'Yollar çift şerit, kavşaklar güvenli olacak'

banner37

Ülkemizde her geçen gün araç sayısının artış göstermesiyle yeni yol yapımı ihtiyacı ortaya çıkıyor. KKTC 2012-2020 Karayolu Master Planı kapsamında birçok yolun çift şeride çıkarılması planlanıyor

banner87
'Yollar çift şerit, kavşaklar güvenli olacak'
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde her geçen gün nüfusun artmasıyla birlikte trafiğe çıkan araç sayısı da artış gösteriyor. Ancak mevcut yollarımız araç sayısını karşılayacak durumda olmadığı için gerek yol güvenliği gerekse de ihtiyacı karşılayabilecek yeni yolların yanı sıra mevcut yolların çift şeride çıkarılarak bölünmüş yol statüsüne kavuşturulması kaçınılmaz oluyor.

Karayolları Dairesi eski Müdürü Hasan Nihat Erduran, KIBRIS’a açıklamalarda bulunarak KKTC 2012-2020 Karayolu Master Planı kapsamında Kuzey Lefkoşa yolu, Güzelyurt – Lefke yolu ve İskele – Çayırova yolunun bölünmüş yol olarak yapımına devam edildiğini, Balalan – Yenierenköy yolununsa birinci sınıf yol olarak yapımına devam edildiğini ifade etti.

Erduran, KKTC 2012-2020 Karayolu Master Planı kapsamında Güzelyurt – Geçitköy – Lapta hattı, Lapta – Alsancak hattı, Girne – Çatalköy – Tatlısu hattı, Ercan – İskele hattı, Geçitkale – Tatlısu hattı ve İskele – Çayırova – Yenierenköy hattının çift şeride çıkarılarak bölünmüş yol statüsüne kavuşturulacağını ifade etti.

Ayrıca yapılmakta olan ve yaklaşık 19 kilometre olan Değirmenlik – Girne anayolunu Proyapı Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş., dokuz kilometrelik olan Girne – Çatalköy ana yolunu İntekar Yapı’nın yaptığını belirten Erduran, ada genelindeki tüm asfalt bakım ve tamir işlerinin ise Gls – Ünal Akpınar Şirketi’nin üstlendiğini ifade etti.

Erduran, ihalelerde belirlenen bitim sürelerinin yalnızca yağış gibi makul sebeplerle uzatılabileceğinin altını çizerek makul sebep dışında yol yapım süresinin uzamasının cezaya tabi olduğunu ifade etti.

“Mevcut kavşakların yenilenme projeleri hazır”

Erduran, KKTC genelinde bulunan yaklaşık 20 kavşağın aydınlatma projesinin hazır olduğunu söyleyerek projenin hayata geçirilmesiyle birlikte geceleri tehlike yaratan tüm kavşakların aydınlatılacağını ifade etti.

Lefkoşa – Gazimağusa arasında bulunan tüm kavşakların aydınlatmasının sağlanmasının yanı sıra herhangi bir çemberi bile bulunmayan yerlere de dönel veya katlı kavşak yapma projelerinin hazır olduğunu belirten Erduran, bu sayede mevcut kavşakların yenilenerek yol güvenliğinin iyileştirilmesinin sağlanacağını kaydetti.

Ayrıca Lefkoşa – Girne ana yolu üzerinde bulunan Boğaz kavşağının da kendi döneminde katlı kavşak olması için projesinin hazırlandığını belirten Erduran, halen projenin hayata geçirilmemesinin üzücü olduğunu dile getirdi.

“Ülkemizdeki tüm yollar TC tarafından hibe şeklinde yapılıyor”

Erduran, yol tamiratları dahil tüm büyük projelerin ihalesine Türkiye’de çıkıldığını ve finansmanın bizzat Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü olduğunu belirterek tüm projelerin KKTC’ye hibe şeklinde yapıldığını ve KKTC’nin cebinden yol yapımı için para çıkmadığının altını çizdi.

KKTC’nin sadece yol güzergâhlarında bulunan arazilerin alınmasıyla birlikte bina yıkım ve yapımlarını kapsayan istimlak giderlerini, su ve elektrik altyapısı için gerekli olan harcamalarının yanı sıra sağlık giderleri ve gümrük muafiyetlerini karşıladığını belirten Erduran, bunların dışında herhangi bir giderlerinin olmadığını dile getirdi.

“Ülkemize gelen yapancı şirketler kayıt yaptırmalı”

Erduran, yol yapmak için ülkemize gelen yabancı firmaların gerek işçilerini getirmesinde gerekse yol yapımı için ihtiyaç duyulan araç ve ekipmanlarını getirmesinde zaman zaman sorun yaşayabildiğine dikkat çekerek yabancı firmaların bürokrasinin yavaşlığından etkilenmemesi için Şirketler Mukayyitliği’ne Yabancı Şirket (YŞ) olarak kayıt yaptırmaları gerektiği uyarsında bulundu.

Erduran, “Yabancı şirketler kayıtlarını yaptırdıktan sonra Bakanlar Kurulu kararıyla onaylanır ve bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı tüm dairelere yazı gönderilir. Bu şekilde de yabancı şirket, bürokrasinin yavaşlığından etkilenmez” şeklinde konuştu.

Böylece yol yapımı için ülkemize getirilmesi gereken araç ve ekipmanlara uygulanan gümrük muafiyetinin Bakanlar Kurulu’nun ilgili dairelere gönderdiği yazıyla daha hızlı uygulanacağını belirten Erduran, aynı şekilde yol yapımında çalıştırılacak işçilerin de ülkeye getirilmesinin daha kolay olacağını vurguladı.

“KKTC bütçesi iki katına çıkartılabilir”

Erduran, bu sistemin eskiden daha etkin kullanıldığını ancak artık eskisi gibi kullanılmadığına dikkat çekerek söz konusu siteminin uygulanmasıyla ilgili hükümetin çalışma başlatması gerektiği uyarısında bulundu.

Ayrıca bürokrasi yavaşlığının direk vergilendirme sisteminin uygulanması, kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması, vergi sisteminde adil düzenlemelerin yapılması ve e-devlet sisteminin düzenlenmesiyle aşılabileceğini belirten Hasan Erduran, böylece 5.7 milyar TL olan KKTC bütçesinin iki katına çıkabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75