Yollar delik deşik, rıhtım çöküyor

banner37

Gazimağusa Limanı’nda yıllardır çözüm bulunamayan dökme yük ve altyapı sorunları devam ediyor

Yollar delik deşik,  rıhtım çöküyor
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı’nda dökme yük, trafik, yol ve çeşitli altyapı sorunlarına bir türlü çözüm bulunamaması sabırları taşırdı.

Limanda yolların delik deşik olduğunu, rıhtımda çökmeler yaşandığını, ambarların çatılarının akıttığını ve geçmişte altyapı eksikliği nedeniyle yaşanan birçok sorunun devam ettiğinden yakınan Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), yeni hükümetin göreve başlaması ve bir dizi çalışmalara imza atmasıyla ümitlendiklerini ancak bu ümitlerinin boşa çıktığını açıkladı.

Limanlar Dairesi Müdürü Oran Soyel ise, kendilerine yazılı olarak bildirilen taleplerin tek tek hayata geçirildiğini, önümüzdeki günlerde de bu çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Dağman: Ümitlerimiz boşa çıktı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Güç-Sen Başkanı Derviş Dağman, Gümrük Dairesi Müdürlüğü, Limanlar Dairesi Müdürlüğü ve sendika olarak Gazimağusa Limanı’ndaki eksiklikler ve tamir edilmesi gerekenlerle ilgili bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi.

Dağman, bu çalışmaların yapılması nedeniyle Gazimağusa Limanı’nın düzene gireceği yönünde ümitlendiklerini kaydetti. Maalesef süreç devam ettikçe bu ümitlerinin boşa olduğunu gördüklerini belirten Dağman, Gazimağusa Limanı’nda önemli olarak adlandırdıkları sorunların devam ettiğini bildirdi.

Dağman, limanda trafik sorununun ve bir dizi altyapı eksiklikleriyle ilgili sorunların devam ettiğini dile getirdi.

banner134
“Toz sorunu sürüyor”

Limanda milyonlarca TL değerindeki malların bekletildiği ambarların çatılarının akıttığını, yemlerin açık olarak indirilerek havaya toz yayılmasına devam ettiğini anlatan Dağman, yem boşaltımının mesai saatleri sonrasına aktarılsa bile bundan Mağusalıların etkilenmeye devam ettiğini ifade etti.

Dağman, dökme yemlerle ilgili olarak önce koruyucu kullanıldığını ve tozun yayılmasının engellendiğini ancak son zamanlarda bu yöntemin yine uygulanmadığından yakındı.

Limanda bulunan çimento fabrikalarının toz yaymaya devam ettiklerini ifade eden Dağman, rıhtımda havaya toz yayılır şekilde gemilere yüklenmeye devam eden hurdaların da ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını aktardı. Dağman, limandaki tersanenin hâlâ çevresel sorunlara yol açtığına dikkat çekti. Limanda yolların delik deşik olduğunu, hem kamyonların hem de salon araçların bu çukurlar nedeniyle zarara uğradığını söyleyen Dağman, liman şeridinde rıhtımda çökmeler yaşandığını kaydetti.

Güç-Sen Başkanı Dağman, limanlarda anlattığı bu sorunların devam ettiğini, limanın özelleştirilmesine karşı olduklarını ancak özelleştirilecekse bile güzelleştirilip özelleştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Hükümetten artık icraat görmek istediklerini belirten Dağman, hükümetin sadece yasa yaptığını ancak yasaların da uygulanması gerektiğini ifade etti. Dağman, limandaki paydaş sendikalarla Gazimağusa Limanı’nın durumunu yeniden görüşeceklerini ve gereken mücadeleyi hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Soyel: Talepleri tek tek hayata geçiriyoruz

Görüşlerine başvurduğumuz Limanlar Dairesi Müdürü Oran Soyel de, bir süreden bu yana kendilerine gelen yazılı talepleri tek tek hayata geçirdiklerini söyledi.

Soyel, bu talepleri ilerleyen günlerde de hayata geçirmeye devam edeceklerini dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 08:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75