Yol yoksa seyrüsefer de yok

banner37

Bakanlar Kurulu’nun her yeni yılın başında pul ve harçlara uyguladığı zam, vatandaşı çileden çıkardı. Vatandaşlar,  yaşadıkları durumu “Kaşıkla verip, kepçeyle alıyorlar” şeklinde anlattı; tepkisini ortaya koydu:

banner87
Yol yoksa seyrüsefer de yok
banner90
banner99

“TARLADA ARABA SÜREBİLMEK İÇİN PARA ÖDÜYORUZ”… Devlete ödenen harç miktarlarına yüzde 10 oranında yapılan zam, vatandaşı çileden çıkardı. Her yıl uygulanan bu zamları eleştiren vatandaşlar, en büyük tepkiyi seyrüsefer fiyatlarına yapılan artışa gösterdi. Seyrüsefer için ödenen paraların yollara harcanması gerektiğini ancak bunu göremediklerini ifade eden vatandaşlar, “yol yoksa seyrüsefer de yok” dedi. Yollarımızı tarlaya benzeten birçok vatandaş ise, “Tarlada araba sürebilmek için dünya kadar para ödüyoruz” dedi.

Funda GÖLER ÖZSAKINÇ

Bakanlar Kurulu’nun ‘pul ve harçlar’ olarak bilinen ve devlete ödenen harç miktarlarını yüzde 10 oranında uyguladığı zam, vatandaşlardan tepki gördü.


Vatandaşlar, geleneksel hale gelen, hangi hükümet olursa olsun uygulanan zamlardan artık bıkıp, usandıklarını söyledi.


Devletin kasasına girecek paranın artacağını ancak vatandaşın cebinde olmayan parayla hangi harcı ödeyeceğini sorgulayan vatandaşlar, “Kaşıkla verip, kepçeyle alıyorlar” dedi.


Vatandaşların en büyük tepkisi ise, seyrüsefer ücretlerine uygulanan zam oldu. Seyrüsefer için ödenen paraların yeni yollar ve yolların alt yapısı için kullanılması gerektiğini ancak kaynağın başka yerlere harcandığını ifade eden vatandaşlar, “yol yoksa seyrüsefer de yok” diyerek, duruma tepki gösterdi.


Yollarımızı tarlaya benzeten birçok vatandaş ise, “Tarlada araba sürebilmek için dünya kadar para ödüyoruz” dedi.


Seyrüsefer, kimlik, ehliyet gibi belgeleri vatandaşların bulundurması gerektiğine işaret eden vatandaşlar, “Bunlar olmazsa olmaz belgeler. Yanında taşımıyorsan yasaya göre suç sayılıyor, ceza yazılıyor. Hangi birini ödeyelim, sahip olalım da ceza almayalım?” diye sordu.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Ulviye Adıgüzel:


“Yollarımız hep çukur içinde. Arabamızı tarlada sürmek için dünyanın parasını veriyoruz. Helal olsun bu devlete gerçekten. Ehliyet, seyrüseferlere yapılan zamların adil olmadığını düşünüyorum.  Bu olay Fransa’da ya da Yunanistan’da olsa millet sokağa dökülür. Aslında bize yakışır. Çünkü biz hiçbir şey için sesimizi bile çıkarmayan insanlarız. Devlette çalışan kişilerin, 13. maaşları ve ek ödenekleri var. İşleri garanti. Çoğu insan torpil ile bu mevkiye geldiği için umurlarında bile değil. Ama özel sektörde çalışan kişiler ne yapsın? Köle gibi çalışıp devletin karnı doysun diye didiniyoruz. Yani diyeceğim hepimize müstahaktır. Sırada hangi zam bizi bekliyor diye merak içindeyiz”.

Savaş Tuncay Serbülent:


“Memleketin bu durumda olması gayet üzücü. Vatandaşın halini soran yok. Bugün asgari ücretli bir vatandaş normal düzeyde bir araç kullansa muayene, seyrüsefer ve sigortasına bir maaş yetmez. Zaten yollarımız tarla gibi. Lastikçi, parçacı, kaportacı derken iflahımız kurudu. Kazalarda dikkatsiz sürüşten sürücüye ceza kesilir ama hiç mi yol hatası yok? Yani o kadar mı kusursuzuz? Yollarda ışıklandırma yok, adam gibi yol yok. Ama hoş geldin 2020 zammı var. Millet sonra arabaya neden evrak yapmaz diye yakınıyorlar. Devlet olarak yeni araçların ve iş araçlarının vergisini düşük tutmalıdır. Dünyada bu şekildeki yollar, tarlaya giden topraklı yol bile değil. Bu derecede kötüyüz ama derdini kadıya anlatsan ne fayda”.

Burhan Kanioğluları:


“30 dakika yağmur yağsa Mağusa yolları pert durumda oluyor.13. maaş için halktan ceza kesiyorlar. Egzoz emisyon testinin paralı olarak yapıldığı başka memleket var mı? Bu ceza paraları nerede? Yağmur yağdığında yaşadığım bölgenin halini görmelerini isterim. Bir kanalı açmak bu kadar mı zor? Yollar yüzünden kaç kaza, kaç genç öldü. Üstüne yol vergisine zam yapıyorlar. Yazık memleketin haline”.

Erhan Lale:


“Her yıl düzenli olarak ödediğimiz seyrüsefer paraları nerelere aktarılıyor? Önce bunun cevabını insanlara versinler. Yeni yapılan yollarda alt yapı düşünülmüyor. Yeni yollar su borusu veya elektrik telefon kablosu geçirme bahanesiyle tekrar kazılıyor. Girne’deki yollarda çökmeler var. Girne-Alsancak arası çevre yolu dağdan gelen su nedeniyle tehlike saçıyor”.

Mehmet Cuşar:


“Devlet, halkın cebinde olan üç kuruşu da almak için her şeyi yapar oldu. Olmayan yolun seyrüseferini ödüyoruz. Saçma sapan yapılan Boğaz-Girne yolunun şu an ışıkları bile yanmıyor. Her akşam karanlıkta Allah’a emanet evimize gidiyoruz. Yollarımızı yapsınlar sonra seyrüsefer ücretlerine zam yapsınlar. Yol yoksa seyrüsefer de yok”.

Yasemin Kartal:


“Daha maaşa zam gelmeden hükümet zamlara başladı. Bugün araba sürerken o kadar çok çukura düştüm ki yollarda ralli yapar olduk. Çok merak ediyorum baştaki hükümet bu yollardan geçmiyor mu? Ayda iki üç defa lastikçiye uğrar olduk. Olmayan yolun vergisini istiyorlar. Önce yolları yapsınlar sonra para istesinler. Hakkımızı helal etmiyoruz”.

Nermin Övgü:


“Yapılan zamlarla asgari ücretle geçinemez olduk. Kaşıkla verip, kepçe ile geri alıyorlar. Biz sesimizi çıkarmadıkça onlar zam yapmaya devam ediyor. Ne olacak bu memleketin hali? Yılın ilk gününden zam haberleri almaya başladık. Böyle giderse yılsonunu göremeyeceğiz. Allah hakkımıza hayır versin. Önce yollarımızı yapsınlar sonra vergisini istesinler.”.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108