Yollar için ilk etapta 150 milyon TL şart

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, yolların bakım, onarım ve idamesi için 3 yıllık bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek kaynağa ihtiyaç olduğunu bir kez daha vurguladı

Yollar için ilk etapta 150 milyon TL şart
banner90
banner8

“15-20 YIL SORUN YARATMAYACAK DÜZENLEMELER PLANLADIK”… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Karayolları Dairesi’nin 440 olması gereken personel sayısının şu an 76 olduğunu, dairede sadece 3 mühendis bulunduğuna dikkat çekti. Kıt kaynak ve personelle projeler ürettiklerini ifade eden Atakan, yolların bakım, onarım ve idamesi için 3 yıllık bir proje üzerinde çalıştıklarını, ilk yıl için ihtiyaç duyulan miktarın 150 milyon TL olduğunu söyledi. Atakan, bu kaynakla sıkıntılı olan noktaları 15-20 yıl sorun yaratmayacak şekilde yapılacak düzenlemeler kapsamında kullanacaklarını belirtti.

“HANGAR YIKIMIYLA İLGİLİ PROTOKOLDE CİDDİ SORUN VAR”… Ulaştırma Bakanı Atakan, Geçitkale Havalimanı içerisinde meydana gelen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili ön raporun 2 buçuk hafta içerisinde ellerine ulaşmasını beklediklerini söyledi. Ercan Havalimanı’ndaki hangarın yıkımıyla ilgili hazırlanan protokoleün “alelacele” hazırlandığını ifade eden Atakan, protokolde herhangi bir yatırım bedelinin veya rakamının belirtilmediğini söyledi. Atakan, protokolün hazırlanmasında ciddi sorun olduğuna inandığını ifade ederek soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, kıt kaynak ve az sayıda personelle projeler üretildiğini belirterek yolların bakım, onarım ve idamesi için 3 yıllık bir proje hazırladıklarını söyledi.


İlk yıl için ihtiyaç duyulan miktarın 150 milyon TL olduğunu ifade eden Atakan, bu kaynağın bütçedeki bazı kalemlerden kısıtlama yapılarak sağlanabileceği önerisini yineledi.


Atakan, Karayolları Dairesi’ndeki personel eksikliğine dikkat çekerek dairede sadece 3 mühendis bulunduğunu belirtti.


Bu yapının, yapılan yolların bakım ve idamesi konusunda sınıfta kaldığını belirten Atakan, asfalt ve alt yapı şantiyelerinin olmadığını vurguladı.


Bakan Atakan, Geçitkale Havalimanı içerisinde meydana gelen ve 2 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasıyla ilgili ön raporun 2 buçuk hafta içerisinde ellerine ulaşmasını beklediklerini kaydetti.


Ercan Havalimanı’ndaki hangarın yıkımıyla ilgili hazırlanan protokolün ise “alelacele hazırlandığını” ifade eden Atakan, soruşturmanın sürdüğünü söyledi.


Atakan, Karayolları Dairesi’nin himayesinde bin 660 kilometrelik yol ağı olduğunu belirterek bu yolları güvenli olacak seviyeye getirebilmek için çalışmak istediklerini, bunun da karşılığının altyapı yatırımı olduğunu yani kaynağa ihtiyaç olduğunu vurguladı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, yollarla ilgili projelerin hazır olduğunu kaydederek, “Bunları hayata geçirme noktasında ciddi bir kaynağa ihtiyacımız var. Bu kaynağa ulaşma noktasında maalesef sıkıntı yaşıyoruz” dedi.


Seferberlik çağrısı yaptığı için eleştirildiğini kaydeden Atakan, “Çağrımı yineliyorum ve bir-iki yıllığına bir şeylerden vazgeçmeyi öneriyorum. Açılış, festival, parti yardımları olmasın, yurtdışı gezileri azalsın… Uç uca eklediğinizde bunlar önemli kalemlerdir” şeklinde konuştu.


Bunu sadece yollar için söylemediğini kaydeden Bakan Atakan, “Sağlık, eğitim ve güvenlik de kaynak istiyor. Bir havuz oluşturalım, topladığımız kaynağı kolektif bir şekilde bu ihtiyaçlara bölüştürelim. Girne’de yarım kalmış okulun tamamlanması gerekiyor. Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin iyileştirilmesi, Güzelyurt’taki hastanemizin bitirilmesi için adımlar atılabilir. Girne-Lefkoşa ve Lefkoşa-Mağusa yolunun tamamının bariyerlenmesi sağlanabilir” dedi.


Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de sunduğu “Markaj” programına konuk oldu.

Atakan: Yollar için kaynak gerekiyor


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, fonu olmayan 3 bakanlıktan biri olduklarını belirterek eskiden sabit radarlardan Trafik Güvenliği Fonu’na para geldiğini, bu parayla da otokorkuluk, bariyer, yol çizimi gibi harcamalar yapıldığını söyledi. Atakan, dört hükümet önce bu fonun da Maliye Bakanlığı’na aktarıldığını ifade etti.


Karayolları Dairesi’nin 440 olması gereken personel sayısının şu an 76 olduğunu belirten Atakan, dairede sadece 3 mühendis bulunduğuna dikkat çekti.


Atakan, kıt kaynakla projeler üretildiğini söyledi.


Bu yapının, yapılan yolların bakım ve idamesi konusunda sınıfta kaldığını belirten Atakan, asfalt ve alt yapı şantiyelerinin olmadığını vurguladı.


Atakan, yolların bakım, onarım ve idamesi için 3 yıllık bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade ederek ilk yıl için ihtiyaç duyulan miktarın 150 milyon TL olduğunu söyledi.  Atakan, bu kaynakla sıkıntılı olan noktaları 15-20 yıl sorun yaratmayacak şekilde yapılacak düzenlemeler kapsamında kullanacaklarını belirtti.


Kaynak sıkıntısının projeleri yavaşlattığını söyleyen Bakan Atakan, şöyle dedi:


“Yatırımcı ve vatandaşa dokunan bir bakanlık bizimki. Bakanlığımız aktif yatırım yapması, devamlı yollarda sokaklarda olması gerektiği halde bununla tam ters orantılı bir yapının içerisinde. Bundan dört önceki hükümete kadar belli bir fonu da vardı. Şu anda ise fonu olmayan üç bakanlıktan biri. Eskiden sabit radarlardan, trafik güvenliği fonundan gelir elde ederdi; onunla da oto korkuluk, bariyer, yol çizgileri gibi harcamalar yapılabilirdi. Fakat dediğim gibi dört hükümet önce bu fon maliyeye aktarıldı.


Çok sert bir kış geçirdik geçen sene. Hiç beklemediğimiz kilogramda yağış oldu. Zaten bakım ve onarım noktasında kısır bir yapısı var Karayolları Dairemizin. 440 olması gereken çalışan sayısı şu anda 76. Bir değişime ihtiyaç var. Buna benzer o kadar çok sorun var ki. Türkiye’de de karayolları yapı değiştirdi, yüzlerce işçi bulundurmak yerine taşeronlaştırmaya gitti.


10-15 mühendis istihdam etti ve bu mühendisler kuralları koyan ve denetleyen bir konumda oldular. Bizim bu noktada da sıkıntılarımız var, şu an 3 tane mühendisimiz bulunuyor. Bu üç mühendisimiz de son derece özverili bir şekilde, kıt kaynaklarla bulduğumuz paralara karşılık gelecek projeleri üretmeye çalışıyorlar. Bu kadro ve yapı, yapılan yolların bakım ve idamesi konusunda sınıfta kalıyor. Asfalt, altyapı şantiyemiz yok. Bugünün bir çatlağı, iki yağmur sonra çukura dönüşüyor. Yarın başka bir çökmeye yol açıyor. Bu kış dönemi ve imkansızlıklar önümüze çok kötü bir tablo çıkardı. Biz de oturup bu tabloyla ilgili çok kapsamlı bir çalışma yaptık. Ve bir rakam çıkardık ortaya; şu an itibariyle 3 yıllık bir süreç öngörüyoruz; birinci yılda ihtiyacımız 150 milyon TL’dir. Bu 150 milyon; bu sıkıntılı noktaları 15-20 yıl bize sorun yaratmayacak şekilde de yapılmasını sağlayacak.”

