Yoğun yağışlar üreticiyi sevindirdi

banner37

Ülkemizde son günlerde etkili olan ve üzücü birçok sonuç doğuran sağanak yağışlar, üreticinin yüzünü güldürdü. Ancak Ziraat Mühendisleri Odası, bereketli yağışların erozyona dönüşmemesi için gölet ve derelerin bakımlarının zamanında yapılması gerektiğine dikkat çekti

Yoğun yağışlar üreticiyi sevindirdi
banner90
banner8

 

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizi son günlerde etkisi altına alan maddi manevi birçok zarara yol açmanın yanında 4 gencin hayatını kaybetmesine yol açan sağanak yağışlar, üreticinin yüzünü güldürdü.

Üreticiler, yağışların kış sezonu boyunca devam etmesi halinde, kuru tarım, sebze, meyve ve narenciyenin daha kaliteli yetişeceğini bildirdiler.

Son 5 yılın 4 yılının kurak geçtiğini, çiftçi ve üreticilerin zor durumda kaldığına değinen üreticiler, yağışların yeraltı sularına da büyük fayda sağladığına dikkat çektiler.

Konuyla ilgili olarak Ziraat Mühendisleri Odası ise bereketli yağışların iyi idare edilmesi gerektiğini belirterek, yoğun yağışlarla verimli toprakların akışla birlikte erozyona uğradığına vurgu yaptı.

Ziraat Mühendisleri Odası, erozyon yaşanmaması için devletin, var olan göletleri temizlemesi, hacimlerini büyütmesi, yağışların göletlere akması için dere yataklarının ve kanallarının zamanında bakımlarını yapması ve gerekirse, yeni kanallar açmasının çok önemli olduğunu aktardı.

Ercilasun: Bereketli yağışlar erozyona dönüşmesin

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, özellikle de bereketli yağışların, tarımsal faaliyetler için çok önemli olduğunu söyledi.

Mehmet Ercilasun, yağışların iyi idare edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yoğun yağışlarla verimli toprakların akışla birlikte erozyona uğradığını belirten Ercilasun, bunun, arzu edilen bir durum olmadığına dikkat çekti.

Ercilasun, bunun önlenmesi için devletin, var olan göletleri temizlemesi, hacimlerini büyütmesi, yağan yağmur sularının göletlere akması için dere yataklarının ve kanallarının zamanında bakımlarını yapması ve gerekirse yeni kanallar açmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Artık ülkemizde bir yıllık yağışların, bir günde yağmaya başladığını ifade eden Ercilasun, dolayısıyla da bu yağmurların akışa gitmesini engellemek gerektiğini açıkladı.

Mehmet Ercilasun, bir santimetre kalındığındaki verimli bir toprağın ortalama bin yılda oluştuğunu, ancak birkaç saat içerisinde yok olabileceğini söyledi.

Toprağın yok olmasına “dur” demek gerektiğini ifade eden Ercilasun, son günlerde ülkemizi etkisi altına alan bereketli yağmurların hem tarımsal üretimi, hem de erozyon açısından önemli olduğunu, verimli topraklarımızın erozyonla yok olmasını engellememiz gerektiğini ifade etti.

Kelle: Yüzümüzü güldürdü

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, ülkemizi son günlerde etkisi altına alan yoğun yağışların, sadece çiftçiyi değil, tüm üreticileri sevindirdiğini söyledi.

Son yağışların bekledikleri ve özledikleri yağmurlar olduğuna işaret eden Kelle, son 5 yılın 4 yılını kurak geçiren ülkemizde, hem çiftçilerin, hem de diğer üreticilerin zor günler geçirdiğini anımsattı.

Hüseyin Çavuş Kelle, ancak bu son yağışların ülkemiz çiftçilerinin yüzünü güldürdüğünü bildirdi.

banner134
Yağışların sadece kuru tarım yapan üreticileri değil, zeytin, sebze, meyve ve narenciye üretimi yapan üreticileri de sevindirdiğini ifade eden Kelle, yağışların yeraltı kaynaklarımıza olumlu etkide bulunduğunu, akmaya başlayan derelerimizin barajlarımızı doldurduğunu kaydetti.

Kelle, “Bu yağmurlar ekinlerimizin çimlenmelerine önemli etki sağlayacaktır. Ancak önümüzdeki dönemdeki yağışların da ekinler için büyük önemi vardır. Dileğimiz, yağmurun tüm sezona yayılmasıdır. Umarım bu yıl çiftçimizin, üreticimizin yüzünün güleceği bir yıl olur” dedi.

Alioğlu: Yağmur, üreticinin ferah etmesini sağladı

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, yağmurun bereket demek olduğunu, ancak sistemi olmayan yerlerde de bereketin yerini felakete bıraktığını söyledi.

Ali Alioğlu, derelerin, kanalların ve barajların bakımlarının zamanında yapılmaması halinde yağmurun felakete çevrildiğini kaydetti.

Lefkoşa, Girne ve Dağyolu’nda yaşanan felaketin, Güzelyurt’ta olmadığını anlatan Alioğlu, Güzelyurt’un verimli toprağa sahip olduğunu dile getirdi.

Alioğlu, Güzelyurt’ta dere yataklarının bakımlı olması nedeniyle yağmur suyunun doğru yere aktığını ve bu nedenle de yağmurun bölgeye bereket getirdiğini aktardı.

Yağmurun tarım alanında büyük bir umut olduğunun altını çizen Alioğlu, ülkemizde son yıllarda üreticilerin ürünlerini sulamak için yeraltından su çıkardıklarını, elektrik fiyatının da pahalı olması nedeniyle girdi maliyetlerinin arttığını söyledi.

Ali Alioğlu, bu nedenle de yağışların, üreticilerin yüreğine ferah getirdiğine vurgu yaptı.

Doğan: Ürünler daha kaliteli yetişecek

Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, son günlerdeki yağışların, ülkemize büyük fayda sağladığını söyledi.

Mahmut Doğan, Allah’tan bereketli yağmurları devam ettirmesini diledi.

Yeraltı sularının da zenginleşmeye başladığını ifade eden Doğan, ovaların yeşillendiğini, faydalı yaban otlarının can bulduğunu ve hayvanların da doğada yeşillikle buluştuğunu aktardı.

Mahmut Doğan, ülkemizin yeraltı sularının yılların getirdiği kuraklık nedeniyle tuzlanmaya başladığını dile getirdi.

Son yağmurlarla yeraltı sularının kalitesinin de artacağına işaret eden Doğan, seracıların, seralarının yanına yaptıkları havuzların yağmur suyu ile dolduğunu, yağmur suyu ile sulanan ürünlerin de daha kaliteli yetiştiğini açıkladı.

Mahmut Doğan, yağmurların böyle devam etmesi halinde ülkemizde her alanda üretimin artacağını söyledi.

Akçın: Bölgemizde dolu olmaması sevindirdi

Güzelyurt Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, bölgelerinde dolu yaşanmadığını, bu nedenle de yağışların üretici için olumlu olduğunu belirtti.

Yağmurların üreticilerin yüzünü güldürdüğünü kaydeden Akçın, bahçelerin de yağmurla sulandığını ifade etti.

Turgut Akçın, “Yağmurlar, bölgedeki üreticiyi oldukça sevindirdi. Bu yağmurlar, bahçelerdeki ürünlerin kalitelerini de artıracaktır. Yeraltı sularındaki tuzluluk oranını da azaltacaktır. İnşallah, yağışlar, önümüzdeki günlerde de zararsız ve bereketli bir şekilde devam eder” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75