade etti

YENİ BİR HASTANE ŞART… Özel hastanelere yapılan yoğun bakım sevklerinden dolayı çok büyük meblağların ödendiğine işaret eden Birtan, “En kısa zamanda yeni hastane, ya da yeni yoğun bakım çalışmaları olmalı. Yatak kapasitesi en az 30 olmalı. Hatta bana göre 50’ye çıkarılmalı ve gerekirse ikiye bölünmeli. Sözleşmeler, sorunu tam olarak çözemeyecek. Bunun çözümü, yeni bir hastanenin ivedilikle bu ülkeye kazandırılmasıdır” dedi

Serap ŞAHİN

Nüfusunu tam olarak bilmeyen KKTC’de sağlık servisleri, artan hasta talebine cevap veremiyor. Hasta sayısının her geçen gün katlanarak arttığı ülkemizde, sağlığın merkezi durumundaki Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, artık artan nüfusu çekmiyor; tam anlamıyla sağlık hizmeti veremiyor.

Hasta nüfusunu artık taşıyamayacak hale gelen hastanede ne doğru dürüst poliklinik hizmeti verilebiliyor, ne istenilen kalitede tahlil ve tetkik yapılabiliyor, ne de yatılı servislerde istenilen düzeyde bakım hizmeti sunulabiliyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin can damarı durumundaki yoğun bakım servisi de dolup taştı. Hayati tehlikesi ve durumu kritik olan hastaların kaldırıldığı 22 yatak kapasiteli yoğun bakım servisi nüfusu taşıyamıyor.

Yoğun bakım ünitesinden, özellikle “genel yoğun bakım” ve “yataklı nöroloji yoğun bakım” bölümleri, hasta sayısı karşısında yetersiz kalıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yoğun bakım ünitelerinin dolduğu ve özel hastanelerin de yetişemediği yoğun bakım servisleri için Sağlık Bakanlığı bu yıl tedbir amaçlı özel hastanelerle olan protokol sayısını dörde çıkardı.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, sözleşmelerin yapılmasının kesin çözüm olmadığını belirterek, ülkeye acilen yeni bir hastane kazandırılması konusunda çağrı yaptı.

“Nüfusa göre yoğun bakım ünitesi yetersiz”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbanoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, devlet hastanesinde 11 yataklı genel yoğun bakım, 6 yataklı nöroloji yoğun bakım, 5 yataklı kalp damar cerrahi yoğun bakım ve yatak kapasiteleri değişen çocuk yoğun bakım ile yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin olduğunu belirtti.

Birtan, açıklanmayan KKTC nüfusuna göre yoğun bakım sayısının yetersiz olduğunu vurgulayarak, bu yönde sevk sayısının inanılmaz derecede fazla olduğunu belirtti.

Gelmiş geçmiş tüm bakanlıklara yoğun bakım ünitesindeki yetersizliğin aktarıldığını kaydeden Hasan Birtan, sıkıntının, özellikle ekim ayı gibi başladığını, mart ve nisan aylarının ortalarına kadar yoğun bakım ünitesi sıkıntısı yaşandığını ifade etti.

“17 yataklı kapasite yetersiz”

Başhekim Yardımcısı Birtan, yetişkin nöroloji ve genel yoğun bakım sayısında çok büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek, “Nüfus açıklanmıyor. 17 yataklı yoğun bakım kapasitesi yetersiz” dedi.

Özel hastanelere yapılan yoğun bakım sevklerinden dolayı çok büyük meblağların ödendiğine de işaret eden Birtan, “En kısa zamanda yeni hastane, ya da yeni yoğun bakım çalışmaları olmalı. Yatak kapasitesi en az 30 olmalı. Hatta bana göre 50’ye çıkarılmalı ve gerekirse ikiye bölünmeli. Yoğun bakım 1 ve yoğun bakım 2 diye 25’er yatak kapasiteli olmalı. Ancak o zaman sıkıntıların önüne geçilebilir” ifadelerini kullandı.

“Yeni bir hastane kazandırılmalı”

Sağlık Bakanlığı’nın, Kamiloğlu Hastanesi, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kolon British Hastanesi ve Dr Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi olmak üzere 4 özel hastaneyle yoğun bakım hizmeti almak için protokol imzaladığına dikkat çeken Hasan Birtan, “Kamiloğlu Hastanesi ile yapılan sözleşme ile de ekstra bir hastane daha eklendi. Sözleşmeler, sorunu tam olarak çözemeyecek. Bunun çözümü yeni bir hastanenin ivedilikle bu ülkeye kazandırılmasıdır” dedi.

“Hastane yüzde 100’e yakın doluluk oranında”

Önceki yıllarda yoğun bakım ünitelerinde çok büyük sıkıntılar yaşandığını ve özel hastanelerin de sevklerden dolduğunu hatırlatan Hasan Birtan, yaşanan sıkıntıların sadece yoğun bakımlarda olmadığını vurguladı.

Birtan, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin şu an yüzde 100’e yakın bir doluluk oranında olduğuna dikkat çekerek, “Yeni bir hastane kazandırılmalı. Aksi takdirde çok ciddi sevk paraları ödenecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108