Sadece Lefkoşa-Mağusa anayoluna bariyer için 36 milyon TL gerekiyor


Maliye Bakanlığı’ndan Ulaştırma Bakanlığı’na verilen 40 milyon TL’nin, yılbaşından bugüne kadar olan zamanı kapsadığını, Ciklos’ta yapılan çalışmaların da bu rakamın içerisinde olduğunu anlatan Atakan, yeni dönemde 12 milyon TL ile 10 milyon TL’lik iki kaynak verildiğini söyledi.


Atakan, 12 milyon TL’nin Alsancak’taki yolun birinci etabı için kullanılacağını, geri kalan paranın da altı ilçedeki elzem noktalara bakım yapılacağını ifade etti.


Lefkoşa-Gazimağusa anayolunun ortanın bariyerlenmesi için şu an 36 milyon TL olduğunu belirten Atakan, 2019 trafik güvenliği bütçelerinin 6 milyon TL olduğunu söyledi. Atakan “Nasıl olacak?” diye sordu ve şöyle devam etti:

banner134

“Buna kurulan düzenin getirisi diyebiliriz, yanlış yapılan harcamalar diyebiliriz. Çeşitli nedenlere bağlamak mümkün. Gelir belli bir gideri karşılamaya yetiyor. Bu giderlerden geriye çok az bir yatırım bütçesi kalıyor ki 2018’de neredeyse hiç kalmadı. Döviz kaynaklı kriz nedeniyle neredeyse sıfır yatırımla geçtik geçen seneyi. 20 Temmuz 2019’da imzalanan bir çerçeve anlaşması oldu. Bunu takiben bütçeye yansıması, kaynakların gelmesi ekim sonunu buldu. Yağmursuz bir dönem geçiriyoruz bu nedenle bazı tamiratları yapabiliyoruz. Aralık-ocak-şubat hava durumu ne getirecek, bunu söylemek güç. Dolayısıyla bir şeylerin düzelmesini istiyorsak bu yönde yapılan ciddi çalışmalar var. Projelerin hepsi hazır. Bugün itibariyle size ülkenin hangi yolu ne kadar yatırım ister söyleyebiliriz. Çukur sayısını bile biliyoruz. Bunları hayata geçirme noktasında ciddi bir kaynağa ihtiyacımız var. Bu kaynağa ulaşma noktasında maalesef sıkıntı yaşıyoruz.”

“Ulaştırma, sağlık, güvenlik ve eğitime kaynak gerek, seferberlik çağrımı tekrarlıyorum”


Atakan, “Bir gailemiz var. Gailemiz bu ülkenin 1666 km’lik yol ağını, güvenli, çizimi, tabelası tamam, gerekli noktalarda aydınlatmasını koyarak düşündüğümüz seviyeye getirmektir. Yağışlı bir döneme girdiğimizde eyvah neresi çökecek, nerede su taşkını olacak korkusu yaşamamaktır. Bunu yapmanın yolu da ciddi bir altyapı yatırımıdır” dedi.


Atakan, seferberlik çağrısı yaptığını ve bu nedenle de eleştirildiğini söyleyerek şöyle devam etti:


“Bununla ilgili bir seferberlik çağrısı yaptım. Eleştiriler de aldım ama hiç önemli değil. Biz bu gaileyle Bakanlık olarak bu çağrıyı yaptık. Yineliyorum; bir-iki yıllığına bir şeylerden vazgeçmeyi öneriyorum. Açılış, festival, parti yardımları olmasın, yurtdışı gezileri azalsın… Uç uca eklediğinizde bunlar önemli kalemlerdir. Bunu sadece yollar bağlamında söylemiyorum. Sağlık, eğitim ve güvenlik de kaynak istiyor. Bir havuz oluşturalım, topladığımız kaynağı kolektif bir şekilde bu ihtiyaçlara bölüştürelim. Girne’de yarım kalmış okulun tamamlanması gerekiyor. Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin iyileştirilmesi, Güzelyurt’taki hastanemizin bitirilmesi için adımlar atılabilir. Girne-Lefkoşa ve Lefkoşa-Mağusa yolunun tamamının bariyerlenmesi sağlanabilir.”

