banner6

Yol haritası için ilk adım

banner37

KKTC’ye birkaç saatlik ziyaret gerçekleştiren TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla, Meclis Başkanı Siber’le, hükümet yetkilileriyle ve muhalefet liderleriyle sonuçsuz kalan Kıbrıs konferansını değerlendirdi.

Yol haritası için ilk adım
banner90
banner99

Başarısızlıkla sonuçlanan “Kıbrıs Konferansı”nın ardından Türk tarafı yol haritası belirlemek için ilk toplantısını dün KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla dar bir grup toplantısı yaptı, ardından da Akıncı’nın, Meclis Başkanı Sibel Siber’in, hükümet yetkililerinin ve mecliste temsil edilen muhalefet partilerinin katıldığı geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.  Toplantılarda, Crans-Montana’daki başarısız “Kıbrıs Konferansı”nın ardından ne yapılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.  Toplantıların, “Kıbrıs sorunu için yeni yol haritası belirleme” konusunda yapılacak çalışmaların ilki olduğu öğrenildi.

Her iki toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı ancak elde dilen bilgiye göre, Akıncı-Çavuşoğlu görüşmensin ardından Meclis Başkanı, hükümet temsilcileri ile muhalefet temsilcilerinin de katıldığı “çalışma yemeğinde” katılımcılar tek tek görüşlerini ortaya koydu.

Olumlu bir havada geçen toplantıda, yol haritası belirlemek için Türkiye ve KKTC yetkililerinin iletişim ve istişarelere devam etmesi yönünde fikir birliğine varıldığı öğrenildi. Dünkü toplantı, yol haritası için bir ilk adımdı. Türk tarafının sağduyusunu koruyarak, olumlu adımlar atmak için çaba göstereceği öğrenildi.

Çavuşoğlu birkaç saat kaldı

Kıbrıs Konferansının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından gözler tarafların atacakları adımlara çevrildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bilgilendirme toplantıları sürerken; dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti önemli bir ismi ağırladı.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, günübirlik ziyaret için dün saat 18.30’da KKTC’ye geldi, ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, saat 19.00’da Çavuşoğlu’nu kabul etti ve müzakere heyetinden bazı isimlerin de katıldığı dar bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, basına kapalı yapıldı.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesine ilişkin twitter hesabından açıklama yaptı ve fotoğraf paylaşımında bulundu.

Çavuşoğlu, twitter hesabından “Sayın Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik atılabilecek adımları görüştük. Yapıcı tüm çabalarımıza rağmen sonuçsuz kalan Kıbrıs Konferansı sonrası dönemi değerlendirmek üzere KKTC’deyiz” ifadelerine yer verdi.

Siyasiler çalışma yemeğinde

Cumhurbaşkanı Akıncı, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki çalışma yemeği saat 20.30’da başladı, saat 22.30’da sona erdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabulünün ardından heyetler arası görüşmeye geçilmesi bekleniyordu ancak, programın uzaması nedeniyle heyetler arası görüşme yapılmadan çalışma yemeğine geçildiği öğrenildi.

Çalışma yemeğinde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu.

Çavuşoğlu çalışma yemeğinin ardından saat 23.00 sıralarında KKTC’den ayrıldı.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104