banner6

Yolcu sayısı artacak 

banner37

Havacılık sektörünün deneyimli ismi Zeki Ziya, Nisan ayında uçuşa başlayacak yeni havayollarının pastanın büyümesine yardımcı olacağı görüşünde… 

Yolcu sayısı artacak 
banner90
banner99

Yeni bir hava yolu şirketi daha devreye giriyor. Pazartesi lansmanı yapılacak olan Kıbrıs Havayolları Fly KHY Nisan ayında tarifeli seferlere başlıyor. 
Havacılıkta büyük bir deneyime sahip olan Pegasus Hava Yolları Kıbrıs Temsilcisi, iş insanı Zeki Ziya, havacılık sektöründeki gelişmeleri yorumladı.
Sektöre giren her yeni oyuncunun pastayı büyüttüğüne inanan Ziya, “Önümüzdeki günlerde lansmanı yapılacak olan Kıbrıs Hava Yolları (KHY) Freebird’ün bir alt markasıdır. O alt markayı işletecek olan da Kıbrıslı bir şirkettir. Bu ayrı bir şirket değildir ama ayrı bir şirketin ilk adımıdır. Yani bir havayolu şirketi kurup başarılı olup olmamayı görmenin ilk yolu olacaktır” dedi. 
 Pegasus Hava Yolları Kıbrıs Temsilcisi Zeki Ziya, Kıbrıs TV’de yayınlanan Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu Sabah Sabah programının konuğu oldu.
Doluluk dünya ortalamasının üzerinde 
Kıbrıs’ın bir uçak cenneti olduğunu söyleyen Ziya, sadece yılın belli dönemli değil, 12 ay boyunca uçak trafiği olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs’a uçuş yapan şirketlerin dünya ortalamasının üzerinde bir dolulukla uçtuğuna dikkat çeken Ziya, yeni bir hava yolu şirketinin sisteme girmesinin olumlu olacağını söyledi. 
“Bugüne kadar edindiğim tecrübeler neticesinde her yeni oyuncunun pastayı daha çok büyüttüğüdür. Mevcut hava yolu şirketlerinin başka bir hava yolu şirketi giriyor diye bir çekince yaşayacağını sanmam. Çünkü yolcu kapasiteniz artacak demektir” diyen Ziya, şöyle devam etti:
“Şirket başarılı olursa rekabet doğar”
“Önümüzdeki günlerde lansmanı yapılacak olan Kıbrıs Hava Yolları (KHY) Freebird’ün bir alt markasıdır. O alt markayı işletecek olan da Kıbrıslı bir şirkettir. Bu ayrı bir şirket değildir ama ayrı bir şirketin ilk adımıdır. Yani bir havayolu şirketi kurup başarılı olup olmamayı görmenin ilk yolu olacaktır.” 
Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun’un açıklamalarını da eleştiren Ziya, “Orhan Tolun eğer uçak bilet fiyatlarındaki gerilemeyi yeni şirkete bağladıysa demek ki hiçbir şey bilmemektedir. Bu ülkenin yaşadığı bir deprem krizi var ve burada doğal olan fiyatların geri çekilmesidir. Bunu haftada 4 seferi olan şirkete bağlamak hiçbir şeyden anlamamak demektir” ifadelerine yer verdi.  
Yeni kurulan hava yolu şirketinin başarılı olması ve sefer sayılarının artması durumunda rekabetin doğacağını  dile getiren Ziya, “İşte o zaman Orhan’ın söylediği meydana çıkabilir” diye konuştu. 
“Pandemi öncesi sefer sayılarına ulaşamadık”
Kıbrıs’ta fiyatların en dip olduğu dönemin Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batmasının ertesi günü olduğunu anlatan Zeki Ziya, “KTHY’dan boşalan payı alabilmek için diğer hava yolları rekabete girdi ve fiyatlar düştü. Bundan dolayı tüketiciye yansıdı” dedi.
Pegasus olarak bu sene seferleri çoğaltamayacakları bilgisini de paylaşan Ziya, pandemi öncesi sefer sayısına hala ulaşamadıklarını kaydetti. Bunun nedeni ise talebe değil, kapasiteye bağlayan Ziya, Kapasitemiz buna izin vermiyor” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104