“Sınır kapılarındaki yoğunluğun nedeni fiziki yapı”


Sınır kapılarındaki yoğunluk şikayetlerini de değerlendiren Tolga Atakan, yoğunluğun sınır kapılarının fiziki yapısından kaynaklandığını söyledi ve şöyle devam etti:


“Bizim yan yana 5 geliş 5 gidiş yapılabilecek bir sınır kapısına ihtiyacımız var. Lefkoşa’nın doğusuna veya batısına veya Alayköy tarafına bir kapı inşa etmek gerekiyor. Çağlayan bölgesinde bir kapının açılmasından bahsediliyor. Tek gidiş tek geliş olacağı için o da kesin bir çözüm olmaz. Ya birden fazla kapı açılmalı ya da bu yoğunluğu kaldırabilecek fiziki yapıda bir çalışma yapılmalı.”

“2020 başından başlayacak dijitalleşme seyrüsefer borçlarının takibini sağlayacak”


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, 2020 yılının başından itibaren araç kayıtta başlayacak olan dijitalleşmenin seyrüsefer borçlarının tespitiyle ilgili de kolaylık sağlayacağını anlattı.


Bakan Atakan, şunları kaydetti:


“Dijital anlamda sağlıklı bir arşive sahip değiliz. Seyrüseferi ödenmemiş görünen araçların kaçı gerçekten trafiktedir bunu bilemiyoruz. 2020 başından itibaren araç kayıttaki dijitalleşmeyle birlikte seyrüsefer işlemlerine de başlanacak ve bunu daha rahat ölçebileceğiz. Bizdeki rakamlara göre 18 bin araç seyrüseferini ödemedi veya geciktirdi. Bunları da 2020 başından itibaren devreye girecek olan plaka takip sistemiyle anında tespit edeceğiz. MOBESE sistemi araçlarla ilgili en yakın polis birimine bilgi verecek, polis de gerekli işlemi yapacak.”

“2020 yılı sonuna kadar hedefimiz sıfır evrak”


“Ne kadar çok güncel adım atılırsa vatandaşın gündelik yaşamını kolaylaştırıcı işlemleri artırmak da mümkün olacak” diyen Bakan Atakan şunları da söyledi:


“Araç muayene istasyonları çerçevesinde yapılacak dönüşüm, kamu özel ortaklığı ve yeni ehliyet sistemin parçası olacak. 2020 sonunda seyrüseferinizin bitmesine bir ay kala cebinize bir SMS gelecek, muayenenizin zamanı yaklaştığında bir SMS gelecek, sigortanızın bitmesine yakın yine mesajla uyarılacaksınız. Bizim 2020 sonuna kadar hedefimiz sıfır evrak. Her şeyin online yapılabileceğiniz bir portal çalışması yapılıyor.”

“Uçak kazasının ön raporu 2 buçuk haftaya kadar elimizde olur”


Ulaştırma Bakanı Atakan, Geçitkale Havalimanı içerisinde meydana gelen ve 2 kişinin yaşamını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili HaberTürk’te yayınlanan “Kaza, pilotaj hatasından oldu” iddiasını taşıyan haberin gerçeği yansıtmadığını belirtti.


Türkiye’den gelen ekibin incelemelerini yaptığını ve raporun henüz hazır olmadığını ifade eden Atakan, spekülatif tahminlerin doğru olmadığını söyledi.


Atakan, 2 buçuk hafta içerisinde ön raporun ellerine ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

“Hangar yıkımıyla ilgili protokolde ciddi sorun var”


Ercan Havalimanı’ndaki hangarın yıkımıyla ilgili alelacele hazırlanan protokole yakım ve yapım maliyetinin konulmadığına dikkat çeken Atakan, protokolde sadece “bir hangar yapılacak” ifadesinin yer aldığını söyledi.


Atakan, bahse konu protokolde herhangi bir yatırım bedelinin veya rakamının belirtilmediğini ifade ederek hangar projesi ile ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Planlama ve İnşaat Dairesi tarafından maliyet hesaplamasının (keşfinin) yapılacağı ifadesinin yer aldığını kaydetti. Planlama İnşaat Dairesi’nin de kendi birim fiyatlarına uygun olup olmadığına bakıp, uygunluk verdiğini anlatan Atakan, söz konusu protokolün hazırlanmasında ciddi bir sorun olduğuna inandığını ifade etti. Atakan, soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.


Atakan, Ercan Havalimanı yeni terminalinin Mayıs 2020’de tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade ederek eski terminal binasının talebe karşılık vermediğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75