Yol güvenliği sıfır

banner37

Lefkoşa-Girne anayolundaki menfez köprü çalışmaları sürüyor. Geceleyin kapkaranlık olan yolda, kukalarla bölünmüş yolu görmek neredeyse imkansız. Yoldaki yetersiz güvenlik önlemleri, resmen ölüme davetiye çıkarıyor

Yol güvenliği sıfır
banner8

ACİLEN BİR ÖNLEM ALINMALI… Lefkoşa-Girne anayolu, Boğazköy mevkiinde kangrenleşen sorunların çözüme kavuşturulması için eylül ayı sonunda menfez köprü yapımı için çalışmalar başlatıldı. Ülkemizin en işlek anayollarından biri olan bölgedeki çalışma için, yol, uyarı levhaları ve ikaz kukalarıyla bölündü. Gündüz vakti, bu durumu fark etmek mümkün ancak geceleyin kapkaranlık olan anayolun içerisinde kukaları görmek oldukça zor. Gece, bir anda kukalarla bölünmüş yolu karşısında gören sürücüler, büyük şaşkınlık yaşıyor. Sürücüler, ya kukalara vurup yola devam ediyor ya da ezip geçiyor.

Doğan SAMER-Funda ÖZSAKINÇ

   Ülkemizde artan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları, herkesin canını yakıyor. Yeterli yol güvenliğinin olmadığı ülkemizde, bir türlü önlenemeyen sorunlarından biri olan trafik kazaları, her geçen gün artmaya devam ediyor. Sürücü hatalarının yanı sıra gerekli güvenlik önlemleri alınmayan yollarımızdaki sorunlar da, kazaya davetiye çıkarıyor.

   Güneşin batmasıyla beraber ülkemizde birçok yol karanlığa gömülüyor.

   Bozuk ve çukurlarla dolu yollarımız bir de geceleri kapkaranlık olunca, kazasız belasız araç kullanmak adeta marifet gerektiriyor.

banner134

Yolda göz gözü görmüyor

   KKTC’nin en işlek yollarından biri olan Lefkoşa-Girne anayolu, Boğazköy mevkiinde, eylül ayı sonunda menfez köprü çalışmalarına başlandı. Çalışmanın 3 ay sürmesi öngörülüyor.

   Çalışma yapılan bölgede, yol uyarıcı levhalar ve kukalarla bölündü, sürücüler takip etmesi gereken yola yönlendirdi. Gündüz vakti, bu durumu görmek mümkün ancak yol, geceleyin karanlığa gömüldüğünde ortaya ölüme davetiye çıkaran görüntüler çıkıyor.

   Söz konusu güzergahta, geceleri zifiri karanlıkta olan yolda adeta göz gözü görmüyor.

   Yapımı devam eden yolda ikaz kukaları ve yönlendirme tabelalarının bazılarının devrilmiş olduğu, ayrıca karanlıktan fark edilmediği için bazı ikaz kukalarının ise araçların üzerinden geçmesi nedeniyle zarar gördüğü gözlemlendi.

   Geceleri yeterli uyarıcı levha ya da aydınlatma olmaması nedeniyle menfez köprü çalışmalarının yapıldığı noktadaki yol ayrımını fark etmek neredeyse imkansız.

   Sürücüler, zifiri karanlıktaki yolda adeta bilinmeze doğru yol alıyor.  Olası bir trafik kazasında söz konusu yolda can kaybı ya da ciddi yaralanma olması neredeyse kaçınılmaz…

“Yol güvenliği açısından tehlikeli”

   Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, yapımı devam eden bu yolun, başından sonuna kadar ikaz kukaları ve yönlendirme tabelalarının yer yer devrilmiş olmasının, yol güvenliği açısından tehlikeli olduğuna dikkati çekti.

   Avcı, Girne-Lefkoşa Boğaz mevkiinde devam eden çalışmanın KKTC’nin en işlek anayolunun kapanması demek olduğunu ifade ederek, “Bu yolun kapanması demek, KKTC için çok önemli bir trafik karmaşası yaşanması anlamına gelir. Elbette trafikte yol sorunlarının çözülmesi gerekir. Bu yüzden bir düzenleme yapılacaktır. Bu düzenleme yapılırken yolda seyreden kişilerin güvenliği de göz önünde bulundurulmalıdır” şeklinde konuştu.

   TKÖD Başkanı Avcı, yapımına başlanılan yolun başından sonuna kadar eksiksiz bir biçimde yönlendirme tabelalarının hem Türkçe, hem İngilizce olarak sabitlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Boğaz bölgesi rüzgarlı bir bölgedir. Yön tabelalarının ve ikaz kukalarının devrilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Devrilmemesi için gerekli her şey yapılmalıdır” dedi.

   “Aydınlatmanın muhakkak olması gerekir” diyen Mehmet Avcı, bu alandaki 3 sorumlu birim olan müteahhit, Karayolları Dairesi ve polisin, mutlak surette gözlem ve takibinin tam olması gerektiğine işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75